Միջադեպը որևէ առնչություն չունի մարզիկների անվտանգության հետ. ՀՀ ԿԳՄՍՆ-ն մտահոգիչ է համարում Ադրբեջանի մարզական գերատեսչությունների կայացրած որոշումը
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը հայտարարություն է տարածել՝ մարզական էթիկայի տեսանկյունից մտահոգիչ համարելով Երևանում ապրիլի 15-23-ն անցկացվող ծանրամարտի Եվրոպայի առաջնությանը Ադրբեջանի մարզիկների հետագա մասնակցությունը դադարեցնելու վերաբերյալ Ադրբեջանի Երիտասարդության և սպորտի նախարարության և Ազգային օլիմպիական կոմիտեի կայացրած որոշումը։
«Հայաստանի Հանրապետությունն ի սկզբանե ապահովել է անվտանգության բոլոր չափանիշները, և առաջնությանը մասնակցելու նպատակով Երևան ժամանած ծանրորդների անվտանգության հետ կապված որևէ խնդիր չի առաջացել և չէր կարող առաջանալ։
Բացման հանդիսավոր արարողության ժամանակ տեղի ունեցած միջադեպը, որը շատ արագ հարթվել է, որևէ առնչություն չունի մարզիկների անվտանգության և նրանց բնականոն մրցելույթների ապահովման հետ։ Անհրաժեշտ բոլոր պայմանները լիարժեքորեն ապահովված են եղել։
Հայաստանի Հանրապետությունը հավատարիմ է մնում ծանրամարտի միջազգային ֆեդերացիայի նկատմամբ ստանձնած պարտավորությունների կատարմանը և վերահաստատում Եվրոպայի 2023 թ. առաջնությունը բարձր մակարդակով անցկացնելու պատրաստակամությունը»,-Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նշված է ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության տարածած հայտարարության մեջ:
Ադրբեջանի երիտասարդության և սպորտի նախարարությունն ու այդ երկրի Ազգային օլիմպիական կոմիտեն Երևանի Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում ապրիլի14-ի երեկոյան Ծանրամարտի Եվրոպայի առաջնության բացման արարողությանը տեղի ունեցած՝ Ադրբեջանի դրոշը վառելու միջադեպից հետո որոշում են կայացրել ադրբեջանցի մարզիկներին վերադարձնել հայրենիք՝ պատճառաբանելով,որ ադրբեջանցի մարզիկները հոգեբանական ճնշման են ենթարկվել:

The incident has nothing to do with safety of athletes – Ministry of Education of Armenia
YEREVAN, APRIL 15, ARMENPRESS. The Ministry of Education, Science, Culture and Sports of Armenia issued a statement, considering the decision of the Ministry of Youth and Sports and the National Olympic Committee of Azerbaijan to stop further participation of Azerbaijani athletes in the European Weightlifting Championship in Yerevan on April 15-23 as worrying from the point of view of sports ethics.
"From the beginning, the Republic of Armenia has ensured all safety standards, and no problems related to the safety of the weightlifters who arrived in Yerevan to participate in the championship have arisen and could not have arisen.
The incident that happened during the opening ceremony, which was resolved very quickly, has nothing to do with the safety of the athletes and ensuring their normal competitions. All necessary conditions were fully provided.
The Republic of Armenia remains committed to fulfilling its commitments to the International Weightlifting Federation and reaffirms the readiness to hold the European championship 2023 at a high level”, ARMENPRESS reports, reads the statement issued by the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of the Republic of Armenia.
The Ministry of Youth and Sports of Azerbaijan and the National Olympic Committee of that country made a decision to return the Azerbaijani athletes to their homeland after the incident of burning the Azerbaijani flag at the opening ceremony of the European Weightlifting Championship on the evening of April 14 at the Karen Demirchyan Sports and Concert Complex in Yerevan, citing that the Azerbaijani athletes were subjected to psychological pressure.