Նիդերլանդները հաստատում է, որ ադրբեջանական շրջափակումը հանգեցնում է Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար ճգնաժամի
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նիդերլանդների արտգործնախարար Վոբկե Հոկստրան համաձայն է, որ Լաչինի միջանցքի արգելափակումը կհանգեցնի հումանիտար ճգնաժամի Լեռնային Ղարաբաղում։ Վոբկե Հոկստրան նման մտահոգություն է հայտնել՝ պատասխանելով պատգամավորներ Ագնես Մալդերի և Դոն Սեդերի հարցերին, որոնք վերաբերում էին Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի անօրինական շրջափակմանը: Այս մասին հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Նիդերլանդներում հայկական կազմակերպությունների դաշնության տարածած հաղորդագրությունը:
Հաղորդագրությունում նշվում է, որ 2023 թ. փետրվարի 10-ի խորհրդարանին ուղղված իր նամակում ԱԳ նախարար Հոկստրան նշել է, որ Նիդերլանդները մարդասիրական օգնություն է տրամադրում Լեռնային Ղարաբաղին ԵՄ-ի միջոցով՝ ԿԽՄԿ-ի աջակցությամբ, քանի որ միայն ԿԽՄԿ-ն Լաչինի միջանցքով մուտք ունի Լեռնային Ղարաբաղ:
Նախարարը գրել է, որ Նիդերլանդները տարբեր բանակցությունների և հայտարարությունների ժամանակ Ադրբեջանի իշխանություններին կոչ է արել կատարել եռակողմ համաձայնագրի դրույթները:
«2023 թ. հունվարի 19-ին ես հեռախոսով խոսել եմ Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարների հետ: Իմ ադրբեջանցի գործընկերոջ հետ հեռախոսազրույցի ընթացքում ես փոխանցել եմ հումանիտար իրավիճակի վերաբերյալ իմ մտահոգությունները և խնդրել ադրբեջանական կողմին ապահովել ազատ տեղաշարժը: Նույն օրը Համաշխարհային տնտեսական ֆորումի շրջանակներում վարչապետը նույն ուղերձն է հղել Ադրբեջանի նախագահ Ալիևին», - Վոբկե Հոկստրայի խոսքերն է մեջբերում Նիդերլանդներում հայկական կազմակերպությունների դաշնությունը։
Նախարարը հավելել է, որ Սեդերի և Մալդերի միջնորդության համաձայն՝ կաբինետը նաև դիտարկում է, թե եվրոպական մակարդակով հետագա ինչ տարբերակներ կան՝ համոզելու Ադրբեջանի իշխանություններին դադարեցնել շրջափակումը։

Netherlands considers further European-level options to persuade Azerbaijan to end blockade of Lachin corridor
YEREVAN, FEBRUARY 13, ARMENPRESS. Foreign Minister of the Netherlands Wobke Hoekstra has said that the blockage of Lachin corridor will lead to a humanitarian crisis in Nagorno-Karabakh.
The Dutch foreign minister made the statement in response to questions by MPs Agnes Mulder and Don Ceder, the Federation of Armenian Organizations in the Netherlands (FAON) reported.
He said that the government of Netherlands is also looking at what further options there are at a European level to persuade the Azerbaijani authorities to end the blockade.
“The Federation of Armenian Organizations in the Netherlands (FAON) thanks the MPs Agnes Mulder and Don Ceder for their questions to Foreign Minister Wobke Hoekstra on Azerbaijani illegal blockade of Lachin corridor and informs that in response to the questions the Dutch Foreign Minister agrees that the blockage of Lachin corridor will lead to a humanitarian crisis in Nagorno-Karabakh.
In hisletter to the Parliamentof 10 February 2023 Minister Hoekstra says that the Netherlands supplies humanitarian aid to Nagorno Karabakh through the EU with the support of ICRC, as only ICRC has access via Lachin Corridor to Nagorno Karabakh.
The Minister writes that The Netherlands has called on the Azerbaijani authorities in various talks and statements to comply with the provisions of the trilateral agreement.
“On January 19, 2023, I spoke on the phone with the Armenian and Azerbaijani Foreign Ministers. During the telephone conversation with my Azerbaijani counterpart, I conveyed my concerns about the humanitarian situation and asked the Azerbaijani side to ensure free movement. On the same day, the Prime Minister delivered the same message to Azerbaijani President Aliyev in the margins of the World Economic Forum”, says the Minister.
The Minister adds that in accordance with the motion by Ceder and Mulder, the cabinet is also looking at what further options there are at a European level to persuade the Azerbaijani authorities to end the blockade," FAON said in a press release.