Հայաստանի համար ընդունելի է Զինված ուժերն Ադրբեջանի հետ 1991 թվականի սահմանագծից ապահով հեռավորության վրա հետ քաշելու ԵՄ-ի առաջարկը
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանը ողջունում է Ադրբեջանի հետ 1991 թվականի սահմանագիծը հարգելու վերաբերյալ Եվրոպական Միության հայտարարությունը և պատրաստ է գնալ Զինված ուժերն այդ սահմանագծից ապահով հեռավորության վրա հետ քաշելու լուծման, ինչպես առաջարկում է Եվրոպական Միությունը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ կառավարության նիստի մեկնարկին այս մասին ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Սահմանային իրավիճակի քաղաքական գնահատականի առումով, կարծում եմ, կարևոր է նախորդ օրը Եվրոպական Միության կողմից տարածված հաղորդագրությունը, որտեղ ընդգծվում է 1991 թվականի սահմանագիծը։ Խոսքը հայկական ԽՍՀ և ադրբեջանական ԽՍՀ միջև գոյություն ունեցած վարչական սահմանագծի մասին է, որը 1991 թվականի դեկտեմբերի 21-ին Ալմաթիի հռչակագրով վերածվել է պետական սահմանի։ Ահա այդ սահմանագիծը պետք է հարգվի՝ արձանագրվել է ԵՄ-ի հայտարարության մեջ։ Դրանում ընդգծվում է այդ սահմանագծից երկու կողմերի զինված ուժերի հետքաշումն ապահով հեռավորության վրա՝ որպես իրադրության կայունության հուսալի երաշխիք։ Հայաստանը պատրաստ է գնալ նման միջոցի Հայաստան-Ադրբեջան 1991 թվականի սահմանային գծի ողջ երկայնքով։ Մենք այս մասով մեր պատրաստակամությունը հայտնում ենք՝ սկսած 2021 թվականից։ Նման գործողությունները բխում են Պրահայի քառակողմ և Սոչիի եռակողմ պայմանավորվածությունների տրամաբանությունից»,- ասաց Փաշինյանը։
Վարչապետի խոսքով՝ նման լուծմանը խոչընդոտում է Ադրբեջանի ապակառուցողական մոտեցումը․ Ադրբեջանը սիստեմատիկ կերպով ի ցույց է դնում միջազգային հարթակներում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները չկատարելու իր գործելակերպը։ «Այդպես է գերիների ազատ արձակման հարցում, այդպես է հրադադարի ռեժիմի պահպանման և ուժի կամ ուժի սպառնալիքի չկիրառման հարցում, ինչի շուրջ գրավոր համաձայնությունը ձեռք է բերվել Սոչիում, այդպես է Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հարցում»,- ասաց ՀՀ վարչապետը։

Для Армении приемлемо предложение ЕС отвести ВС на безопасное расстояние от границы с Азербайджаном 1991 года
Армения приветствует заявление Евросоюза о соблюдении границы 1991 года с Азербайджаном и готова пойти на решение по отводу вооруженных сил на безопасное расстояние от этой границы, как это предлагает Евросоюз. Как сообщает «Арменпресс», об этом заявил премьер-министр РА Никол Пашинян на заседании правительства РА 13 апреля.
«С точки зрения политической оценки приграничной ситуации, я думаю, очень важно сообщение, распространенное накануне Европейским союзом, где подчеркивается линия границы 1991 года. Речь идет об административной границе между Армянской ССР и Азербайджанской ССР, которая была преобразована в государственную границу 21 декабря 1991 года Алматинской декларацией. Эту линию границы необходимо соблюдать, это было зафиксировано в заявлении ЕС. В нем подчеркивается отход Вооруженных сил обеих сторон от этой границы на безопасное расстояние, как надежная гарантия стабильности ситуации. Армения готова принять такую меру по всей линии армяно-азербайджанской границы 1991 года. Мы выражаем нашу готовность в этом плане начиная с 2021 года. Такие действия вытекают из логики пражского Четырехстороннего и сочинского Трехстороннего соглашений», - заметил Пашинян.
По словам премьер-министра, такому решению мешает деструктивный подход Азербайджана. Азербайджан систематически демонстрирует свою практику невыполнения договоренностей, достигнутых на международных площадках. «То же касается освобождения пленных, соблюдения режима прекращения огня и неприменения силы или угрозы силой, о чем была достигнута письменная договоренность в Сочи, и то же касается незаконного перекрытия Лачинского коридора», - сказал премьер-министр РА.