Նյու Յորքի Թայմս Սքվերում կանցկացվի ցեղասպանության 108-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառում
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նյու Յորքի Թայմս Սքվերում ապրիլի 23-ին, ժամը 13:30-ին կոգեկոչվի Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը: Ինչպես հաղորդում է«Արմենպրես»-ը, ցեղասպանության 108-րդ տարելիցի միջոցառման գլխավոր բանախոսները կլինեն Կոլումբիայի համալսարանի Մարդու իրավունքների ուսումնասիրության ինստիտուտի խաղաղության կառուցման և իրավունքների վերաբերյալ ծրագրի տնօրեն, Արցախում տեղի ունեցած վայրագությունների վերաբերյալ նախագծի հիմնադիր Դեյվիդ Լ. Ֆիլիպսը, ինչպես նաև ԱՄՆ-ում Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության մշտական ներկայացուցիչ Ռոբերտ Ավետիսյանը:
Միջոցառումը կազմակերպվում է արդեն 39 տարի՝ «Վարդանանց ասպետներ և դուստրեր» կազմակերպության կողմից: Ի դեպ, կազմակերպությունը նաև մարդասիրական մրցանակ կհանձնի բանախոս Դեյվիդ Լ. Ֆիլիպսին:
Միջոցառմանը ելույթ կունենան տարբեր պաշտոնյաներ, ինչպես նաև «Հույսեր» համույթը՝ Սրբոց Նահատակաց հայկական ամենօրյա վարժարանի և Բրուքլինի հայկական դպրոցի սաների հետ միասին:
Թայմս Սքվերում Հայոց ցեղասպանության զոհերի ոգեկոչման արարողության հետ միասին «Վարդանանց ասպետներ ու դուստրեր»-ը կհովանավորի ուսանողական շարադրությունների ամենամյա մրցույթը, որը հայ երիտասարդներին հնարավորություն է տալիս արտահայտելու իրենց ձայնն ու մտահոգությունները ցեղասպանության մասին իրազեկման և մարդու իրավունքների վերաբերյալ: Հաղթողների անունները կհայտարարվեն Հիշատակի երեկոյին:
Հաղորդագրությունում հիշեցվում է, որ և՛ ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատը, և՛ Սենատը 2019 թվականին միաձայն հայտարարեցին ԱՄՆ-ի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման մասին, որից հետո՝ 2021 թվականի ապրիլի 24-ին, Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչեց նախագահ Ջո Բայդենը:
Ըստ հաղորդագրության՝ Հայկական Սփյուռքը կշարունակի իր եռանդուն ջանքերը՝ հիշելու, հարգելու և աշխարհին կրթելու համաշխարհային պատմության այս սահմռկեցուցիչ արաքի մասին, որը Թուրքիայի կառավարությունը մինչ օրս շարունակում է ժխտել:
Թայմս Սքվերում Հայոց ցեղասպանության ոգեկոչման ամենամյա միջոցառումը հովանավորվում է «Վարդանանց ասպետներ և դուստրեր» կազմակերպության կողմից և համահովանավորվում է Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության, Ամերիկայի հայկական համագումարի, Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախմբի, Հայկական լիբերալ-դեմոկրատական կուսակցության, Թեքեյան մշակութային միության, Ամերիկայի հայ ազգային խորհրդի, Հայ իրավաբանների միության և Ամերիկայի հայ ավետարանչական ընկերակցության կողմից: Մասնակից կազմակերպությունների շարքում են Հայ Եկեղեցու թեմը, Հայ Եկեղեցու Առաջնորդարանը, Հայ Առաջնորդական Եկեղեցին, Հայ Ավետարանական Միությունը, Հայ Կաթողիկե թեմը, Ամերիկայի հայկական ցանցի նյույորքյան գրասենյակը, Նյու Յորքի և Նյու Ջերսիի Հայ մարմնակրթական ընդհանուր միության սկաուտները, ՀՅԴ երիտասարդական միությունը և հայ ազգային երիտասարդական կազմակերպությունները։

В Нью-Йорке на Таймс-Сквер пройдет мероприятие, посвященное 108-й годовщине Геноцида армян
В Нью-Йорке на Таймс-сквер 23 апреля в 13:30 пройдет мероприятие, посвященное 108-й годовщине Геноцида армян. Как сообщает «Арменпресс», основными спикерами мероприятия будут Дэвид Л. Филлипс, директор программы строительства мира Института изучения прав человека Колумбийского университета и постоянный представитель Нагорно-Карабахской Республики в США Роберт Аветисян.
Это мероприятие вот уже 39 лет организует организация «Рыцари и дочери Вардананц». На нем спикеру Дэвиду Л. Филлипсу будет вручена гуманитарная премия.
На мероприятии выступят официальные лица, ансамбль «Надежда» вместе с учащимися армянской дневной школы Святых мучеников и Бруклинской армянской школы.
Вместе с церемонией поминовения жертв Геноцида армян на Таймс-Сквер «Рыцари и дочери Вардананц» проведут ежегодный конкурс студенческих сочинений, который дает возможность армянской молодежи выразить свое отношение к вопросу осведомленности о геноциде и правах человека.
В сообщении о мероприятии напоминается, что и Палата представителей США, и Сенат США в 2019 году единогласно заявили о признании Геноцида армян США, после чего 24 апреля 2021 года Геноцид армян признал президент Джо Байден.
Ежегодное мероприятие в память о Геноциде армян на Таймс-сквер спонсируется организацией «Рыцари и дочери Вардананц», также Армянским всеобщим благотворительным союзом, Армянской ассамблеей Америки, Культурным обществом «Текеян», Союзом армянских адвокатов и Армянской евангелической ассоциацией Америки. В число организаций-участников входят Епархия Армянской церкви, Армянская евангелическая церковь, Армянская католическая епархия, Нью-Йоркский офис Армянской сети Америки, Скауты всеобщего союза Нью-Йорка и Нью-Джерси, Союз молодежи АРФД и национальные молодежные организации Армении.