Չեմ ցանկանում, որ «Նեմեսիս»-ի հուշարձանի տեղադրումը Թուրքիայում ընկալվի որպես ոչ բարիդրացիական քայլ. Ալեն Սիմոնյան
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը չի ցանկանում, որ Երևանում «Նեմեսիս» հուշարձանի տեղադրումը Թուրքիայում ընկալվի որպես Հայաստանի պետական, արտաքին քաղաքականության դրսևորում կամ ոչ բարիդրացիական քայլ:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Սիմոնյանն այս մասին ասաց Թուրքիայում լրատվամիջոցների հետ զրույցում:
«Ցավում եմ, որ հուշարձանի տեղադրումը նման արձագանք է ստացել Թուրքիայում: Ես այդ հարցը քննարկել եմ նաև իմ թուրք գործընկերոջ հետ: Որոշումը կայացվել է տեղական ինքնակառավարման մարմնում: Եվ ես չեմ ցանկանում, որ հուշարձանի տեղադրումն այստեղ ընկալվի որպես Հայաստանի պետական, արտաքին քաղաքականության դրսևորում կամ որպես ոչ բարիդրացիական քայլ»,-ասաց Սիմոնյանը:
Հայաստանում պետական արտաքին քաղաքականությունն իրականացվում է վարչապետի և ԱԳ նախարարի կողմից: ԱԺ նախագահը հավելեց՝ այս մակարդակում կայացված որոշումներին բոլորն ականատես են վերջին ամիսների ընթացքում:
«Մենք պետք է հասկանանք, որ ցանկության դեպքում միշտ կարելի է հարաբերությունները վատացնելու պատճառներ, առիթներ գտնել: Ես էլ կարող էի 1000 տարբեր պատճառ գտնել Թուրքիայի չժամանելու համար: Բայց ես այստեղ եմ, որ թուրք հասարակությանն ասեմ, որ Հայաստանը պատրաստ է խաղաղության և հարաբերությունների կարգավորման՝ առանց նախապայմանների»,-ասաց ՀՀ ԱԺ նախարարը:
Ալեն Սիմոնյանը, նշելով, որ Թուրքիայի ԱԳ նախարարի հարցազրույցից մի քանի հատված տեսել է, վստահեցրեց, որ Հայաստանն իր մղումների մեջ, հարաբերություններ կարգավորելու մեջ բացարձակ անկեղծ է: «Եթե կա քաղաքական կամք, որոշում՝ հարաբերություններ հաստատելու, մենք պետք է հասկանանք, որ ճանապարհը հեշտ չի լինելու: Բայց, այնուամենայնիվ, շարժվենք առաջ: Հույս ունեմ, որ թուրք գործընկերները նույնպես առաջ կգնան, և մենք կօգտագործենք այս պատմական հնարավորությունը, նոր էջ կբացենք մեր և տարածաշրջանի համար»,-ասաց Սիմոնյանը:
Երևանի Օղակաձև այգում ապրիլի 25-ին բացվել է 1919 թվականին «Նեմեսիս» գործողությունը կազմակերպած և այն իրականացրած հերոսներին նվիրված «Նեմեսիս» հուշաղբյուր-կոթողը: «Նեմեսիս» գործողության իրականացման որոշումը կայացվել է 1919 թվականին Երևանում խիստ գաղտնի պայմաններում: Հայ Հեղափոխական Դաշնակցության ընդհանուր ժողովը որոշել է մահապատժի ենթարկել Հայոց ցեղասպանության կազմակերպիչներին ու իրականացնողներին: Ժողովի կողմից հավանության արժանացածայդ գործողությունը կոչվել է «Հատուկ գործ»: Այն հանրությանն ավելիհայտնի է հունական դիցաբանության վրեժխնդրության աստվածուհու՝ Նեմեսիսի անունով:
Դրանց հետո Թուրքիան փակեց օդային տարածքը Հայաստանից դեպի երրորդ երկրներ թռիչքների համար՝ հուշարձանի տեղադրումը որակելով որպես սադրիչ քայլ:

I wouldn’t want Turkey to perceive Nemesis monument as unfriendly step, Speaker of Parliament Simonyan says in Ankara
YEREVAN, MAY 5, ARMENPRESS. Speaker of Parliament Alen Simonyan has said that he wouldn’t want Turkey to perceive the opening of the Nemesis monument in Yerevan as neither a foreign policy display nor an unfriendly step.
Simonyan made the comments during a press briefing in Ankara, where he is on a visit for the PABSEC meeting.
“I regret that the installation of the monument received such a reaction in Turkey. I’ve discussed this issue with my Turkish colleague. The decision [on installing the monument] was made in the local self-government body. And I wouldn’t want the installation of the monument to be perceived here as a display of Armenia’s state, foreign policy or an unfriendly step,” Simonyan told Turkish media.
He stressed that foreign policy is conducted by the Prime Minister and the Foreign Minister in Armenia, and everyone has witnessed the decisions made on these levels in the past months.
“We must realize that reasons or occasions for deteriorating relations can always be found, if desired. I could’ve found a thousand different reasons for not traveling to Turkey. But I am here to tell the Turkish public that Armenia is ready for peace and normalization of relations without preconditions,” Simonyan said.
The Speaker of Parliament noted that Armenia is absolutely sincere in its aspirations and desires for normalizing relations. “If there is political will, a decision to establish relations, we must understand that this won’t be an easy road. But nevertheless, let’s move forward. I hope that our Turkish colleagues will also move forward and we will use this historic opportunity to open a new chapter for us and the region,” Simonyan said.
Turkey has closed its airspace to Armenian flights heading to a third destination in response to the unveiling of the Nemesis monument in Yerevan last week, Turkish Foreign Minister Mevlut Cavusoglu said on Wednesday.
Cavusoglu said Turkey would take further steps if the monument is not removed.
The direct flights from Armenia to Turkey are unaffected by the move.
However, Cavusoglu said that "VIP flights" will not be allowed. He said they made an exception for Speaker of Parliament Alen Simonyan, who is visiting Turkey for the PABSEC meeting, Anadolu reported.
Nemesis was unveiled in Yerevan on April 25 to honor the participants of Operation Nemesis, a 1920s program of assassinations of Ottoman perpetrators of the Armenian Genocide.