Ադրբեջանում փորձում են հերքել անհերքելին․ այդ երկրի դեսպանը Նիդերլանդների ԱԳՆ կանչվել է
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ադրբեջանական քարոզչամեքենան հերթական կեղծիքն է տարածել՝ փորձելով մոլորեցնել ինչպես սեփական, այնպես էլ միջազգային հանրությանը։
Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարի մամուլի խոսնակ Այխան Հաջիզադեն հայտարարել է, թե կեղծ է հայկական լրատվամիջոցների տարածած լուրը, որ Նիդերլանդներում Ադրբեջանի դեսպանը հրավիրվել է Նիդերլանդների ԱԳՆ՝ կապված Լաչինի միջանցքի վերաբերյալ Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումը չկատարելու հետ։
Ադրբեջանի ԱԳՆ խոսնակը հայտարարել է, որ «այդ լուրը հայկական լրատվամիջոցների տարածած հերթական կեղծիքն է և չի համապատասխանում իրականությանը»։ «Դեսպանը Նիդերլանդների ԱԳՆ չի կանչվել։ Դեսպանի վերջին հանդիպումն արտաքին գործերի նախարարությունում կայացել է մարտի 15-ին՝ նրա նախաձեռնությամբ»,- ասել է Հաջիզադեն։
Ադրբեջանում հավանաբար մոռացել են, որ կան բաց և հրապարակային պաշտոնական աղբյուրներ, որտեղ կարելի է ստուգել ցանկացած տեղեկատվություն։ Նիդերլանդների կառավարության կայքում հրապարակված է այդ երկրի արտաքին գործերի նախարար Վոբկե Հոկստրայի գրավոր պատասխանները խորհրդարանականների հարցերին․ պատգամավորների հարցերից մեկին ի պատասխան Հոկստրան նշել է, որ Ադրբեջանի դեսպանը հրավիրվել է Նիդերլանդների ԱԳՆ։
Նիդերլանդների խորհրդարանում նախարարի հետ հարցուպատասխանը վերաբերել է Արդարադատության միջազգային դատարանի կողմից Լաչինի միջանցքի վերաբերյալ որոշումն Ադրբեջանի կողմից չկատարելուն։ Նախարարին հարցրել են՝ արդյոք մտադիր է Դատարանի կայացրած որոշումն Ադրբեջանի կողմից չկատարելու վերաբերյալ դիմել Ադրբեջանի դեսպանին, ինչին ի պատասխան՝ Հոկստրան նշել է․
«Այո, ինչպես նախկինում ասվել է, փետրվարի 28-ին Ադրբեջանի դեսպանը հրավիրվել է արտաքին գործերի նախարարություն այդ հարցով քննարկման համար, որպեսզի կատարվի ՄԱԿ-ի միջազգային դատարանի որոշումը։ Խոսակցության ընթացքում Նիդերլանդներն Ադրբեջանին կոչ է արել ենթարկվել միջազգային դատարանի որոշմանը։ Այդ խոսակցության ընթացքում բարձրացվել է նաև հարցը, որ որոշման վերաբերյալ Ադրբեջանի տված սահմանափակ բացատրությունները Նիդերլանդները չի կիսում, և Դատարանի որոշումն ամբողջությամբ պետք է կատարվի»։

В Азербайджане пытаются опровергнуть неопровержимое: посол этой страны все таки был вызван в МИД Нидерландов
Азербайджанская пропагандистская машина распространила очередную ложь, пытаясь ввести в заблуждение как собственное, так и международное сообщество.
Пресс-секретарь министра иностранных дел Азербайджана Айхан Гаджизаде заявил, что распространенная в армянских СМИ информация, что посол Азербайджана в Нидерландах был приглашен в МИД Нидерландов в связи с невыполнением его страной решения Международного суда относительно разблокирования Лачинского коридора, не соответствует действительности.
Пресс-секретарь МИД Азербайджана заявил, что «данная информация является очередной ложью, распространяемой армянскими СМИ, и не соответствует действительности. Посла не вызывали в МИД Нидерландов. Последняя встреча посла в Министерстве иностранных дел состоялась 15 марта по его инициативе», - завил Гаджизаде.
В Азербайджане, наверное, забыли, что есть открытые и общедоступные официальные источники, где можно проверить любую информацию.На сайте правительства Нидерландов опубликованы письменные ответы министра иностранных дел этой страны Вобке Хекстры на вопросы парламентариев. Отвечая на один из вопросов депутатов, Хекстра отметил, что посол Азербайджана был приглашен в МИД Нидерландов.
В течение сессии вопросов и ответов в Парламенте Нидерландов министру был задан вопрос, намерен ли он обратиться к послу Азербайджана по поводу невыполнения его страной решения суда, на что Хукстра ответил:
«Да, как было сказано ранее, 28 февраля посол Азербайджана был приглашен в МИД для обсуждения вопроса невыполнения его страной решения Международного суда ООН. В течение беседы Нидерланды призвали Азербайджан выполнить решение Международного суда. Также было выражено мнение, что Нидерланды не разделяют точку зрения ограниченных разъяснений, данных Азербайджаном относительно решения суда, и решение суда должно быть полностью выполнено».