Հայաստանի համար ընդունելի է Զինված ուժերն Ադրբեջանի հետ 1991 թվականի սահմանագծից ապահով հեռավորության վրա հետ քաշելու ԵՄ-ի առաջարկը
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանը ողջունում է Ադրբեջանի հետ 1991 թվականի սահմանագիծը հարգելու վերաբերյալ Եվրոպական Միության հայտարարությունը և պատրաստ է գնալ Զինված ուժերն այդ սահմանագծից ապահով հեռավորության վրա հետ քաշելու լուծման, ինչպես առաջարկում է Եվրոպական Միությունը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ կառավարության նիստի մեկնարկին այս մասին ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Սահմանային իրավիճակի քաղաքական գնահատականի առումով, կարծում եմ, կարևոր է նախորդ օրը Եվրոպական Միության կողմից տարածված հաղորդագրությունը, որտեղ ընդգծվում է 1991 թվականի սահմանագիծը։ Խոսքը հայկական ԽՍՀ և ադրբեջանական ԽՍՀ միջև գոյություն ունեցած վարչական սահմանագծի մասին է, որը 1991 թվականի դեկտեմբերի 21-ին Ալմաթիի հռչակագրով վերածվել է պետական սահմանի։ Ահա այդ սահմանագիծը պետք է հարգվի՝ արձանագրվել է ԵՄ-ի հայտարարության մեջ։ Դրանում ընդգծվում է այդ սահմանագծից երկու կողմերի զինված ուժերի հետքաշումն ապահով հեռավորության վրա՝ որպես իրադրության կայունության հուսալի երաշխիք։ Հայաստանը պատրաստ է գնալ նման միջոցի Հայաստան-Ադրբեջան 1991 թվականի սահմանային գծի ողջ երկայնքով։ Մենք այս մասով մեր պատրաստակամությունը հայտնում ենք՝ սկսած 2021 թվականից։ Նման գործողությունները բխում են Պրահայի քառակողմ և Սոչիի եռակողմ պայմանավորվածությունների տրամաբանությունից»,- ասաց Փաշինյանը։
Վարչապետի խոսքով՝ նման լուծմանը խոչընդոտում է Ադրբեջանի ապակառուցողական մոտեցումը․ Ադրբեջանը սիստեմատիկ կերպով ի ցույց է դնում միջազգային հարթակներում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները չկատարելու իր գործելակերպը։ «Այդպես է գերիների ազատ արձակման հարցում, այդպես է հրադադարի ռեժիմի պահպանման և ուժի կամ ուժի սպառնալիքի չկիրառման հարցում, ինչի շուրջ գրավոր համաձայնությունը ձեռք է բերվել Սոչիում, այդպես է Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հարցում»,- ասաց ՀՀ վարչապետը։

Armenia welcomes EU’s proposal, ready to pull back forces to safe distance along entire 1991 border with Azerbaijan
YEREVAN, APRIL 13, ARMENPRESS. Armenia welcomes the EU’s statement calling on Armenia and Azerbaijan to respect the 1991 line in absence of delimited border and is ready to withdraw its forces to a safe distance from this line, as proposed by the EU, PM Pashinyan said on Thursday.
“In terms of a political assessment of the border situation, I think the statement made by the EU yesterday is important, which emphasized the 1991 line. It is the administrative borderline that existed between the Armenian SSR and Azerbaijani SSR, which went on to become the state border under the 21 December 1991 Alma-Ata Declaration. This line must be respected, the EU statement noted. It emphasizes the need to withdraw the forces of either side to safe distances from this line as a reliable guarantee for stability of the situation. Armenia is ready to take such measure along the entire Armenia-Azerbaijan 1991 borderline. We’ve been expressing our readiness over this issue since 2021. Such actions stem from the logic of the quadrilateral Prague agreements and trilateral Sochi agreements,” PM Pashinyan said at the Cabinet meeting.
The Armenian Prime Minister warned that Azerbaijan’s destructive approach hinders such solution. He said that Azerbaijan is systematically displaying its conduct of non-fulfilling international agreements. “It does so in the issue of releasing prisoners of war, maintaining the ceasefire and the issue of non-use of force or threat of force, around which there is a written agreement reached in Sochi, and it does so over its illegal blockade of Lachin Corridor,” Pashinyan said.