Հայաստանն ու Ադրբեջանը ամուր խաղաղություն ապահովելու պատմական հնարավորություն ունեն. Բլինքեն
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանն ու Ադրբեջանն ավելի քան 30 տարի տևող հակամարտությունից հետո ամուր խաղաղություն ապահովելու պատմական հնարավորություն ունեն» «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը՝ Մյունխենում Հայաստանի և Ադրբեջա նի ղեկավարների հետ հանդիպման ժամանակ։
Հանդիպման մեկնարկին Էնթոնի Բլինքենի բացման խոսքը հրապարակվել է ԱՄՆ պետդեպի կայքում։
«Բարի երեկո։ Ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել նախագահ Ալիևին, վարչապետ Փաշինյանին այստեղ լինելու համար։ Մենք հավատում ենք, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանն ավելի քան 30 տարի տևող հակամարտությունից հետո ամուր խաղաղություն ապահովելու իրապես պատմական հնարավորություն ունեն։ Կողմերն իրենք կենտրոնացած են խաղաղ գործընթացի վրա երկկող երկխոսությամբ, ինչպես նաև ԵՄ-ի ու մեզ հետ։ ԱՄՆ-ն պատրաստ է անել ամեն հնարավորը այդ ջանքերին աջակցելու համար՝ լինի դա ուղղակիորեն մեր բարեկամների, թե եռակողմ ձևաչափում, ինչպիսին այս հանդիպումն է կամ միջազգային այլ գործընկերների հետ։ Բայց ես շատ շնորհակալ եմ թե նախագահի, թե վարչապետի ներկայության համար և ակնկալում եմ լավ խոսակցություն»,- ասել է Բլինկենը։

Armenia and Azerbaijan have genuinely historic opportunity to secure enduring peace – Blinken
YEREVAN, FEBRUARY 18, ARMENPRESS. Armenia and Azerbaijan have a genuinely historic opportunity to secure an enduring peace after more than 30 years of conflict, United States Secretary of State Antony Blinken said before the meeting with Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan and Azerbaijani President Ilham Aliyev within the framework of the Munich Security Conference.
“Well, good afternoon, everyone. I want to thank President Aliyev, Prime MinisterPashinyanfor being here today. We believe that Armenia and Azerbaijan have a genuinely historic opportunity to secure an enduring peace after more than 30 years of conflict. The parties themselves have renewed their focus on a peace process, including through direct conversation as well as with the EU andourselves. The United States is committed to doing anything we can to support these efforts, whether it’s directly with our friends, whether it’s in a trilateral format such as this, or with other international partners.
But I’m very grateful for the presence of both the president and the prime minister today, and look forward to a good conversation. Thank you,” the US State Department quoted Blinken as saying.