ՀՀ-ն լիարժեք ճանաչում է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը, Ադրբեջանից ակնկալում է նույնը. Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետությունը լիարժեք ճանաչում է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը, ակնկալում է, որ Ադրբեջանը նույնը կանի՝ հայկական ԽՍՀ ամբողջ տարածքը ճանաչելով որպես ՀՀ:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ վարչապետն այս մասին ասաց ԱԺ-ում «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության ծրագրի (2021-2026 թթ.) 2022 թվականի կատարման ընթացքի և արդյունքների մասին» զեկույցին ներկայացմանը:
«Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագիրն իրատեսական կդառնա, եթե երկու երկրները հստակ, առանց երկիմաստությունների ու որոգայթների, միմյանց տարածքային ամբողջականությունը ճանաչեն ու պարտավորվեն այսօր և երբևէ միմյանց տարածքային պահանջներ չներկայացնել»,-ասաց Փաշինյանը:
Վարչապետը հիշեցրեց՝ Ադրբեջանի նախագահի հետ այս մասին պայմանավորվել են 2022 թվականի հոկտեմբերի 6-ին՝ Պրահայում և հոկտեմբերի 31-ին՝ Սոչիում, ինչն արձանագրվել է համապատասխան հրապարակային հայտարարություններով: «Այդուհանդերձ, թե Երևանից, թե Բաքվից հնչում են պաշտոնական հայտարարություններ, որոնցով դիմացի կողմը մեղադրվում է պայմանավորվածությունները չպահելու մեջ: Ես ուզում եմ վերահաստատել, որ ՀՀ-ն լիարժեք ճանաչում է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը, և ակնկալում ենք, որ Ադրբեջանը նույնը կանի՝ հայկական ԽՍՀ ամբողջ տարածքը ճանաչելով որպես ՀՀ»,-ասաց Փաշինյանը:
Իսկ Ադրբեջանի այն պնդումները, թե խաղաղության պայմանագրի բանակցությունների ընթացքում Հայաստանը հրաժարվել կամ հրաժարվում է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը ճանաչել ամբողջությամբ, Փաշինյանը վստահեցրեց, որ իրականությանը չի համապատասխանում: Հայաստանն ինքն է առաջարկել, որ պայմանագրին կցվեն հայկական և ադրբեջանական ԽՍՀ-ների՝ ԽՍՀՄ կողմից հաստատված քարտեզները՝ որպես երկու երկրների տարածքային ամբողջականության հիմք:

YEREVAN, APRIL 18, ARMENPRESS. The Republic of Armenia fully recognizes Azerbaijan’s territorial integrity and expects Azerbaijan to do the same by recognizing the entire territory of the Armenian SSR as the Republic of Armenia, Prime Minister Nikol Pashinyan has said.
“The peace treaty between Armenia and Azerbaijan would become realistic if the two countries recognize each other’s territorial integrity without ambiguities and traps and assume obligation to not make territorial claims against each other, now or ever,” Pashinyan said in parliament.
Pashinyan reminded that such an agreement was reached with the Azerbaijani president during their meetings in Prague and Sochi on October 6 and October 31 in 2022 respectively.
“Nevertheless, official statements are heard both from Yerevan and Baku accusing the other side of not adhering to the agreements. I want to reiterate that the Republic of Armenia fully recognizes Azerbaijan’s territorial integrity and we expect Azerbaijan to do the same, by recognizing the entire territory of the Armenian SSR as Republic of Armenia,” Pashinyan said.
Pashinyan said that Azerbaijan’s accusations that Armenia is refusing to fully recognize Azerbaijan’s territorial integrity during the peace treaty talks are untrue.
He said that Armenia itself offered to attach the maps of the Armenian and Azerbaijani SSRs – approved by the USSR – to the treaty as the basis of territorial integrity of the two countries.