Խաչատրյանի մրցույթը՝ Հայաստանը դասական երաժշտության քարտեզի վրա տեսանելի դարձնելու առիթ. 19-րդ մրցույթը կհյուրընկալի 22 դաշնակահարի
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Տասնինը տարի շարունակ Խաչատրյանի անվան մրցույթը Հայաստան է բերում տաղանդավոր երաժիշտների աշխարհի տարբեր երկրներից, նրանց համախմբում մեծանուն կոմպոզիտորի անվան ու երաժշտության շուրջ՝ հանրահռչակելով թե՛ Արամ Խաչատրյանին, թե՛ հայ մշակույթը:
19-րդ մրցույթը կմեկնարկի Արամ Խաչատրյանի ծննդյան օրը՝ հունիսի 6-ին «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահում:
«Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում «Արամ Խաչատրյան» մշակութային հիմնադրամի տնօրեն Մարտին Թովմասյանը պատմում է՝ մեծ թվով դիմորդներ են եղել. նախընտրական լսումներն ավարտվել են, ինչի արդյունքում յոթ երկրից 22 դաշնակահար է ընտրվել մրցույթին մասնակցելու համար:
345195042_196346190016969_2522663200472306719_n.jpg (101 KB)
Այն կանցկացվի երեք փուլով: Երկրորդ, երրորդ փուլերում մասնակիցները, որոնք Ֆրանսիայից են, Գերմանիայից, Բելգիայից, Չինաստանից, Ճապոնիայից, Կորեայից, Հայաստանից և Ռուսաստանից, կատարելու են Խաչատրյանի ստեղծագործությունները:
«Մրցույթն ունի լայն աշխարհագրություն, բայց վերջին տարիներին հատկապես ասիական երկրներում մեծ հետաքրքրություն կա Արամ Խաչատրյանի երաժշտության նկատմամբ: Այդ են վկայում Ճապոնիայի, Չինաստանի, Կորեայի հայտնի բեմերում նրա ստեղծագործությունների կատարումները: Հաշվի առնելով մեր և այդ երկրների միջև հեռավորությունը՝ այդ փաստը ոգևորիչ է»,-նշում է Թովմասյանը:
Նա հավաստիացնում է՝ Խաչատրյանի մրցույթը ծառայում է իր նպատակին ու նպաստում է կոմպոզիտորի ստեղծագործությունների տարածմանը: Կազմակերպիչները հետևում են մրցույթի մասնակիցների, հաղթողների հաջողություններին, որոնք իրենց կենսագրության մեջ պարտադիր շեշտում են իրենց մասնակցությունն ու հաղթանակը Խաչատրյանի միջազգային մրցույթում:
«Հաղթողներից թավջութակահար Նարեկ Հախնազարյանը և այլք տարբեր հարթակներում կատարում են կոմպոզիտորի ստեղծագործությունները: Նրա գործերի կատարումը մրցույթի շատ հաղթողների երաժշտական կարիերայի անբաժան մասն է դառնում»,-շեշտում է Թովմասյանը:
Մրցույթը 19 տարվա հարուստ պատմություն ունի և այդ տարիների ընթացքում երաժշտասրվեստին է տվել շատ նոր անուններ և այդ անունները կապել է Հայաստանի հետ: Մրցույթը երիտասարդ կատարողներին հնարավորություն է ընձեռում ծանոթանալ հայ կոմպոզիտորական, կատարողական արվեստին և տեսանելի դարձնել Հայաստանը դասական երաժշտության քարտեզի վրա:
Խաչատրյանի մրցույթը հետաքրքրել է ֆրանսիական հեղինակավոր Mezzo Tv հեռուստաալիքին: «Մրցույթի հաղթողների կատարումները ցուցադրվելու են այդ ալիքի եթերում: Ցուցադրվելու են նաև չինական Music Today հարթակում, առցանց հեռարձակվելու են Խաչատրյանի մրցույթի պաշտոնական կայքէջով: Կարևոր ու պարտադիր պայման է, որ մրցույթը թափանցիկ լինի, և լայն զանգվածները կարողանան հետևել մրցույթին»,-ընդգծում է Թովմասյանը:
Մրցույթի ժյուրիի նախագահը դաշնակահար, կոմպոզիտոր Սերգեյ Սարաջյանն է, ժյուրիի կազմում են պրոֆեսոր Պավել Գիրիլովը, որը ներկայացնում է Ավստրիան և Գերմանիան, դաշնակահար Վահագ Պապյանը, որը ներկայացնում է Հայաստանն ու Իսրայելը, Կանադայից Ստեֆան Լեմելինը, Սիաոհան Վանը, որը ներկայացնում է Չինաստանը, Օքսանա Յաբլոնսկայան՝ ԱՄՆ-ից և Սիաոհան Կոնը՝ Չինաստանից:
Առաջին տեղը զբաղեցրած մասնակիցը կստանա 10 հազար ԱՄՆ դոլարին համարժեք դրամ, երկրորդ տեղը զբաղեցրած մասնակիցը՝ 5 հազար ԱՄՆ դոլարին համարժեք դրամ, իսկ երրորդ տեղը զբաղեցրած մասնակիցը՝ 3 հազար ԱՄՆ դոլարին համարժեք դրամ: Կլինեն նաև հատուկ մրցանակներ:
Մարտին Թովմասյանը շնորհակալություն է հայտնում ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությանը, որ տարիներ շարունակ մրցույթի կողքին է եղել: «Հավատացնում եմ, որ նմանօրինակ միջոցառումներին պետական աջակցությունը մեծ անհրաժեշտություն է: Մենք ունենք նաև մասնավոր հատվածի օժանդակության կարիքը և հուսով ենք, որ Հայաստանում տարեցտարի կմեծանա մասնավոր հատվածի՝ մշակույթի կողքին կանգնելու պատրաստակամությունը: Իսկ հաջորդ տարի կլինի 20-րդ հոբելյանական մրցույթը, և մենք մեծ ուրախությամբ ու սիրով ենք այն կազմակերպում, որովհետև մշակութային դիվանագիտությունը, մշակութային քաղաքականությունը Հայաստանի նման փոքր երկրի համար, որը հարուստ մշակույթ ունի, շատ լավ զենք ու գործիք են Հայաստանն աշխարհին ներկայացնելու, Արամ Խաչատրյանի երաժշտությունը հանրահռչակելու ու տաղանդների անունները մեր երկրի հետ կապելու համար»,-հավաստիացնում է հիմնադրամի տնօրենը: Նա հիշեցնում է, որ 2023-ին նշվում է Խաչատրյանի 120-ամյակը, իսկ հաջորդ տարի տոնելու են մրցույթի 20-ամյակը: Մեծ պատասխանատվությամբ են պատրաստվելու նաև հոբելյանական մրցույթին:
19-րդ մրցույթը կեզրափակվի մայիսի 13-ին «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահում:
Արամ Խաչատրյանի անվան միջազգային մրցույթը դասական երաժշտության սպասված և նշանակալի միջոցառում է ինչպես տեղական, այնպես էլ միջազգային մակարդակներում: Մրցույթը հիմնադրվել է 2003 թվականի հունիսի 6-ին` Հայաստանի և աշխարհի 20-րդ դարի դասական երաժշտության հենասյուն, հայ կոմպոզիտոր Արամ Խաչատրյանի 100-ամյակի առթիվ: Մրցույթը, ամեն տարի մեկնարկելով Արամ Խաչատրյանի ծննդյան օրը` հունիսի 6-ին, կոչված է բացահայտելու դաշնամուր, ջութակ, թավջութակ մասնագիտացմամբ տաղանդաշատ երիտասարդ երաժիշտների (նախկինում ներառված էին նաև կոմպոզիցիա և վոկալ մասնագիտացումները):
Կարճ ժամանակում ընդլայնման և միջազգային ճանաչման շնորհիվ՝ Խաչատրյանի անվան միջազգային մրցույթը 2013 թվականին դարձել է Ժնևում հիմնված Միջազգային երաժշտական մրցույթների համաշխարհային ֆեդերացիայի (WFIMC) անդամ: Ֆեդերացիան հեղինակավոր երաժշտական ընտանիք է, որը, ի թիվս այլ բարձրակարգ մրցույթների, հյուրընկալում է Եղիսաբեթ թագուհու մրցույթը, Մոնրեալի միջազգային երաժշտական մրցույթը, Չայկովսկու անվան միջազգային մրցույթը և այլն:

Конкурс им. Арама Хачатуряна делает Армению видимой на карте классической музыки: 19-й конкурс примет 22 пианистов
На протяжении девятнадцати лет конкурс им. Арама Хачатуряна собирает в Армению талантливых музыкантов из разных стран мира, объединяя их вокруг имени и музыки великого композитора, популяризируя как музыку Арама Хачатуряна, так и армянскую культуру.
19-й конкурс начнется в день рождения Арама Хачатуряна, 6 июня, в концертном зале «Арам Хачатурян».
В беседе с корреспондентом «Арменпресс» директор Культурного фонда «Арам Хачатурян» Мартын Товмасян сообщил, что желающих принять участие было много. Завершились предвыборные прослушивания, по результатам которых отобраны 22 пианиста из семи стран.
Конкурс пройдет в три тура. Во втором и третьем турах композиции Хачатуряна исполнят участники из Франции, Германии, Бельгии, Китая, Японии, Кореи, Армении и России.
«Конкурс имеет широкую географию, но в последние годы наблюдается большой интерес к музыке Арама Хачатуряна, особенно в странах Азии. Об этом свидетельствуют исполнения его произведений на известных сценах Японии, Китая, Кореи. Учитывая расстояние между нами и этими странами, этот факт радует», - отметил Товмасян.
Он заверил, что конкурс Хачатуряна служит своей цели и способствует популяризации творчества композитора. Организаторы следят за успехами участников и победителей конкурса, которые в своих биографиях обязательно отмечают свое участие и победу в международном конкурсе им. Хачатуряна.
«Среди победителей конкурс и виолончелист Нарек Ахназарян и другие исполнители, выступающие с произведениями композитора на различных площадках. Исполнение его произведений становится неотъемлемой частью музыкальной карьеры многих победителей конкурса», - подчеркнул Товмасян.
Конкурс имеет богатую 19-летнюю историю, и за эти годы он дал миру много новых имен, связанных с Арменией. Конкурс дает молодым исполнителям возможность познакомиться с армянским композиторским и исполнительским искусством и сделать Армению видимой на карте классической музыки.
Конкурс Хачатуряна заинтересовал и престижный французский телеканал Mezzo. «На этом канале будут показаны выступления победителей конкурса. Они будут показаны и на платформе Chinese Music Today, будут транслироваться на официальном сайте конкурса. Это важное и обязательное условие, чтобы конкурс был прозрачным и за ним могли следить», - отметил Товмасян.
Председатель жюри конкурса – пианист, композитор Сергей Сараджян, в составе жюри профессор Павел Гирилов, представляющий Австрию и Германию, пианист Вааг Папян, представляющий Армению и Израиль, Стефан Лемелин из Канады, Сяохан Ван, представляющий Китай, Оксана Яблонская из США и Сяохан Кон также из Китая.
Участник, занявший первое место, получит сумму, эквивалентную 10 000 долларам США, участник, занявший второе место, - 5 000 долларов США, участник, занявший третье место, - 3 000 долларов США. Будут и специальные призы.
Мартын Товмасян выразил благодарность Министерству образования, науки, культуры и спорта РА за многолетнюю поддержку конкурса. «Я считаю, что государственная поддержка подобных мероприятий – это необходимость. Нам также нужна и поддержка частного сектора, и мы надеемся, что готовность частного сектора поддержать культуру в Армении будет возрастать с каждым годом. В следующем году будет юбилейный 20-й конкурс, и мы с большой радостью и любовью организуем его, потому что культурная дипломатия, культурная политика для такой маленькой страны, как Армения, обладающей богатой культурой, являются очень хорошим оружием и инструментом для того, чтобы представить Армению миру, популяризировать музыку Арама Хачатуряна и связывать имена талантливых музыкантов с нашей страной», - подчеркнул директор фонда. Он напомнил, что в 2023 году исполнится 120 лет со дня рождения Арама Хачатуряна, а в следующем году будет отмечаться 20-летие конкурса. К юбилейному конкурсу они тоже будут готовиться с большой ответственностью.
19-й конкурс завершится 13 мая, также в концертном зале «Арам Хачатурян».
Международный конкурс им. Арама Хачатуряна - долгожданное и значимое событие классической музыки как на местном, так и на международном уровне. Конкурс был основан 6 июня 2003 года по случаю 100-летия армянского композитора Арама Хачатуряна, одного из столпов классической музыки ХХ века в Армении и в мире. Конкурс, стартующий ежегодно в день рождения Арама Хачатуряна 6 июня, призван выяляить талантливых молодых музыкантов, специализирующихся на фортепиано, скрипке, виолончели (ранее в него входили также композиторская и вокальная специализации).
Благодаря расширению и международному признанию за короткое время Международный конкурс им. Арама Хачатуряна в 2013 году стал членом Всемирной федерации международных музыкальных конкурсов (WFIMC) в Женеве. Федерация - это авторитетная музыкальная семья, которая проводит такие известные конкурсы как - Конкурс королевы Елизаветы, Монреальский международный музыкальный конкурс, Международный конкурс им. Петра Чайковского и др.