«Երևանյան հեռանկարներ» միջազգային երաժշտական փառատոնի շրջանակում ելույթ կունենա Վերոնիկա Ջիոևան
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Երևանյան հեռանկարներ» միջազգային երաժշտական 24-րդ փառատոնի նախաձեռնությամբ մայիսի 16-ին Արամ Խաչատրյան համերգասրահում ելույթ կունենա Վերոնիկա Ջիոևան։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ քննադատները նրան անվանում են «Աստվածատուր երգչուհի» «օպերային դիվա» կամ «մեր ժամանակի լավագույն սոպրանոներից մեկը», «Ինչ գեղեցիկ ձայն է, ինչպես Rolls-Royce-ը, նա պետք է երգի աշխարհի լավագույն թատրոններում»:
Լսելով Վերոնիկային՝ Դմիտրի Խվորոստովսկին ասել է. «Այսօր Վերոնիկա Ջիոևան ամենապահանջված երգչուհիներից է ոչ միայն Ռուսաստանում, այլև նրա սահմաններից դուրս»։
Որպես Ռուսաստանի Մեծ թատրոնի, Մարիինյան և Միխայլովսկու թատրոնների հրավիրյալ մեներգչուհի՝ նա համագործակցում է այնպիսի օպերային թատրոնների հետ, ինչպիսիք են Ժնևի Մեծ թատրոնը, Ցյուրիխի օպերան, Բրյուսելի «La Monnaie» թատրոնը, Մադրիդի թագավորական թատրոնը, գերմանական օպերան Բեռլինում, Համբուրգի պետական օպերան, Պրահայի օպերան, Ֆինլանդիայի ազգային օպերան, Հյուսթոնի օպերան, Վերոնայի ֆիլհարմոնիկ թատրոնը, Բարիիի Պետրուզելիի թատրոնը, Բոլոնիայի թատրոնը, Պալերմոյում գտնվող Մասիմո թատրոնը:
Արտիստուհուն երևանյան համերգին կնվագակցի Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը ՝ դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանի ղեկավարությամբ։

Вероника Джиоева выступит в рамках международного музыкального фестиваля "Ереванские перспективы"
По инициативе 24-го Международного музыкального фестиваля «Ереванские перспективы» Вероника Джиоева выступит 16 мая в Концертном зале Арама Хачатряна.
Как передает Арменпресс, критики называют ее пение божественным, а ее - «оперной дивой» или «одним из лучших сопрано современности», «красивый голос, как у Rolls-Royce, она должна петь в лучших театрах мира».
Услушав Веронику, Дмитрий Хворостовский сказал: «Сегодня Вероника Джиоева — одна из самых востребованных певиц не только в России, но и за рубежом»
В качестве приглашенной солистки Большого театра России, Мариинского и Михайловского театров сотрудничает с такими оперными театрами, как Большой театр Женевы, Цюрихская опера, театр «Ла Монне» в Брюсселе, Королевский театр Мадрида, Немецкая опера в Берлине, Гамбургская государственная опера, Пражская опера, Национальная опера Финляндии, Хьюстонская опера, Веронский филармонический театр, Театр Бари Петруцелли, Болонский театр, Палермский театр Массимо.
Артистка выступит в Ереване в сопровождении Государственного симфонического оркестра Армении под управлением дирижера Сергея Смбатяна.