ՀԱՊԿ պատասխանատվության գոտում իրավիճակը լարված է. ՀԱՊԿ միացյալ շտաբի պետ
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) պատասխանատվության գոտում իրավիճակը շարունակում է մնալ բարդ և լարված: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ մամուլի ասուլիսի ժամանակ նման հայտարարություն է արել ՀԱՊԿ միացյալ շտաբի պետ, գեներալ-գնդապետ Անատոլի Սիդորովը։
«Իրավիճակը Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության պատասխանատվության գոտում, ցավոք, բնութագրվում է որպես բարդ և լարված: Ռազմական անվտանգության մարտահրավերների և սպառնալիքների հիմնական աղբյուրը արևմտյան որոշ վերնախավերի ապակառուցողական գործունեությունն է՝ խարխլելու իրավիճակը կազմակերպության շուրջ և դրա առանձին անդամ պետություններում», - Սիդորովի խոսքերն է մեջբերում ТАСС գործակալությունը։
ՀԱՊԿ միացյալ շտաբի պետը հավելել է, որ Արևմուտքը Ուկրաինային է վերապահել հակառուսական հենակետի դերը, և այդ երկիրը դարձել է ԱՄՆ-ի «զենքն» ընդդեմ Ռուսաստանի:

CSTO Chief of Joint Staff says situation in area of responsibility remains difficult, tense
YEREVAN, FEBRUARY 14, ARMENPRESS. The situation in the area of responsibility of the Collective Security Treaty Organization (CSTO) remains difficult and tense, the CSTO Chief of the Joint Staff Colonel GeneralAnatolySidorov said at a press briefing.
“The situation in the CSTO area of responsibility can be described as difficult and tense, regrettably. The main source of the challenges and threats to military security are the destructive activity of some Western elites aimed at undermining the situation around the organization and in individual member states,” TASS quoted Sidorov as saying.
The Colonel-General added that the West has reserved the role of the “anti-Russian outpost” to Ukraine and made Ukraine a US “weapon” against Russia.