Փելոսին Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության վերջնական կարգավորումը տեսնում է բացառապես բանակցային ճանապարհով
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության համապարփակ և վերջնական կարգավորումը պետք է լինի բանակցային ճանապարհով, որպեսզի հնարավոր լինի ճանապարհ հարթել դեպի խաղաղություն և անվտանգություն։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, ԱՄՆ կոնգրեսում Հայոց ցեղասպանության տարելիցին ընդառաջ կազմակերպված միջոցառման ժամանակ այս մասին ասել է ԱՄՆ կոնգրեսական, Ներկայացուցիչների պալատի նախկին խոսնակ Նենսի Փելոսին։
Փելոսին նշել է, որ իրենք Կոնգրեսում կենտրոնացած են Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի դեմ ուժի կիրառման վրա: Փելոսին ընդգծել է, որ իրենց կողմից հայ ժողովրդին աջակցելը վեր է նախասիրություններից և քաղաքականությունից։ «Ամերիկան կլինի այնտեղ, քանի որ Հայաստանը պահում է ճակատը ժողովրդավարությունն ընդդեմ ավտոկրատիայի ճակատամարտում։ Մենք դա տեսանք, երբ այնտեղ էինք»,- ասել է Փելոսին։
Նենսի Փելոսին հիշեցրել է, որ անցած տարի՝ որպես Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ կոնգրեսական պատվիրակության հետ այցելել էր Հայաստան։ Փելոսին նշել է, որ այցի ընթացքում այցելել են Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի հուշահամալիր։ «Մենք դրանով հաստատեցինք այն ամուր համոզմունքը, որ Օսմանյան կայսրության կողմից մարդկության դեմ հրեշավոր հանցագործությունները երբեք չպետք է մոռացվեն։ Մենք պետք է ապահովենք, որ այս վայրագությունները երբեք չկրկնվեն»,- ասել է Փելոսին։

Пелоси видит окончательное урегулирование нагорно-карабахского конфликта исключительно путем переговоров
Всеобъемлющее и окончательное урегулирование нагорно-карабахского конфликта должно быть путем переговоров, чтобы можно было проложить путь к миру и безопасности. Как сообщает «Арменпресс», об этом заявила конгрессмен США, бывший спикер Палаты представителей Нэнси Пелоси в ходе мероприятия, организованного в Конгрессе США в преддверии годовщины Геноцида армян.
Пелоси отметила, что в Конгрессе сосредоточены на применении Азербайджаном силы против Нагорного Карабаха. Пелоси подчеркнула, что их поддержка армянского народа выходит за рамки предпочтений и политики. «Америка будет там, потому что Армения держит фронт в битве между демократией и автократией. Мы видели это, когда были там», — сказала Пелоси.
Нэнси Пелоси напомнила, что в прошлом году в качестве спикера Палаты представителей посетила Армению с делегацией конгресса. Пелоси отметила, что в ходе визита они посетили Мемориал Геноцида армян. «Тем самым мы подтвердили твердое убеждение, что чудовищные преступления против человечества, совершенные Османской империей, никогда не должны быть забыты. Мы должны сделать так, чтобы эти злодеяния больше никогда не повторились», — заявила Пелоси.