ՄԱԿ-ի ԱԽ վճռական և անհետաձգելի միջոցներն անհրաժեշտ են. Արցախի ԱԳՆ-ն՝ Բաքվի կողմից բնակչության թիրախավորման կապակցությամբ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 23 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի ԱԳՆ-ն մեկնաբանություն է տարածել Ադրբեջանի ԶՈՒ կողմից Արցախի խաղաղ բնակչության թիրախավորման կապակցությամբ՝ պետական մակարդակով Ադրբեջանի վարած ցեղասպան քաղաքականության ֆոնին անհրաժեշտ համարելով ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի կողմից վճռական և անհետաձգելի միջոցների ձեռնարկումը։ «Արմենպրես»-ին այս մասին տեղեկացրին Արցախի Հանրապետության արտգործնախարարությունից,
Մեկնաբանության մեջ նշված է. «Մարտի 22-ին Ադրբեջանի զինված ուժերը, հերթական անգամ խախտելով հրադադարի ռեժիմը, կրակ են բացել Արցախի Հանրապետության Մարտունու շրջանի Ճարտար քաղաքի վարչական տարածքում գյուղատնտեսական աշխատանքներ իրականացնող քաղաքացիական անձանց ուղղությամբ։ Սա մեկ շաբաթվա ընթացքում Ադրբեջանի կողմից խաղաղ բնակչության թիրախավորման արդեն երրորդ դեպքն է։
Հիշեցնենք, որ մարտի 15-ին ադրբեջանական մարտական դիրքերից հրաձգային զինատեսակներով կրակ էր բացվել Մարտունու շրջանի Ամարասի հովտին հարակից խաղողի այգիներում աշխատող գյուղացիների, իսկ մարտի 19-ին՝ Թաղավարդ գյուղի վարչական տարածքում տրակտորով գյուղատնտեսական աշխատանքներ կատարող քաղաքացու վրա։
Ակնհայտ է, որ վերջին շրջանում հաճախակի դարձած նմանօրինակ հարձակումներն Ադրբեջանի երկարամյա և հետևողական քաղաքականության մաս են կազմում և ուղղված են Արցախում կյանքի անտանելի պայմանների ստեղծմանը, երկրի տնտեսությանը վնասելուն և արցախահայության վրա հոգեբանական ճնշում գործադրելուն: Հենց այդ քաղաքականության շրջանակներում, արդեն ավելի քան 100 օր է Արցախը գտնվում է Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից կազմակերպված շրջափակման մեջ, որի արդյունքում նվազագույնի է հասցվել հանրապետություն սննդամթերքի, դեղորայքի և կենսական նշանակության այլ ապրանքների ներմուծումը, խախտված են Արցախի ժողովրդի ազատ տեղաշարժի, պատշաճ բժշկական օգնության, կրթության և այլ հիմնարար իրավունքները։ Ավելին, ադրբեջանական կողմը պարբերաբար արգելափակում է Արցախի գազամատակարարումը, խոչընդոտում Հայաստանից եկող բարձրավոլտ էլեկտրահաղորդման գծի վթարի վերացման աշխատանքները՝ Արցախի ժողովրդին զրկելով կենցաղային տարրական պայմաններից։ Արցախում տիրող հումանիտար ծանր իրավիճակի պայմաններում այսպես կոչված «էկոակտիվիստների» ցույցերն ուղեկցվում են երաժշտությամբ, պարերով, հրավառությամբ, ալկոհոլով և խնջույքներով, որոնք ատելության խրախճանք են հիշեցնում՝ ի նշանավորումն Ադրբեջանի կողմից Արցախի անօրինական և անմարդկային շրջափակման և 120 հազար մարդկանց տառապանքների։
Գյուղատնտեսական աշխատանքներ իրականացնող քաղաքացիների թիրախավորմամբ ադրբեջանական կողմը փորձում է թույլ չտալ արցախցիներին գոնե ինչ-որ չափով մեղմել շրջափակման հետևանքով առաջացած սննդի պակասի լուրջ խնդիրները։
Ադրբեջանն ամեն գնով ձգտում է կոտրել սեփական հողում ազատ ապրելու արցախցիների կամքը՝ չխորշելով անգամ ահաբեկչական գործողություններից, ինչպիսին էր մարտի 5-ի դիվերսիոն հարձակումը, որի ժամանակ սպանվեց ԱՀ ոստիկանության 3 աշխատակից, մեկը՝ ծանր վիրավորվեց։ Պարբերաբար հնչեցվում են ակնհայտ ազգայնական, հայատյաց և անմարդկային կոչեր թե՛ երկրի բարձրագույն ղեկավարության, թե՛ հասարակ քաղաքացիների կողմից։ Վերջին նման օրինակն օրերս ադրբեջանական մեդիադաշտում լայնորեն տարածված տեսանյութն է, որում Լաչինի միջանցքն արգելափակած «բնապահպաններից» մեկը Ադրբեջանի թողտվությամբ բառացիորեն սպառնում է Նովրուզի տոնի առթիվ հայ մորթել։
Պետական մակարդակով Ադրբեջանի վարած ցեղասպան քաղաքականության ֆոնին անհրաժեշտ ենք համարում ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի կողմից վճռական և անհետաձգելի միջոցների ձեռնարկումը՝ ուղղված Արցախի ժողովրդի հիմնարար իրավունքների ապահովմանը և Ադրբեջանի ցեղասպանական մտադրությունների կանխարգելմանը։ Համոզված ենք, որ Արցախի ժողովրդին էթնիկ զտումից և ցեղասպանությունից փրկելու լավագույն և արդյունավետ միջոցը նրա ինքնորոշման իրավունքի ճանաչումն է և դրա ամրագրումը որպես հակամարտության կարգավորման հիմք»։

Decisive and urgent measures of the UNSC are necessary. Artsakh MFA in connection with the targeting of the population
YEREVAN, MARCH 23, ARMENPRESS. The Foreign Ministry of Artsakh issued a comment regarding the targeting of the civilian population of Artsakh by the Armed Forces of Azerbaijan, considering it necessary to take decisive and urgent measures by the UN Security Council against the background of the genocidal policy conducted by Azerbaijan at the state level, ARMENPRESS was informed from the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Artsakh.
“On 22 March, the Azerbaijani armed forces, once again violating the ceasefire, opened fire on civilians engaged in agricultural work in the administrative area of the town of Chartar of Artsakh’s Martuni region. This is already the third case of targeting civilians by Azerbaijan within a week.
We recall that on 15 March, farmers working in the vineyards in the area adjacent to the Amaras Valley of the Martuni region, and on March 19, a civilian doing agricultural work on a tractor in the administrative area of the village of Taghavard were targeted with small arms fire from Azerbaijani combat positions.
It is obvious that such attacks, which have become more frequent recently, are part of Azerbaijan's long-standing and consistent policy and are aimed at creating unbearable living conditions in Artsakh, harming the country's economy, and exerting psychological pressure on Artsakh Armenians. It is within this policy that for more than 100 days now, Artsakh has been under a blockade orchestrated by the Azerbaijani authorities, as a result of which the delivery of food, medicine and other vital supplies to the republic has been reduced to a minimum, and the rights of the people of Artsakh to free movement, proper medical care, education and other fundamental rights have been violated. Moreover, the Azerbaijani side regularly cuts the gas supply to Artsakh, obstructs the repair of the damaged high-voltage power line coming from Armenia, depriving the people of Artsakh of basic living conditions. Against the backdrop of the critical humanitarian situation in Artsakh, the demonstrations of the so-called "eco-activists" are accompanied by music, dancing, fireworks, consumption of alcohol and parties, which resemble a coven of hate in celebration of Azerbaijan's illegal and inhuman blockade of Artsakh and the suffering of 120 thousand people.
By targeting civilians engaged in agricultural work, Azerbaijan is trying to prevent the citizens of Artsakh from mitigating, to some extent, the serious problems of food shortagecaused by the blockade.
Azerbaijan strives at all costs to break the will of the people of Artsakh to live freely in their homeland and does not shy away even from terrorist acts, such as the sabotage attack of 5 March, which left three Artsakh police officers killed and one seriously wounded. Clearly nationalist, anti-Armenian and inhumane calls are regularly made both by the country's top leadership and ordinary citizens. The latest such example is a video widely circulated recently in the Azerbaijani media, in which one of the “eco-activists” who blocked the Lachin Corridor, with Azerbaijan's connivance, literally threatens to slaughter an Armenian on the occasion of Nowruz holiday.
Against the background of the genocidal policy pursued by Azerbaijan at the state level, we consider it necessary for the United Nations Security Council to take decisive and urgent measures aimed at ensuring the fundamental rights of the people of Artsakh and preventing the genocidal intentions of Azerbaijan. We are convinced that the best and most effective way to save the people of Artsakh from ethnic cleansing and genocide is to recognise their right to self-determination and establish it as the basis for the conflict settlement”.