Հաագայի դատարանի որոշումը միջազգային իրավական մակարդակում լեգիտիմ ճանաչեց եռակողմ հայտարարությամբ Ադրբեջանի պարտավորությունները. Էդմոն Մարուքյան
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի հատուկ հանձնարարություններով դեսպան Էդմոն Մարուքյանն անդրադարձել է Հաագայի դատարանի որոշմանը, որով դատարանն Ադրբեջանին պարտավորեցրել է ապահովել մարդկանց, տրանսպորտային միջոցների և բեռների ազատ տեղաշարժը Լաչինի միջանցքով: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Մարուքյանը նշել է, որ Հաագայի դատարանն այդ որոշմամբ ավելի ամրացրեց և միջազգային իրավական մակարդակում լեգիտիմ ճանաչեց 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ Ադրբեջանի պարտավորություններն ու դրանով սահմանված կառուցակարգերը։
«Շուրջ երկու տարի է, ինչ Ադրբեջանը ջանք չի խնայում 2020թ. նոյեմբերի 9-ի հայտարարության կառուցակարգերի վերացման համար, սակայն, հակառակ Ադրբեջանի ջանքերի, այսօր ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանը բավարարեց Ադրբեջանի դեմ միջանկյալ միջոց կիրառելու մասին Հայաստանի դիմումը և այդ որոշմամբ, ըստ էության, նաև ավելի ամրացրեց և միջազգային իրավական մակարդակում լեգիտիմ ճանաչեց 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ Ադրբեջանի պարտավորություններն ու դրանով սահմանված կառուցակարգերը։
2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ արձանագրվել են և պետք է շարունակեն գործել հետևյալ կառուցակարգերը՝
1. Լեռնային Ղարաբաղ միավորի գոյություն.
Այս մասով՝ Ադրբեջանն անդադար փորձում է հերքել ԼՂ միավորի գոյությունը, իսկ Ադրբեջանի նախագահը միջազգային բոլոր գործընկերներից պահանջում և խնդրում է, որ այլևս չօգտագործեն "Լեռնային Ղարաբաղ" ձևակերպումը։
1. Լեռնային Ղարաբաղում շփման գծի առկայությունը.
Եռակողմ հայտարարության ստորագրումից օրեր անց Ադրբեջանը բազմաթիվ փորձեր է արել այդ իրողությունը վերացնելու ուղղությամբ։
1. Լեռնային Ղարաբաղի շփման գծի երկայնքով և Լաչինի միջանցքի երկայնքով տեղակայվող Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորակազմ.
Եռակողմ հայտարարության ստորագրումից օրեր անց Ադրբեջանի նախաձեռնած բազմաթիվ սադրանքներ ուղղակի հարված են հասցրել ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի գործունեությանը։
1. Լեռնային Ղարաբաղի և Հայաստանի Հանրապետության միջև Լաչինի միջանցքով գործող անխափան կապի՝ Ադրբեջանի երաշխավորությամբ և ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի վերահսկողությամբ ապահովման պարտավորությունը.
Այս մասով, արդեն շուրջ երկու ամիս Ադրբեջանը փակել է Լաչինի միջանցքը՝ կրկին փորձելով քանդել նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ արձանագրված՝ Լաչինի միջանցքի ճարտարապետությունը։
1. Ռազմագերիների, պատանդների և անազատության մեջ պահվող այլ անձանց, ինչպես նաև զոհվածների մարմինների փոխանակում․
Հայկական կողմն այս մասով իր պարտավորությունները պատշաճ կատարել է, իսկ Ադրբեջանը շարունակում է հայ ռազմագերիներին և անազատության մեջ պահվող քաղաքացիական անձանց պահել գերության մեջ։
1. Տարածաշրջանում բոլոր տնտեսական և տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակում.
30-ամյա շրջափակումը վերացնելուն միտված՝ Հայաստանի բոլոր ընդառաջ քայլերը մինչ օրս պատշաճ արձագանքի չեն արժանացել, և Հայաստանն այժմ էլ շարունակում է մնալ անօրինական շրջափակման մեջ»,- «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրել է Մարուքյանը։

Посол Республики Армения по особым поручениям обратился к решению Гаагского суда
Посол Республики Армения по особым поручениям Эдмон Марукян коснулся решения Гаагского суда, которым суд обязал Азербайджан обеспечить свободное передвижение людей, транспортных средств и грузов по Лачинскому коридору. Как сообщает «Арменпресс», Марукян отметил, что Гаагский суд этим решением еще больше укрепил и признал легитимными на международно-правовом уровне обязательства, взятые Азербайджаном в рамках Трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года.
«Азербайджан почти два года не жалеет усилий для устранения положений заявления от 9 ноября в 2020 года. Однако, вопреки усилиям Азербайджана, сегодня Международный суд ООН удовлетворил требование Армении о применении промежуточной меры против Азербайджана и этим решением, по сути, еще больше укрепил и признал легитимными на международном правовом уровне обязательства, взятые Азербайджаном в рамках Трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года и установленные им механизмы.
Согласно Трехстороннему заявлению от 9 ноября 2020 зафиксированы и должны продолжать функционировать следующие механизмы:
- Существование Нагорно-Карабахской единицы.
Азербайджан постоянно отрицает существование Нагорно-Карабахского образования, а президент Азербайджана требует и просит всех международных партнеров не использовать формулировку «Нагорный Карабах».
- Наличие линии соприкосновения в Нагорном Карабахе.
После подписания Трехстороннего заявления Азербайджан предпринял множество попыток устранить эту реальность.
- Вдоль линии соприкосновения с Нагорным Карабахом и вдоль Лачинского коридора дислоцированы миротворческие войска Российской Федерации.
Многочисленные провокации, инициированные Азербайджаном после подписания Трехстороннего заявления, нанесли прямой удар по деятельности миротворческого контингента РФ.
- Обязательство обеспечить бесперебойную связь между Нагорным Карабахом и Республикой Армения через Лачинский коридор под гарантией Азербайджана и под контролем российских миротворческих сил.
Азербайджан уже около двух месяцев перекрывает Лачинский коридор, вновь пытаясь разрушить архитектуру Лачинского коридора, зафиксированную в Трехстороннем заявлении от 9 ноября.
- Обмен военнопленными, заложниками и другими лицами, содержащимися в заключении, а также телами погибших.
Армянская сторона надлежащим образом выполнила свои обязательства по этому вопросу, а Азербайджан продолжает удерживать в плену армянских военнопленных и мирных жителей.
- Разблокирование всех экономических и транспортных связей в регионе.
Все поступательные шаги Армении, направленные на устранение 30-летней блокады, до настоящего времени не получали должного отклика, и Армения продолжает находиться в условиях незаконной блокады», - написал Марукян на своей странице в Facebook.