Միջադեպը որևէ առնչություն չունի մարզիկների անվտանգության հետ. ՀՀ ԿԳՄՍՆ-ն մտահոգիչ է համարում Ադրբեջանի մարզական գերատեսչությունների կայացրած որոշումը
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը հայտարարություն է տարածել՝ մարզական էթիկայի տեսանկյունից մտահոգիչ համարելով Երևանում ապրիլի 15-23-ն անցկացվող ծանրամարտի Եվրոպայի առաջնությանը Ադրբեջանի մարզիկների հետագա մասնակցությունը դադարեցնելու վերաբերյալ Ադրբեջանի Երիտասարդության և սպորտի նախարարության և Ազգային օլիմպիական կոմիտեի կայացրած որոշումը։
«Հայաստանի Հանրապետությունն ի սկզբանե ապահովել է անվտանգության բոլոր չափանիշները, և առաջնությանը մասնակցելու նպատակով Երևան ժամանած ծանրորդների անվտանգության հետ կապված որևէ խնդիր չի առաջացել և չէր կարող առաջանալ։
Բացման հանդիսավոր արարողության ժամանակ տեղի ունեցած միջադեպը, որը շատ արագ հարթվել է, որևէ առնչություն չունի մարզիկների անվտանգության և նրանց բնականոն մրցելույթների ապահովման հետ։ Անհրաժեշտ բոլոր պայմանները լիարժեքորեն ապահովված են եղել։
Հայաստանի Հանրապետությունը հավատարիմ է մնում ծանրամարտի միջազգային ֆեդերացիայի նկատմամբ ստանձնած պարտավորությունների կատարմանը և վերահաստատում Եվրոպայի 2023 թ. առաջնությունը բարձր մակարդակով անցկացնելու պատրաստակամությունը»,-Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նշված է ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության տարածած հայտարարության մեջ:
Ադրբեջանի երիտասարդության և սպորտի նախարարությունն ու այդ երկրի Ազգային օլիմպիական կոմիտեն Երևանի Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում ապրիլի14-ի երեկոյան Ծանրամարտի Եվրոպայի առաջնության բացման արարողությանը տեղի ունեցած՝ Ադրբեջանի դրոշը վառելու միջադեպից հետո որոշում են կայացրել ադրբեջանցի մարզիկներին վերադարձնել հայրենիք՝ պատճառաբանելով,որ ադրբեջանցի մարզիկները հոգեբանական ճնշման են ենթարկվել:

Инцидент не имеет никакого отношения к безопасности спортсменов. МОНКС РА
Министерство образования, науки, культуры и спорта РА выступило с заявлением в связи с решением прекратить дальнейшее участие азербайджанских спортсменов в чемпионате Европы по тяжелой атлетике в Ереване 15-23 апреля, принятым Министерством молодежи и спорта и Национальным олимпийским комитетом Азербайджана.
МОНКС РА считает тревожным решение спортивных ведомств Азербайджана с точки зрения спортивной этики.
«Республика Армения с самого начала обеспечила все нормы безопасности, и никаких проблем, связанных с безопасностью тяжелоатлетов, приехавших в Ереван для участия в чемпионате, не возникало и не могло возникнуть.
Инцидент, произошедший во время церемонии открытия, который был разрешен очень быстро, не имеет ничего общего с безопасностью спортсменов и обеспечением нормального хода соревнований. Все необходимые условия были обеспечены в полном объеме.
Республика Армения по-прежнему привержена выполнению своих обязательств перед Международной федерацией тяжелой атлетики и подтверждает готовность провести чемпионат Европы-2023 на высоком уровне», - как передает Арменпресс, говорится в сообщении Министерства образования, науки, культуры и спорта РА.
Министерство молодежи и спорта Азербайджана и Национальный олимпийский комитет этой страны приняли решение о возвращении азербайджанских спортсменов на родину после инцидента с сожжением азербайджанского флага на церемонии открытия чемпионата Европы по тяжелой атлетике вечером 14 апреля – в Спортивно-концертном комплексе имени Карена Демирчяна в Ереване, объясняя это тем, что на азербайджанских спортсменов оказывается психологическое давление.