ԵՄ-ն Ադրբեջանին կոչ է անում երաշխավորել Լաչինի միջանցքով տեղաշարժվելու ազատությունն ու անվտանգությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Եվրամիությունը նախկինի պես մտահոգված է, որ Լաչինի միջանցքով տեղաշարժի ազատության շարունակական խախտումներն ազդում են Լեռնային Ղարաբաղում մարդու իրավունքների, այդ թվում ՝ առողջապահության, կրթության և սնունդ ստանալու իրավունքների վրա: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտարարություն է տարածել ԵՄ պաշտոնական կայքէջը։
«ԵՄ-ն կոչ է անում Ադրբեջանի իշխանություններին և բոլոր պատասխանատուներին երաշխավորել միջանցքով տեղաշարժվելու ազատությունն ու անվտանգությունը ՝ համաձայն 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության և պահպանել միջազգային դատարանի 2023 թվականի փետրվարի 22-ի որոշումը։ ԵՄ-ն Ադրբեջանին և Հայաստանին կոչ է անում շարունակել մասնակցել երկխոսությանը, այդ թվում ՝ երկրների ղեկավարների մակարդակով։ Մենք անհամբեր սպասում ենք Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի աջակցությամբ խաղաղ գործընթացի շարունակմանը»,- ասված է հայտարարության մեջ։

The EU calls on Azerbaijan to guarantee the freedom and safety of movement through the Lachin Corridor
YEREVAN, MARCH 8, ARMENPRESS. The EU remains concerned that the continuing disruption to freedom of movement through the Lachin corridor is affecting human rights in Nagorno Karabakh, including rights to health, education and food, ARMENPRESS reports, the official website of the EU said in a statement.
“The EU calls on the Azerbaijani authorities and all responsible to guarantee freedom and security of movement along the corridor, in line with the trilateral statement of 9 November 2020, and to abide by the order of the International Court of Justice of 22 February 2023. The EU urges Azerbaijan and Armenia to continue to engage in dialogue, including at the leaders’ level. We look forward to continuation of President of the European Council Michel facilitated peace process”, reads the statement.