ԵՄ-ն Ադրբեջանին կոչ է անում երաշխավորել Լաչինի միջանցքով տեղաշարժվելու ազատությունն ու անվտանգությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Եվրամիությունը նախկինի պես մտահոգված է, որ Լաչինի միջանցքով տեղաշարժի ազատության շարունակական խախտումներն ազդում են Լեռնային Ղարաբաղում մարդու իրավունքների, այդ թվում ՝ առողջապահության, կրթության և սնունդ ստանալու իրավունքների վրա: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտարարություն է տարածել ԵՄ պաշտոնական կայքէջը։
«ԵՄ-ն կոչ է անում Ադրբեջանի իշխանություններին և բոլոր պատասխանատուներին երաշխավորել միջանցքով տեղաշարժվելու ազատությունն ու անվտանգությունը ՝ համաձայն 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության և պահպանել միջազգային դատարանի 2023 թվականի փետրվարի 22-ի որոշումը։ ԵՄ-ն Ադրբեջանին և Հայաստանին կոչ է անում շարունակել մասնակցել երկխոսությանը, այդ թվում ՝ երկրների ղեկավարների մակարդակով։ Մենք անհամբեր սպասում ենք Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի աջակցությամբ խաղաղ գործընթացի շարունակմանը»,- ասված է հայտարարության մեջ։

ЕС призывает власти Азербайджана гарантировать свободу и безопасность передвижения по Лачинскому коридору
![ЕС призывает власти Азербайджана гарантировать свободу и безопасность передвижения по Лачинскому коридору](http://armenpress.am/resized/480/static/news/b/2023/03/1105842.jpg)
Европейский союз по-прежнему обеспокоен тем, что продолжающиеся нарушения свободы передвижения по Лачинскому коридору затрагивают права человека в Нагорном Карабахе, в том числе права на здоровье, образование и питание. Как сообщает Арменпресс, об этом говорится на официальном сайте ЕС.
«ЕС призывает власти Азербайджана и всех ответственных лиц гарантировать свободу и безопасность передвижения по [Лачунскому] коридору в соответствии с Трехсторонним заявлением от 9 ноября 2020 года и выполнять решение Международного суда ООН от 22 февраля 2023 года. ЕС призывает Азербайджан и Армению продолжать участие в диалоге, в том числе на уровне глав государств. Мы рассчитываем на продолжение мирного процесса при поддержке председателя Европейского совета Шарля Мишеля», — говорится в заявлении.