27+1. Ինչպես հայ փրկարարների խմբի «անհայտ» անդամը կյանքեր փրկեց Թուրքիայում
ԱԴԸՅԱՄԱՆ, 16 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Փետրվարի 6-ի վաղ առավոտյան 7․7 մագնիտուդով հզոր երկրաշարժից ժամեր անց հայ փրկարարների խումբն արդեն Թուրքիայի ճանապարհին էր՝ օգնելու աղետից ամենատուժած շրջաններից մեկին՝ Ադըյամանին։
Վերջին մոտ հարյուր տարվա ընթացքում տարածաշրջանում գրանցված ամենաուժեղ երկրաշարժից տուժեց ավելի քան 13 մլն մարդ, փլուզվեցին հարյուրավոր շենքեր, հազարավոր մարդիկ մնացին փլատակներում։
Թուրքիայի տասնյակ հազարավոր քաղաքացիների համար այս օրերին Ադըյաման ու աղետից տուժած մյուս շրջաններ ժամանած փրկարարների աշխատանքը վերջին հույսն էր՝ գտնելու փլատակներում մնացած ընկերոջը կամ հարազատին։
Թեպետ պաշտոնապես հայտարարվել էր, որ Հայաստանը Թուրքիա է ուղարկում 27 փրկարարից բաղկացած խումբ, սակայն պաշտոնական այս վիճակագրությունից դուրս էր մնացել խմբի կարևոր անդամներից մեկը՝ չորքոտանի փրկարար Ջեկը։ Պարզվեց, որ շուրջ 8 տարվա փրկարարական աշխատանքի փորձ ունեցող Ջեկն իսկական հեղինակություն էր դարձել միջազգային փրկարարների շրջանում։
Նկարում՝ «շարքային» Ջեկն է՝ պատրաստ կատարել իր առջև դրված ցանկացած հանձնարարություն
«Ջեկը շատ լավ է աշխատել, հարմարվել է տեղանքին։ Չի եղել որևէ խնդիր, որն առաջադրված լիներ և չիրականացվեր։ Անգամ եղել է դեպք, որ Պակիստանից այստեղ եկած փրկարարները դիմել են մեր հրամանատարությանը՝ Ջեկի օգնության խնդրանքով։ Բնականաբար, մենք ընդառաջել ենք, և նրանք Ջեկի միջոցով կարողացել են մեկ անձի ողջ դուրս բերել փլատակներից»,- պատմեց փրկարարական խմբի անդամ Օնիկ Վարդանյանը՝ նշելով, որ Ջեկն առաջին անգամ է մասնակցում նման լայնածավալ փրկարարաորոնողական աշխատանքների։
Այն, որ շունը կարճ ժամանակում դառնում է բոլորի սիրելին, ինքներս համոզվեցինք հայ փրկարարներին այցելելուց րոպեներ անց, երբ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գծով Թուրքիայի բանագնաց, դիվանագետ Սերդար Քըլըչը, ով Հայաստանի ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի հետ Ադըյամանում այցելելու էր եկել հայ փրկարարներին, մոտեցավ շանն ու սկսեց շոյել նրա գլուխը, խաղալ նրա հետ։ «Շատ լավն է»,- պտտվեց ու ասաց մեզ Քըլըչը, ապա սիրով լուսանկարվեց Ջեկի հետ, ում շնորհիվ հայ փրկարարներն Ադըյամանում ընդհանուր առմամբ երկու ողջ մարդու են դուրս բերել փլատակներից։
Նկարում՝ դիվանագետ Սերդար Քըլըչն է, ով անմիջապես մոտեցավ և սկսեց խաղալ Ջեկի հետ
Իսկ քաղաքում, առհասարակ, փլատակների կարող էիր հանդիպել ամեն քայլափոխի։ Այստեղ ամեն կանգուն երկու շենքի կողքին մեկը կամ ամբողջությամբ փլուզված էր, կամ գտնվում էր կիսաքանդ վիճակում, կամ թեքված էր այնպես, որ անգամ ամենափոքր նոր ցնցումը պատճառ կդառնար դրա ամբողջական փլուզման։ Ուրվական այդ շինություններից դուրս՝ փողոցներում տեղադրված էին վրաններ, որտեղ զրոյին մոտ ջերմաստիճանում այսօր ապրում են հազարավոր մարդիկ։
Նկարում Ադըյամանում կիսաքանդ հարյուրավոր շենքերից մեկն է
«Մենք փրկարարներ ենք, եթե մեր օգնության կարիքը կա, ապա պետք է լինենք այստեղ»,- ասում է Հայաստանից ժամանած փրկարար խմբի պետ, կապիտան Վահե Գևորգյանը՝ խոսելով այն մասին, թե որքանով էր հեշտ կամ դժվար ծառայություն իրականացնել մի երկրում, որի հետ Հայաստանն ունի պատմականորեն չլուծված ու ցավոտ հարցեր։ «Իհարկե, կան որոշակի հոգեբանական պահեր, բայց աշխատում ենք զսպել դրանք։ Շատ են եղել դեպքեր, երբ Թուրքիայի քաղաքացիները՝ թուրքեր ու քրդեր, եկել են և իրենց շնորհակալությունն են հայտնել մեզ այստեղ գալու ու օգնելու համար։ Եղել են նաև Թուրքիայի քաղաքացի հայեր, ովքեր ևս եկել ու իրենց երախտիքի խոսքն են ասել մեզ»,- նշում է Գևորգյանը՝ պատմելով, որ այս օրերին հաջողությամբ համագործակցել են ինչպես Թուրքիայի, այնպես էլ այլ երկրներից այստեղ ժամանած օտարերկրյա փրկարարների հետ։
Լեռնափրկարար դեսանտ, ավագ ենթասպա Աղասի Ավետիսյանը վստահեցնում է, որ միջազգային որակավորում ունեցող հայ փրկարարների թիմը պատրաստ է կատարել իր առջև դրված ցանկացած հանձնարարություն։ Իհարկե, աշխատանքի ընթացքում խնդիրներ ևս կային, բայց դրանց հաղթահարումն անհնար չէր։
Նկարում՝ լեռնափրկարար դեսանտ Աղաս Ավետիսյանն է
«Մեր աշխատանքների իրականացումը բարդ էր նրանով, որ չէինք տիրապետում լեզվին [հեղ. - թուրքերենին], որ կարողանայինք ազատ շփվել, հասկանալ, թե ինչ են ուզում թուրք գործընկերները, ինչպիսին է փլատակների կառուցվածքը և այլն։ Բայց մեր առջև դրված խնդիրները կատարել ենք գերազանց և անհամբեր ենք վերադառնալ Հայաստան»,- ասաց ավագ ենթասպա Ավետիսյանը։
Փետրվարի 6-ի երկրաշարժի հետևանքով Թուրքիայում պաշտոնական տվյալներով զոհերի թիվն արդեն գերազանցում է 36 հազարը, վիրավորների թիվը ավելի քան 100 հազար է։

Fluffiest member of Armenian SAR team in Turkey credited for crucial support
ADIYAMAN, FEBRUARY 16, ARMENPRESS. Hours after the catastrophic earthquakes devastated parts of Turkey, an Armenian search and rescue (SAR) team was already on its way to the southeastern part of the country to assist in the earthquake response efforts in Adiyaman, one of the worst-hit cities.
On 6 February 2023, a catastrophic and destructiveMw7.8earthquakestruck southern and centralTurkey, as well as northern and westernSyria. It occurred 34km west of the city ofGaziantep with aMercalli intensityof XI (Extreme). A Mw 7.7 earthquake occurred nine hours latercentered 95km to the north–northeast inKahramanmaraş Province.
More than 36,000 were killed in the earthquake in Turkey, according to latest information. Over 100,000 people were injured in what was described by the World Health Organization as the "worst natural disaster" in 100 years in the region.
Today, 10 days since the catastrophe, the SAR teams sent by various countries and organizations in Adiyaman are the last hope for tens of thousands of local residents.
The highly acclaimed 27-man Armenian SAR team actually has its 28th member – Jack, a highly trained Belgian Shepherd SAR dog who was praised for his work.
With 8 years of SAR experience, Jack gained popularity and authority among the international rescue teams in the southeastern Turkish city. The Armenian SAR team rescued two survivors from the rubble in Adiyaman, and it turns out that Jack had his life-saving contribution in the work.
Jack waits for instructions
“Jack did a very good job, he got adjusted to the terrain. He completed every objective. One time the Pakistani rescuers deployed here asked our command for Jack’s help. Naturally we said yes, and with Jack’s help they were able to save a survivor from under the rubble,” rescuer Onik Vardanyan from the Armenian SAR team told ARMENPRESS.
We saw that Jack gets instant attention from everyone on February 15, during the Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan’s trip to Adiyaman where he visited the Armenian SAR team and supervised the delivery of the second batch of humanitarian aid. Armenia’s Special Representative for normalization with Turkey, Vice Speaker of Parliament Ruben Rubinyan and his Turkish counterpart Serdar Kilic were also in Adiyaman.
Minutes after arriving in Adiyaman, Ambassador Kilic started petting the dog and playing with him. “He’s a good boy,” said Ambassador Kilic, and posed for a photo with Jack.
Ambassador Serdar Kilic posing for a photo with Jack
The full scale of the destruction in Adiyaman is difficult to fathom. Rubble is all that remains from hundreds of buildings. Thousands of people are now sheltered in tents set up in streets in temperatures nearing 0 degrees Celsius.
A damaged building in Adiyaman
“We are rescuers, we must be here if our help is required,” said Captain Vahe Gevorgyan, the commander of the Armenian SAR team, when asked how he felt when being deployed to a country which has historically unresolved and painful issues with Armenia. “Of course, there are some psychological moments, but we try to suppress them. On many occasions, citizens of Turkey, Turks and Kurds, approached us and thanked us for coming here to help. There were also ethnic Armenian citizens of Turkey who came to express gratitude,” the captain said, adding that they successfully cooperated with foreign rescue teams, including Turkish rescue teams.
Chief Corporal Aghas Avetisyan
Mountain para-rescuer, Chief Corporal Aghas Avetisyan said that the internationally-qualified Armenian SAR team is ready to fulfill any objective. He said that there were problems during the mission but it wasn’t impossible to overcome them. “Our work was difficult because we don’t speak Turkish, we couldn’t freely speak with everyone. But we excellently completed our mission and we are impatiently waiting to return home,” he said.