Մասնակի խցափակվել է Հայաստանը սնուցող մայրուղային գազատարը․ որոշ ԱԳԼՃԿ-ների գազամատակարարումը կդադարեցվի 1-2 օրով
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստան ներկրվող բնական գազի օրական ծավալների ընդհատումների պատճառով մեկ-երկու օրով կընդհատվի մի շարք ԱԳԼՃԿ-ների գազամատակարարումը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել «Գազպրոմ Արմենիա» ընկերությունը։
«ՌԴ Ստավրոպոլի տարածաշրջանում ս.թ. փետրվարի 14-ին ժամը 16:00-ից մասնակի խցափակվել է Վրաստանը և Հայաստանի Հանրապետությունը սնուցող «Հյուսիսային Կովկաս-Անդրկովկաս» տարանցիկ մայրուղային գազատարը, որի պատճառով զգալիորեն նվազել են ՀՀ ներկրվող բնական գազի օրական ծավալները:
Հաշվի առնելով ՌԴ-ից ներկրվող բնական գազի ընդհատումները և անբավարար քանակությունները, Աբովյանի գազի ստորգետնյա պահեստ կայանից գազի առնման (գազամատակարարման ցանց ներմղման) տեխնիկակական պայմանները, «Գազպրոմ Արմենիա» ՓԲԸ-ն, ղեկավարվելով ԳՄՕԿ-ի (Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի N 95-Ն որոշմամբ հաստատված կանոնների), 2.8 կետով, 5.5 կետի «ա» ենթակետով և 5.5.1 կետով ամրագրված իրավակարգավորումներով, տեղեկացնում է, որ ստեղծված պայմաններում վթարային իրավիճակները կանխելու և մնացած գազասպառողների հուսալի ու անխափան գազամատակարարումն ապահովելու նպատակով ս.թ. փետրվարի 18-ի ժամը 11:00-ից ԳՄՕԿ-ով սահմանված ժամանակահատվածով կընդհատվի ՀՀ տարածքում գործող մի շարք ԱԳԼՃԿ-ների գազամատակարարումը:
Միևնույն ժամանակ ավտոտրանսպորտային միջոցների աշխատանքը չխաթարելու նպատակով բոլոր մնացած ԱԳԼՃԿ-ների (ցանկ) գազամատակարարումը կշարունակվի: »,- ասված է հաղորդագրության մեջ։

Gazprom Armenia reports partial blockage in main pipeline supplying gas to Armenia
YEREVAN, FEBRUARY 18, ARMENPRESS. Gazprom Armenia said it will suspend gas supply to severalNatural Gas Fueling Stations for one or two days as a safety precaution because of the disruptions of the daily volumes of imported gas.
The operator reported a partial blockage in the North Caucasus-Transcaucasia Transit Gas Pipeline, which supplies gas to Georgia and Armenia. The partial blockage happened 16:00, February 14 in Stavropol Krai, Russia, which resulted in significant decrease in the daily volumes of the gas imported to Armenia. It did not mention the cause of the blockage.
Given the interruptions and insufficient quantities of imported gas, as well as the technical conditions and capacity of the underground gas storage facility in Abovyan, Gazprom Armenia said it will briefly suspend gas supply to a number of Automobile Natural Gas Fueling Stations starting 11:00, February 18 as a safety precaution to prevent accidents and ensure the reliable and uninterrupted gas supply to the remaining gas consumers.
Over 90 otherNatural Gas Fueling Stations will continue functioning normally with uninterrupted gas supply.