Ինֆլուենսերներին ու բիզնեսին մեկ հարթակում միավորվելու համար ստեղծվել է հայկական ViralMango ստարտափը
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայկական ViralMango ստարտափը արհեստական բանականության տեխնոլոգիայի օգնությամբ ինֆլուենսերներին կապում է ապրանքանիշերին, բիզնեսին կամ բրենդներին:
«Ներկայում ստեղծվել է իրավիճակ, որ մարդիկ սկսել են սոցցանցերում գովազդը չնկատել, ու դրանք աստիճանաբար կորցնում են իրենց ազդեցությունը։ Միաժամանակ հայտնվել են մարդիկ, որոնք ունեն շատ հետևորդներ՝ ինֆլուենսերներ են, ու երբ իրենք ինչ-որ պրոդուկտ են ներկայացնում, տվյալ ապրանքի կամ ծառայության պահանջարկն ավելի է մեծանում: Մենք փորձում ենք գտնել ինֆլուենսերների, որոնք ակտիվ են սոցցանցերում, ունեն լսարան և կազմակերպությունների, որոնք ցանկանում են,որ իրենց մասին խոսեն։ Այդ երկու կողմին կապում ենք միմյանց»,- «Արմենպրեսի»-ի հետ զրույցում ասաց SmartClick AI-ի և ViralMango-ի համահիմնադիր ու գործադիր տնօրեն Ռեմ Դարբինյանը:
Դարբինյանի խոսքով՝ աշխարհում արդեն 150 միլիոնից ավելի ինֆլուենսեր կա, և բիզնեսին դժվար է այդքանի միջից գտնել համապատասխան մեկին, որը կխոսի իրենց պրոդուկտի կամ ծառայության մասին։ Օգտագործելով արհեստական բանականությունը՝ փորձում են գտնել ու առաջարկել ամենահարմար, արդյունավետ ինֆլուենսերին։ Դարբինյանը նշեց՝ հարթակն ունի նմանօրինակը , սակայն իրենց տարբերակը մի շարք առավելություններ ունի:
«Մենք հիմնականում աշխատում ենք նանո և միկրո ինֆլուենսերների հետ։ Նանո ինֆլուենսերներն ունեն 1000-ից 10 հազար հետևորդ, իսկ միկրո ինֆլուենսերներն ունեն 10 հազարից 50 հազար հետևորդ։ Այս ինֆլուենսերները լսարանի հետ կապն ավելի ակտիվ ու սերտ են պահում, քանի որ հասցնում են պատասխանել նամակներին, մեկնաբանություններին, այսպիսով, ավելի թիրախավորված ու արդյունավետ է դառնում գովազդը»,- ասաց Դարբինյանը։
Ինֆլուենսերները գրանցվում են կայքում, կցում իրենց Instagram-ի հաշիվն ու անցնում վերիֆիկացիա։ Հարթակը սկսում է վերլուծել, հասկանալ հետևորդների քանակը, լսարանի առանձնահատկությունները, ակտիվությունը։ Գովազդի արժեքը որոշելու համար օգտագործում են արհեստական բանականությունը։ Հիմնվելով վիճակագրական տվյալների վրա՝ որոշվում է յուրաքանչյուր ինֆլուենսերի գովազդի արժեքը։
Հարթակում գրանցվում են կազմակերպություններն ու ներկայացնում այն պրոդուկտը, որը ցանկանում են գովազդել։ Հարթակը բիզնեսին տալիս է գործիքներ ու հնարավորություն, որոնք թույլ կտան հազարավոր կոնտենտ ստեղծողներից ընտրել իրենց առավել համապատասխանին։
«Բիզնեսների համար մեր հարթակից օգտվելու առավելություն է այն, որ վճարելով համեմատաբար քիչ գումար՝ ստանում են պատրաստի բովանդակություն. այն կարող են օգտագործել իրենց սոցիալական ալիքներում՝ առանց հեղինակային իրավունքների խախտման։ Իսկ եթե ունենային առանձին թիմ, որն այդ բովանդակությունը կստեղծեր, ավելի ժամանակատար ու թանկ կլիներ»,- նշեց Դարբինյանը:
ViralMango-ի թիրախն ամերիկյան շուկան է։ Հարթակում արդեն ունեն 60 հազարից ավելի գրանցված ինֆլուենսեր և 300-400 բիզնես։ Սկսել են սեփական միջոցներով: BANA Angels-ից ներդրումներ են ստացել Անտոն Երանոսյանից և Թոմաս Մազեջյանից, ներդրումներ են ներգրավել նաև հայկական Formula VC և BigStory VC-ներից: Թիմում ընդհանուր 15 հոգի են, Դարբինյանի խոսքով՝ բավականին արագ աճում են:
Դարբինյանն ընդգծեց՝ շուկան շատ արագ ձևափոխվում է: Նպատակ ունեն ճիշտ հասկանալ, թե ինչպես է ձևափոխվում շուկան ու ըստ դրա, համապատասխան ձևով օգնեն երկու կողմին:

Армянский стартап ViralMango создан для соединения на одной платформе инфлюенсеров с бизнесом
Армянский стартап ViralMango с помощью технологии искусственного интеллекта связывает инфлюенсеров с бизнесом, брендами и с предприятиями.
«Пользователи социальных сетей перестали замечать рекламу, и она постепенно стала терять свое влияние. Но появились пользователи, у которых много подписчиков, они - инфлюенсеры, и когда они представляют какой-либо продукт, спрос на этот продукт или на услугу возрастает в разы. Мы стараемся найти инфлюенсеров, которые активны в социальных сетях, имеют свою аудиторию, и есть организации, которые хотят, чтобы о них рассказали. Мы соединяем эти две стороны друг с другом», - рассказал «Арменпресс» соучредитель и исполнительный директор SmartClick AI и ViralMango Рем Дарбинян.
По словам Дарбиняна, в мире уже более 150 миллионов инфлюенсеров, и бизнесу сложно найти среди них подходящего человека, который расскажет об их продукте или услуге. С помощью искусственного интеллекта они пытаются найти и порекомендовать наиболее подходящих и эффективных инфлюенсеров. Дарбинян отметил, что есть и другие подобные платформы, но их версия имеет ряд преимуществ.
«В основном мы работаем с нано- и микроинфлюенсерами. У нано-инфлюенсеров от 1000 до 10 000 подписчиков, у микро-инфлюенсеров от 10 000 до 50 000 подписчиков. Эти инфлюенсеры поддерживают более активную и тесную связь с аудиторией, потому что успевают отвечать на письма и комментарии, таким образом, реклама становится более адресной и эффективной», - представил Дарбинян.
Инфлюенсеры регистрируются на сайте, прикрепляют свой аккаунт в Instagram и проходят верификацию. Платформа начинает анализировать, понимать количество его подписчиков, характеристики аудитории, активность. Искусственный интеллект используется для определения стоимости рекламы. На основе статистических данных определяется стоимость рекламы инфлюенсера.
На платформе регистрируются и организации, представляющие свои продукты, которые хотят, чтобы их рекламировали. Платформа предоставляет инструменты и возможности для выбора из тысяч создателей контента наиболее подходящего.
8D1A0497.JPG (360 KB)
«Преимущество использования нашей платформы для бизнеса в том, что они получают готовый контент, заплатив относительно небольшие деньги, и могут использовать его в своих социальных сетях без нарушения авторских прав. И если бы у них была отдельная команда, которая создавала бы этот контент, это было бы более трудоемко и дорого», - заметил Рем Дарбинян.
Мишенью ViralMango является американский рынок. На платформе уже зарегистрировано более 60 000 инфлюенсеров и от 300 до 400 бизнесов. Создатели этого дела начинали на свои собственные средства. После получили инвестиции BANA Angels от Антона Ераносяна и Томаса Мазеджяна, также были привлечены инвестиции от Armenia Formula VC и BigStory VC. В команде 15 человек, однако, по словам Дарбиняна, у них есть довольно быстрый рост.
Рем Дарбинян подчеркнул, что рынок очень быстро изменяется. Они стремятся правильно улавливать изменения рынка, и соответствующим образом помогать обеим сторонам.