ՀՀ ԲՏԱ նախարարն ու ԱՄԷ Կիբեռանվտանգության խորհրդի ղեկավարը պայմանավորվել են փոխըմբռնման հուշագիր ստորագրել
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության (ԲՏԱ) նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանն Արաբական Միացյալ Էմիրություններ (ԱՄԷ) կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում փետրվարի 20-ին հանդիպել է ԱՄԷ կառավարության Կիբեռանվտանգության խորհրդի ղեկավար Մուհամեդ Համադ Ալ Քուվեյթի հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ԲՏԱ նախարարության տարածած հաղորդագրությունից, հանդիպման ընթացքում զրուցակիցներն անդրադարձել են կիբեռանվտանգության ոլորտում Հայաստանի և Արաբական Միացյալ Էմիրությունների միջև երկկողմ համագործակցության հնարավորություններին:
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել առաջիկայում կիբեռանվտանգության ոլորտին առնչվող փոխըմբռնման հուշագիր ստորագրել՝ ոլորտային համագործակցությունը կանոնակարգելու նպատակով:
Նշվում է, որ փետրվարի 18-ին ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանի գլխավորած պատվիրակությունն աշխատանքային այցով մեկնել է Արաբական Միացյալ Էմիրություններ՝ միջազգային պաշտպանական համաժողովին և «IDEX 2023» ռազմաարդյունաբերական ցուցահանդեսին մասնակցելու նպատակով: ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության համակարգմամբ «IDEX 2023» ցուցահանդեսին հայկական 18 ընկերություններ «Հայաստան» միասնական տաղավարի ներքո ներկայացնում են տեղեկատվական, պաշտպանական և ռազմական նշանակության տեխնոլոգիաների, ինժեներական լուծումների ուղղությամբ Հայաստանի վերջին ձեռքբերումներն ու ներուժը:

Министр ВТП РА и глава Совета кибербезопасности ОАЭ договорились о подписании Меморандума о взаимопонимании
20 февраля в рамках рабочего визита в Объединенные Арабские Эмираты (ОАЭ) министр высокотехнологичной промышленности РА Роберт Хачатрян встретился с главой Совета по кибербезопасности правительства ОАЭ Мохаммедом Хамадом Аль-Кувейтом.
Как передает «Арменпресс», со ссылкой на сообщение Министерства ВТП, собеседники обсудили возможности двустороннего сотрудничества в сфере кибербезопасности.
Была достигнута договоренность о подписании в ближайшее время Меморандума о взаимопонимании в сфере кибербезопасности с целью регулирования отраслевого сотрудничества.
Отмечается, что 18 февраля делегация во главе с министром ВТП РА Робертом Хачатряном выехала с рабочим визитом в Объединенные Арабские Эмираты для участия в международной оборонной конференции и военно-промышленной выставке «IDEX 2023». При координации Министерства высокотехнологичной промышленности Армении на выставке «IDEX 2023» 18 армянских компаний в едином павильоне «Армения» представляют последние достижения и потенциал Армении в области информационных, оборонных и военных технологий и инженерных решений.