Մեկնարկել է «Creative Armenia» հիմնադրամի «Artbox Hub» ծրագիրը. ընդունվում են հայտեր
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի ստեղծարար արդյունաբերության և մշակույթի ոլորտների խրախուսմանն ուղղված «Կատապուլտ» ստեղծարար ակսելերացիոն ծրագրի շրջանակում, մեկնարկում է «Artbox Hub» ծրագիրը: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունից։
Նախագիծն իրականացվում է ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի, ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության, ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունների, Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության և Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության միջև կնքված փոխըմբռնման հուշագրի հիման վրա:
Ծրագիրը ստեղծվել է «Creative Armenia» հիմնադրամի կողմից և իրականացվում է Հայաստանում Եվրոպական Միության ֆինանսավորմամբ, ՀԲԸՄ Հայաստանի հետ համագործակցությամբ։
«Artbox Hub»-ը միտված է խթանելու Հայաստանում մշակութային հաստատությունների գործունեությունը՝ ընտրված հաստատություններին տրամադրելով 50 հազար եվրոյի չափով դրամաշնորհ՝ ակտիվացնելու ստեղծարար կենտրոնները։
«Artbox Hub»-ը 8-շաբաթյա առցանց ծրագիր է՝ Հայաստանում ստեղծարար ոլորտներում գործող մշակութային հաստատությունների համար։ Ծրագրի միջոցով մասնակից հաստատություններին հնարավորություն կընձեռվի տարածքը վերածել համայնքային ներկայանալի մշակութային կենտրոնի։
Աշխատելով առաջատար մենթորների և միջազգային մշակութային հաստատությունների առաջնորդների հետ՝ մասնակից կազմակերպությունները կվերաիմաստավորեն իրենց մոտեցումը՝ մարքեթինգի, հաճախորդների ակտիվացմանն ու եկամտի մոդելների բարելավման առումով։ Նրանք կմշակեն տարածքներին նոր շունչ հաղորդելու, հասանելի և հետաքրքիր մշակութային կենտրոններ ստեղծելու ռազմավարություն։ Ծրագրի ավարտին հաստատությունները կներկայացնեն տարածքները մշակութային ստեղծարար կենտրոնների վերածելու նախագծերը. կընտրվեն լավագույն 3-ը, որոնք կստանան դրամաշնորհ ու բրենդավորման աջակցություն՝ ծրագիրը կյանքի կոչելու համար:
«Artbox Hub» ծրագրի իրականացման նպատակով ընդունվում են հայտեր ստեղծարար այն հաստատություններից, որոնք գործունեություն են ծավալում Հայաստանի Հանրապետության սահմաններում և ցանկանում են առավելագույնի հասցնել իրենց համայնքի ներգրավումը, եկամուտները և տեսանելիությունը։ Ծրագիրը նախատեսված է ստեղծարար բոլոր ոլորտներում գործող կազմակերպությունների և տարածքների համար, որոնք կարիք ունեն մշակելու նոր մոտեցումներ համայնքներում և արվեստի ոլորտում ավելի ներգրավված, ակտիվ ու կայուն ներկայություն հաստատելու նպատակով։
«Artbox Hub»-ը ինկուբատորի և աքսելերատորի մոդելների վերակերտումն է ՝ կոչված տրամադրելու ռազմավարական աջակցություն և ֆինանսավորման ուղիներ արվեստի բոլոր ոլորտներում գործող անհատներին, նախագծերին և կազմակերպություններին։ Մի շարք ժամանակակից ծրագրերի միջոցով «Artbox Hub»-ը զարգացնում է առևտրային կենսունակություն, լսարանի աճ և ներդրումային ստեղծագործական արտադրանքներ:
Ծրագրին դիմելու վերջնաժամկետը 2023 թվականի ապրիլի 28-ն է։ Ծրագրին ծանոթանալու և հայտերը ներկայացնելու համար պետք է այցելել artbox.am/hub կայքէջ։ Հավելյալ հարցերը կարող եք ներկայացնել [email protected] էլփոստով` Artbox նախագծի ղեկավար Իռեն Ստեփանյանին:

Запущена программа «Artbox Hub» Фонда «Creative Armenia»: принимаются заявки
В рамках творческой акселерационной программы «Катапульта», направленной на поощрение творческих индустрий и секторов культуры Армении, запущена программа «Artbox Hub». Об этом «Арменпресс» сообщили в Министерстве ОНКС РА.
Проект осуществляется на основе Меморандума о взаимопонимании, подписанного между Министерствами образования, науки, культуры и спорта РА, промышленности высоких технологий РА, экономики РА, Представительством Европейского Союза в Армении и Армянским всеобщим благотворительным союзом.
Проект разработан Фондом «Creative Armenia» и реализуется в Армении при финансировании Европейского Союза, в сотрудничестве с AGBU Armenia.
«Artbox Hub» стремится продвигать деятельность учреждений культуры в Армении, предоставляя выбранным учреждениям грант в размере 50 000 евро для активизации творческих центров.
«Artbox Hub» - это 8-недельная онлайн-программа для учреждений культуры, работающих в творческих сферах Армении. В рамках проекта учреждениям-участникам будет предоставлена возможность превратить данную территорию в презентабельный культурный центр для сообщества.
Работая с ведущими наставниками и лидерами международных культурных учреждений, участвующие организации пересмотрят свой подход к маркетингу, активизации клиентов и улучшению моделей доходов. Они разработают стратегию вдохнуть новую жизнь в эти места, создать доступные и интересные культурные центры. В конце программы учреждения представят проекты по превращению территорий в творческие культурные центры. Будут выбраны 3 лучших проекта, и они получат грант и содействие по брендингу для реализации проекта.
Для реализации проекта «Artbox Hub» принимаются заявки от творческих учреждений, которые действуют в пределах границ Республики Армения и хотят максимизировать свое участие в сообществе, получить доходы и известность. Программа предназначена для организаций, работающих во всех творческих областях, которым необходимо разработать новые подходы, чтобы обеспечить более активное и устойчивое присутствие в сообществах и искусстве.
Artbox Hub - это новое изобретение моделей инкубатора и акселератора, предназначенное для предоставления стратегической поддержки и каналов финансирования отдельным лицам, проектам и организациям, работающим во всех областях искусства. С помощью серии современных программ Artbox Hub развивает коммерческую жизнеспособность, рост аудитории и инвестиционные креативные продукты.
Крайний срок подачи заявки на участие в программе - 28 апреля 2023 года. Для ознакомления с программой и подачи заявок необходимо посетить сайт https://artbox.am/en/hub
Дополнительные вопросы можно задать менеджеру проекта Artbox Ирен Степанян на адрес электронной почты: [email protected]