Ադրբեջանը ԼՂ հայությանը ցեղասպանության ենթարկելու ակնհայտ նախապատրաստություններ է տեսնում. Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանը Լեռնային Ղարաբաղի հայությանը ցեղասպանության ենթարկելու ակնհայտ նախապատրաստություններ է տեսնում: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կառավարության նիստում՝ անդրադառնալով Լաչինի միջանցքի շուրջ ստեղծված իրավիճակին:
Ի պատասխան Ադրբեջանի ստահոդ հայտարարությունների՝ վարչապետը վստահեցրեց, որ Հայաստանը դեպի ԼՂ ռազմական փոխադրումներ չի իրականացնում, Հայաստանը ԼՂ-ում բանակ չունի: Այս փաստը ստուգելու համար ԼՂ միջազգային փաստահավաք առաքելություն ուղարկելու առաջարկն Ադրբեջանն ինքն է մերժել 2022 թ հոկտեմբերի 6-ին Պրահայում տեղի ունեցած քառակողմ հանդիպմանը:
«Բայց այդ առաջարկն ուժի մեջ է, և կարծում եմ՝ միջազգային մակարդակում այս հարցը վերջնականապես պարզաբանելու կարիք կա: Եվ դրա միջոցը Լաչինի միջանցք և ԼՂ փաստահավաք խումբ գործուղելն է: Իսկ այն, որ Լեռնային Ղարաբաղում գործում է Լեռնային Ղարաբաղի պաշտպանության բանակ, հանրահայտ փաստ է: Այդ բանակի գոյությունն ու գործունությունը պարզաբանվում է մի բանով՝ Ադրբեջանը Լեռնային Ղարաբաղի հայությանը ցեղասպանության ենթարկելու ակնհայտ նախապատրաստություններ է տեսնում: Լաչինի միջանցքը փակ է արդեն 100 օրից ավել, Լեռնային Ղարաբաղի գազամատակարարումն ու էներագամատակարարումը դադարեցված է, Լեռնային Ղարաբաղում գյուղատնտեսական աշխատանքներ իրականացնող քաղաքացիներն ու գյուղատնտեսական տեխնիկան պարբերաբար գնդակոծվում են ադրբեջանական զինուժի կողմից: Ադրբեջանի ագրեսիվ հռետորաբանությունը շարունակվում է»,-ասաց Փաշինյանը:
Վարչապետը կարևորեց հետևողականորեն շարունակել միջազգային հանրությանն այս մասին իրազեկել և աշխատել միջազգային համապատասխան մեխանիզմների գործարկման ուղղությամբ:

Azerbaijan explicitly preparing to commit genocide in Nagorno Karabakh, warns Armenian Prime Minister
YEREVAN, MARCH 30, ARMENPRESS. Azerbaijan is explicitly preparing to commit genocide in Nagorno Karabakh, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan said on March 30.
Speaking at the Cabinet meeting, PM Pashinyan once again responded to the false claims by Azerbaijan. He said that Armenia has never shipped arms to Nagorno Karabakh and does not maintain any military presence there. PM Pashinyan repeated that he offered to send an international fact-finding mission to validate this fact, but Azerbaijan itself rejected the proposal during the quadrilateral meeting in Prague in October 2022.
“This offer still stands, and I think there’s a need for a final clarification of this issue in the international level. And the method for doing it is the deployment of a fact-finding mission to Lachin Corridor and Nagorno Karabakh. Furthermore, the existence of the Nagorno Karabakh Defense Army is a well-known fact. The existence and functioning of this army is explained by a single thing – Azerbaijan is making explicit preparations to subject the Armenians of Nagorno Karabakh to genocide. The Lachin Corridor has been blocked for over 100 days now, gas and electricity supply to Nagorno Karabakh is suspended, farmers and agricultural equipment in Nagorno Karabakh are regularly under Azerbaijani military gunfire. Azerbaijan’s aggressive rhetoric continues,” Prime Minister Nikol Pashinyan said.
He called for consistent work in the direction of launching the respective international mechanisms and informing the international community.