Դուբայում անցկացվող «Classic Winds» մրցույթի մասնակիցները եզրափակիչ փուլում հանդես են գալիս Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի նվագակցությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը՝ գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանի ղեկավարությամբ, փետրվարի 26-ից մարտի 1-ը ներկայանում է Դուբայում «Inclassica» միջազգային երաժշտական փառատոնի շրջանակում անցկացվող «Classic Winds» միջազգային մրցույթին որպես պաշտոնական նվագախումբ։ Մրցույթի չորրորդ` եզրափակիչ փուլում աշխարհի տարբեր ծայրերից ժամանած երաժիշտներ ժյուրիի առջև հանդես են գալիս Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի նվագակցությամբ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է Սիմֆոնիկ նվագախմբի տարածած հաղորդագրությունից, երաժշտական այս ստուգատեսը նպատակ ունի բացահայտելու տաղանդավոր երիտասարդ ֆլեյտահարների, կլարնետահարների, սաքսոֆոնահարների և հոբոյահարների։
Մրցույթը կազմակերպվել է «SAMIT Event Group»-ի կողմից։ Մրցույթի ռեզիդենտ կոմպոզիտորն է Ալեքսեյ Շորը։
«Inclassica» միջազգային երաժշտական փառատոնի շրջանակներում, որը համախմբում է աշխարհի լավագույն երաժիշտներին, առանձին համերգով նշվել է հայ մեծ կոմպոզիտոր Արամ Խաչատրյանի ծննդյան 120-ամյակը։ Փետրվարի 16-ին Ուզբեկստանի ազգային սիմֆոնիկ նվագախմբի կատարմամբ հնչել են Արամ Խաչատրյանի ստեղծագործությունները՝ Վալսը «Դիմակահանդես» դրամայի երաժշտությունից, հատված «Գայանե» բալետից, ինչպես նաև Խաչատրյանի Ջութակի կոնցերտը՝ ղազախ ջութակահարուհի Այման Մուսախաջաևայի կատարմամբ։

Государственный симфонический оркестр Армении под управлением художественного руководителя и главного дирижера Сергея Смбатяна на конкурсе «Classic Winds», проводимом в рамках Международного музыкального фестиваля «Inclassica», проходящего в Дубае с 26 февраля по 1 марта, выступает в качестве официального оркестра. На четвертом, заключительном этапе конкурса выступают музыканты из разных стран мира в сопровождении Государственного симфонического оркестра Армении.
Как передает «Арменпресс», со ссылкой на сообщение симфонического оркестра, цель данного музыкального конкурса заключается в выявлении молодых талантливых флейтистов, кларнетистов, саксофонистов и гобоистов.
Организатор конкурса - компания «SAMIT Event Group». Постоянный композитор конкурса - Алексей Шор.
В рамках международного музыкального фестиваля «Inclassica», собирающего лучших музыкантов мира, отдельным концертом было отмечено 120-летие великого армянского композитора Арама Хачатуряна. 16 февраля Национальный симфонический оркестр Узбекистана исполнил произведения Арама Хачатуряна: вальс из «Маскарада», отрывок из балета «Гаянэ», также Концерт для скрипки с оркестром Хачатуряна в исполнении казахстанской скрипачки Айман Мусахаджаевой.