Ֆրենկ Փալոնը Հայոց ցեղասպանության շարունակություն է համարում Արցախի դեմ Ադրբեջանի գործողությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի վրա Ադրբեջանի հարձակումը, Լաչինի միջանցքի արգելափակումը Հայոց ցեղասպանության շարունակությունն են: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ԱՄՆ Կոնգրեսում Հայոց ցեղասպանության տարելիցին նվիրված միջոցառման ժամանակ նման հայտարարություն արեց Կոնգրեսի Հայկական հարցերով խմբի համանախագահ Ֆրենկ Փալոնը:
«Այն, ինչ կատարվում է Արցախում, հարձակումը, ագրեսիան, որ տեղի ունեցավ երկու տարի առաջ, Լաչինի միջանցքի արգելափակումը, իմ կարծիքով, ոչ այլ ինչ է, եթե ոչ ցեղասպանության շարունակություն: Մենք գիտենք, որ Արցախում մարդիկ զրկանքների են ենթարկվում՝ չունենալով բավարար քանակությամբ սնունդ, բավարար քանակությամբ դեղորայք: Դա ցեղասպանություն է թվում, սակայն մենք թույլ չենք տա, որ դա տեղի ունենա: Սակայն դա նույն երևույթն է՝ անկախ նրանից դա Ադրբեջանն է իրագործում թե Թուրքիան», - շեշտեց կոնգրեսականը:
Ֆրենկ Փալոնը նաև ընդգծեց, որ ադրբեջանական այս ագրեսիան ուղղված չէ միայն Արցախի դեմ: Ադրբեջանի բանակը շարունակում է ներխուժումները Հայաստան՝ փորձելով ավելի շատ տարածքներ գրավել:
Կոնգրեսականի խոսքով՝ Հայկական հարցերով խմբի անդամները բազմիցս հիշեցրել են ԱՄՆ պետքարտուղարությանը, որ Լաչինի միջանցքի արգելափակումն անընդունելի է: Նա հույս հայտնեց, որ ԱՄՆ-ի և Մինսկի խմբի մյուս համանախագահների կողմից գործադրվող ճնշումն, ի վերջո, կնպաստի միջանցքի վերաբացմանը, և որ բանակցությունների արդյունքում Արցախն, ի վերջո, կճանաչվի հայկական տարածք:
Ֆրենկ Փալոնը նաև հիշեցրեց, որ Կոնգրեսը ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը, իսկ դրան հասնելը հեշտ չի եղել: Նա շնորհակալություն հայտնեց կոնգրեսական Ադամ Շիֆին, որը եղել է այդ օրինագծի նախաձեռնողը: Փալոնը նաև բարձր է գնահատել ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը:
Փալոնը ևս մեկ անգամ շեշտեց ԱՄՆ-ի կողմից Ադրբեջանին ռազմական օգնություն տրամադրելու անթույլատրելիությունը:

Фрэнк Паллоне считает действия Азербайджана против Арцаха продолжением Геноцида армян
Нападение Азербайджана на Арцах, блокирование Лачинского коридора являются продолжением Геноцида армян. Как сообщает «Арменпресс», во время мероприятия, посвященного годовщине Геноцида армян в Конгрессе США, такое заявление сделал сопредседатель группы Конгресса по делам Армении Фрэнк Паллоне.
«То, что происходит в Арцахе, нападение, агрессия двухлетней давности, блокирование Лачинского коридора, на мой взгляд, не что иное, как продолжение геноцида. Мы знаем, что люди в Арцахе страдают от лишений, не имея достаточно еды и лекарств. Звучит как геноцид, но мы этого не допустим. Это одно и то же явление вне зависимости от того, осуществляется ли оно Азербайджаном или Турцией", - подчеркнул конгрессмен.
Фрэнк Паллоне также подчеркнул, что эта азербайджанская агрессия направлена ​​не только против Арцаха. Азербайджанская армия продолжает вторжения в Армению, пытаясь захватить новые территории.
По словам конгрессмена, члены группы по армянским вопросам неоднократно напоминали Госдепартаменту США о неприемлемости блокирования Лачинского коридора. Он выразил надежду, что давление, оказываемое США и другими сопредседателями Минской группы, в конечном итоге будет способствовать открытию коридора, и что в результате переговоров Арцах в конечном итоге будет признан территорией Армении.
Фрэнк Паллоне также напомнил, что Конгресс признал Геноцид армян, но добиться этого было непросто. Он поблагодарил конгрессмена Адама Шиффа, который был инициатором законопроекта. Паллоне также высоко оценил признание президентом США Джо Байденом Геноцида армян.