Թագուհի Թովմասյանը ստորագրահավաք է սկսել Լաչինի միջանցքում ադրբեջանական անցակետը հեռացնելու պահանջով
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ազգային ժողովի մարդու իրավունքների պաշտպանության և հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Թագուհի Թովմասյանը ստորագրահավաք է նախաձեռնել Երևանի Շառլ Ազնավուրի հրապարակում՝ Լաչինի միջանցքում Ադրբեջանի կողմից տեղադրված անցակետը հեռացնելու պահանջով։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, լրագրողների հետ ճեպազրույցի ժամանակ Թովմասյանը նշեց, որ այս ձևով իր աջակցությունն է հայտնում «ՈՉ՝ Արցախի էթնիկ զտմանը» երիտասարդական շարժմանը։
«Մենք պահանջում ենք, որպեսզի Ադրբեջանի կողմից Բերձորի միջանցքում ապօրինի տեղադրված անցակետը հեռացվի և Ադրբեջանի ցեղասպան քաղաքականությանը վերջ տրվի։ Մենք պարտավոր ենք մեր միջազգային գործընկերների ուշադրությունը հրավիրել այդ հստակ իրողությունների վրա։
Մայիսի 3-ին մենք շատ կարճ ժամանակում ստորագրահավաքի ընթացքում 200-ից ավելի ստորագրություն ենք հավաքել, այսօր ավելի երկար ժամանակ կտրամադրեմ ակցիային։ Մայիսի 4-ին ժամը 12։00-ից լինելու եմ Շառլ Ազնավուրի հրապարակում մինչև 20։00-ն։
Նպատակ ունենք ավելի շատ ստորագրություններ հավաքել, որպեսզի համայն աշխարհին ապացուցենք, որ Հայաստանը և Հայաստանի քաղաքացին միասնական է և մենք չենք կարող երբևէ պատկերացնել կամ ընդունել այն տեսակետը, որ Արցախը կարող է լինել Ադրբեջանի կազմում էթնիկ փոքրամասնություն։ Մենք այդ անհամաձայնությունն ենք հայտնում նաև փաստարկված, թղթի վրա։ Կարծում եմ, որ յուրաքանչյուր հայի առնվազն պատասխանատվությունն է, որպեսզի իր դժգոհության ձայնը բարձրացնի մեր հայրենակիցների նկատմամբ տեղի ունեցող իրավունքների խախտումների վերաբերյալ»,-ընդգծեց Թովմասյանը։
Պատգամավորը հիշեցրեց, որ Արցախի 120 հազար քաղաքացի 4 ամսից ավելի գտնվում են պատանդի վիճակում, խախտված է նրանց ազատ տեղաշարժի իրավունքը, կենսական ամենակարևոր իրավունքները, մատակարարումները պատշաճ տեղի չեն ունենում։
«Նույնիսկ թերսնման խնդիր կա երեխաների, ծերերի և հղի կանանց շրջանում, ինչը խայտառակ իրողություն է 21-րդ դարում։ Մենք պետք է շարունակենք մեր բողոքի ձայնը բարձրացնել ի լուր աշխարհի»,- եզրափակեց Թովմասյանը։

Депутат Парламента Армении инициировала сбор подписей с требованием убрать азербайджанский КПП из Лачинского коридора
Председатель постоянной комиссии по защите прав человека и связям с общественностью Национального собрания Армении Тагуи Товмасян на площади Шарля Азнавура в Ереване инициировала сбор подписей с требованием убрать КПП, установленный Азербайджаном в Лачинском коридоре. Как сообщает «Арменпресс», на брифинге с журналистами Товмасян заявил, что таким образом выражает свою поддержку молодежному движению «Нет этнической чистке Арцаха».
«Мы требуем, чтобы КПП, незаконно установленный Азербайджаном в Бердзорском коридоре, был снят, а геноцидной политике Азербайджана был положен конец. Мы обязаны обратить внимание наших международных партнеров на эти очевидные реалии.
3 мая за очень короткий промежуток времени мы собрали более 200 подписей, сегодня я уделю этой кампании больше времени. 4 мая я буду на площади Шарля Азнавура с 12:00 до 20:00.
Мы стремимся собрать больше подписей, чтобы доказать всему миру, что Армения и граждане Армении едины, и мы никогда не можем представить или принять мнение, что Арцах может быть этническим меньшинством в составе Азербайджана. Это несогласие мы выражаем аргументировано, на бумаге. Я думаю, что каждый армянин обязан, по меньшей мере, поднять голос несогласия с нарушениями прав наших соотечественников», - подчеркнула Товмасян.
Депутат напомнила, что 120 000 граждан Арцаха уже более 4 месяцев находятся в блокаде, нарушены их право на свободное передвижение и другие жизненно важные права.
«Есть проблема недоедания детей, стариков и беременных женщин, что является позорной реальностью 21 века. Голос нашего протеста должен звучать перед всем миром», - заключила Тагуи Товмасян.