Երևանում ապրիլի վերջին կկայանա «Ադրբեջանական ագրեսիայի հին և նոր փախստականները. անցյալը, ներկան, ապագան» համաժողովը
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանից, Նախիջևանից և Արցախից 1988-1992թթ. և 2020թ. ադրբեջանական իշխանությունների ռասիստական, հայատյաց, ցեղասպանական գործողությունների հետևանքով փախած, բռնի տեղահանված, ռազմական հանցագործ գործողությունների պատճառով հայրենիքը լքած, ներկայումս Հայաստանի Հանրապետությունում և այլուր ապրող փախստականների հարցերով զբաղվող մի շարք հասարակական կազմակերպություններ (ՀԿ) ապրիլի 29-ին, Երևանում` Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրի համերգային դահլիճում, կազմակերպում են «Ադրբեջանական ագրեսիայի հին և նոր փախստականները. անցյալը, ներկան, ապագան» թեմայով համաժողով: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտարարությամբ տեղեկացրին կազմակերպիչ ՀԿ-ներից։
«Համաժողովի ընթացքում քննարկվելու են Ադրբեջանի կողմից երկրի հայ քաղաքացիների նկատմամբ իրականացված հանցագործությունների՝ Սումգայիթի, Բաքվի հայկական ջարդերի, Շահումյանի շրջանի հայ բնակչության դեպորտացիայի, բռնի տեղահանման և էթնիկ զտումների գործնական քաղաаяկանության նկատմամբ միջազգային քաղաքական գնահատականի, դատա-իրավական գործողությունների բացակայության, ինչպես նաև փախստականների իրավունքների վերականգնման, այդ թվում՝ վերադարձի իրավունքի հարցերը:
Համաժողովում քննարկվելու և հասցեագրվելու են նաև Ադրբեջանից, Արցախից և Նախիջևանից փախստականների իրավունքների, փախստականության պահի գույքային և այլ կորուստների, կորցրած փաստաթղթերի, այդ տարածքում իրականացված և իրականացվող մշակութային ցեղասպանության խնդիրները:
Հասարակական կազմակերպությունները, մտահոգված լինելով փախստականության տարբեր շերտերի բազմաբնույթ հարցերով, ինչպես նաև Հայաստանի Հանրապետության սահմանային գոտում հայտնված փախստականներին և Արցախում ապրող բնակչությանն սպառնացող գոյաբանական վտանգներով, նպատակ են դրել համաժողովի միջոցով նպաստել խնդիրների բաց, հրապարակային քննարկմանը և մեկ ընդհանուր հարթակում տարբեր վայրերում բնակվող փախստականների հանդիպմանը, երկխոսությանը և համաձայնեցված առաջարկներ անելուն:
Ադրբեջանից, Արցախից և Նախիջևանից բոլոր փախստականներին հրավիրում ենք մասնակցել համաժողովին»,- ասվում է հայտարարության մեջ:

"Old and new refugees of Azerbaijani aggression: past, present, future" conference will be held in Yerevan in April
YEREVAN, APRIL 14, ARMENPRESS. A number of non-governmental organizations (NGOs) dealing with the issues of refugees who fled Azerbaijan, Nakhichevan and Artsakh, were forcibly displaced from their homeland, or left their motherland because of the racist, xenophobic, genocidal actions of the Azerbaijani authorities in 1988-1992 and 2020, who currently live in the Republic of Armenia and elsewhere, organize a conference "Old and new refugees of Azerbaijani aggression: past, present, future", which will take place n April 29 at Karen Demirchyan Sport and Concert Complex in Yerevan.
During the conference, the international political assessment of the crimes committed by Azerbaijan against the Armenian citizens of the country: Armenian pogroms in Sumgait, Baku, deportation, forced displacement and ethnic cleansing of the Armenian population in the Shahumyan region, the lack of judicial and legal actions, as well as the restoration of the rights of refugees, including the right to return, will be discussed at the conference.
The conference will also discuss and address the rights of refugees from Azerbaijan, Artsakh and Nakhichevan, property and other losses, lost documents, the cultural genocide carried out and being carried out in that area.
The NGOs invite all refugees from Azerbaijan, Artsakh and Nakhichevan to participate in the conference.