Հայաստանը տիեզերք երկրորդ արբանյակ ուղարկելու ուղղությամբ աշխատանքներ է իրականացնում
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանն աշխատանքներ է իրականացնում՝ տիեզերք երկրորդ արբանյակն ուղարկելու ուղղությամբ:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ`այս մասին ասաց ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ ճեպազրույցում:
Նրա խոսքով՝ երկրորդ արբանյակի ուղղությամբ աշխատանքները նախնական փուլում են: «Դեռ շուկայի ուսումնասիրություն ենք իրականացնում, գնահատում ենք մեր հնարավորությունները, առաջարկները: Չեմ կարծում, որ 2023 թ. ընթացքում մենք երկրորդը կունենանք, բայց ամեն դեպքում աշխատանքներն իրականացվում են»,-ասաց Խաչատրյանը:
Հայաստանում հիմա արբանյակի արտադրություն իրականացնելը նա իրատեսական չհամարեց: «Բայց, եթե երկրորդ կամ երրորդ արբանյակի թեկուզ մի փոքր մաս կարողանանք Հայաստանում արտադրել, կարծում եմ՝ դա ևս լավ ձեռքբերում կլինի»,-նշեց նախարարը:
Իսկ առանձին արբանյակից ստացվող նկարներն ինֆորմացիայի աղբյուր են: Դրանք կարելի է օգտագործել շատ ոլորտներում: Ըստ նախարարի՝ կիրառության ոլորտներն անսահմանափակ են:
«Դրանց մենք պետք է նայենք որպես ինֆորմացիայի աղբյուր և փորձենք կիրառության շրջանակը հնարավորինս լայնացնել»,-նշեց Խաչատրյանը՝ չբացառելով, որ դրանք օգտակար կարող են լինել նաև ռազմական նպատակներով:
2022 թ. մայիսի 25-ին ԱՄՆ-ից բաց է թողնվել հայկական առաջին արբանյակը: ARMSAT-1 հայկական առաջին արբանյակը թեստավորման արդյունքում դրական արդյունքներ է ցույց տվել:

В Армении ведутся работы по запуску в космос второго спутника
Как передает «Арменпресс», об этом на брифинге с журналистами после заседания правительства заявил министр высокотехнологичной промышленности РА Роберт Хачатрян.
По его словам, работа над вторым спутником находится в предварительной стадии. «Мы все еще проводим исследования рынка, оценивая наши возможности и предложения. Я не думаю, что в 2023 г. мы запустим второй спутник, но в любом случае работы ведутся», - сказал Хачатрян.
Производство спутника в Армении на данном этапе он счел не реальным. «Если мы сможем произвести хотя бы небольшую часть второго или третьего спутника в Армении, я думаю, это будет хорошим достижением», - сказал министр.
Снимки, получаемые со спутника, являются источником информации. Их можно использовать во многих областях. По словам министра, области применения безграничны.
«Мы должны рассматривать их как на источник информации и постараться максимально расширить сферу применения», - отметил Хачатрян, не исключая, что они могут быть полезны и в военных целях.
25 мая 2022 года в США был запущен первый армянский спутник. Первый армянский спутник ARMSAT-1 в результате испытаний показал положительные результаты.