Կյանքից հեռացել է հայտնի ռուս մոդելավորող Վալենտին Յուդաշկինը
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 59 տարեկանում մահացել է ռուս մոդելավորող Վալենտին Յուդաշկինը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է ռուսական «Առաջին ալիքը»՝ վկայակոչելով մոդելավորողի կնոջը։ 2016 թվականին Յուդաշկինի մոտ քաղցկեղ է հայտնաբերվել։
«Փայլուն մոդելավորող, համաշխարհային նորաձևության ճանաչված վարպետ: Նրա հանդերձանքները կրել են շոու-բիզնեսի, թատրոնի և կինոյի աստղերը, իսկ նրա ցուցադրությունները միշտ մեծ ուշադրություն են գրավել», - ասվում է «Առաջին ալիքի» հաղորդագրությունում:
Նշվում է, որ վերջին տարիներին Յուդաշկինը պայքարում էր ծանր հիվանդության դեմ։
Ըստ BBC-ի ռուսական ծառայության՝ 2016 թ.-ին Յուդաշկինի մոտ երիկամի քաղցկեղ էր ախտորոշվել, որից հետո նրա գլխում մետաստազներ են հայտնաբերվել։
Յուդաշկինը ծնվել է 1963 թ.-ին հոկտեմբերի 14-ին Մոսկվայի մարզում։ 1991 թ.-ին Փարիզում ներկայացվեց նրա առաջին հավաքածուն՝ «Faberge»-ն:
Յուդաշկինը եղել է Փարիզի Բարձր նորաձևության ասոցիացիայի թղթակից անդամ և դարձել է առաջին ռուս մոդելավորողը, որ ընդունվել է Ֆրանսիայի Բարձր նորաձևության պալատ:
Ապրիլի 30-ին մահացել է մեկ այլ հայտնի խորհրդային և ռուսաստանցի մոդելավորող՝ Վյաչեսլավ Զայցևը: Մեկնաբանելով նրա վախճանը՝ Յուդաշկինը նշել էր, որ Զայցևը մեծ մոդելավորող էր, նկարիչ և ստեղծագործող:

Умер российский модельер Валентин Юдашкин
Российский модельер-художник Валентин Юдашкин умер на 60-м году жизни. Как передает Арменпресс со ссылкой на Би-Би-Си, об этом со ссылкой на супругу модельера сообщает Первый канал. В 2016 году у Юдашкина диагностировали рак.
"Гениальный модельер, признанный мастер мировой моды. Его наряды носили звезды шоу-бизнеса, театра и кино, а показы всегда приковывали огромное внимание", - сказано в сообщении Первого канала.
Отмечатся, что в последние годы Юдашкин боролся с тяжелой болезнью.
В 2016 году у Юдашкина диагностировали рак почки. Затем, как рассказывал модельер, у него обнаружились метастазы в голове.
Юдашкин родился в 1963 году в Московской области. В 1991 году в Париже была представлена его первая коллекция под названием "Фаберже".
Юдашкин был членом-корреспондентом Ассоциации высокой моды Парижа и стал первым из российских модельеров, принятым в Палату французской высокой моды.
В 2013 году, когда Юдашкину иполнялось 50 лет, посол Франции в России вручил российскому модельеру знак Кавалера ордена Почетного Легиона.