Մասնակի խցափակվել է Հայաստանը սնուցող մայրուղային գազատարը․ որոշ ԱԳԼՃԿ-ների գազամատակարարումը կդադարեցվի 1-2 օրով
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստան ներկրվող բնական գազի օրական ծավալների ընդհատումների պատճառով մեկ-երկու օրով կընդհատվի մի շարք ԱԳԼՃԿ-ների գազամատակարարումը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել «Գազպրոմ Արմենիա» ընկերությունը։
«ՌԴ Ստավրոպոլի տարածաշրջանում ս.թ. փետրվարի 14-ին ժամը 16:00-ից մասնակի խցափակվել է Վրաստանը և Հայաստանի Հանրապետությունը սնուցող «Հյուսիսային Կովկաս-Անդրկովկաս» տարանցիկ մայրուղային գազատարը, որի պատճառով զգալիորեն նվազել են ՀՀ ներկրվող բնական գազի օրական ծավալները:
Հաշվի առնելով ՌԴ-ից ներկրվող բնական գազի ընդհատումները և անբավարար քանակությունները, Աբովյանի գազի ստորգետնյա պահեստ կայանից գազի առնման (գազամատակարարման ցանց ներմղման) տեխնիկակական պայմանները, «Գազպրոմ Արմենիա» ՓԲԸ-ն, ղեկավարվելով ԳՄՕԿ-ի (Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի N 95-Ն որոշմամբ հաստատված կանոնների), 2.8 կետով, 5.5 կետի «ա» ենթակետով և 5.5.1 կետով ամրագրված իրավակարգավորումներով, տեղեկացնում է, որ ստեղծված պայմաններում վթարային իրավիճակները կանխելու և մնացած գազասպառողների հուսալի ու անխափան գազամատակարարումն ապահովելու նպատակով ս.թ. փետրվարի 18-ի ժամը 11:00-ից ԳՄՕԿ-ով սահմանված ժամանակահատվածով կընդհատվի ՀՀ տարածքում գործող մի շարք ԱԳԼՃԿ-ների գազամատակարարումը:
Միևնույն ժամանակ ավտոտրանսպորտային միջոցների աշխատանքը չխաթարելու նպատակով բոլոր մնացած ԱԳԼՃԿ-ների (ցանկ) գազամատակարարումը կշարունակվի: »,- ասված է հաղորդագրության մեջ։

Частично перекрыт газопровод, питающий Армению: подача газа на некоторые АЗС прекратится на 1-2 дня
В связи с перебоями в суточных объемах импорта природного газа в Армению, газоснабжение ряда АГНКС будет прекращено на один-два дня.
Как передает Арменпресс, Об этом сообщила компания «Газпром Армения».
«В Ставропольском крае Российской Федерации 14 февраля в 16:00 из-за частичной закупорки перекрыт транзитный магистральный газопровод «Северный Кавказ-Закавказье», питающий Грузию и Республику Армения, в связи с чем значительно сократились суточные объемы импорта природного газа в Армению.
Принимая во внимание перебои и недостаточное количество природного газа, импортируемого из Российской Федерации, технических условий получения газа с Абовянского подземного газохранилища (закачки его в сеть газоснабжения), ЗАО «Газпром Армения», руководствуясь решением Комиссии по регулированию общественных услуг № 95 утвержденных правил), в соответствии с правовыми нормами, предусмотренными пунктом 2.8, подпунктом «а» пункта 5.5 и пунктом 5.5.1, сообщает, что в целях предотвращения чрезвычайных ситуаций и обеспечения надежного и бесперебойного газоснабжения остальных потребителей газа, с 11:00 часов 18 февраля подача газа ряда АЗС, действующих на территории РА, будет прекращена на срок, установленный КРОУ.
При этом, чтобы не нарушать работу автотранспорта, газоснабжение всех оставшихся АЗС (список) будет продолжено", - говорится в сообщении.