2022 թվականին Հայաստանի քաղաքացիության համար դիմել է 25 հազար հայ
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայրենադարձության տեմպերը վերջին տարիներին նկատելի աճում են: 2022 թվականին Հայաստանի քաղաքացիության համար դիմել է 25 հազար հայ: «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի ռազմավարությունների մշակման բաժնի պետ Հովհաննես Ալեքսանյանը նշեց, որ սա 1991 թվականից ի վեր ամենամեծ ցուցանիշն է: 2018-2021 թվականներին Հայաստանի քաղաքացիություն է ձեռք բերել շուրջ 40 հազար հայ:
«Իհարկե, քաղաքացիություն ստանալը դեռ հայրենադարձություն չէ, սակայն գործընթացը սկսվում է հենց դրանից: Դա առաջին և խոշոր քայլն է: Փորձը ցույց է տալիս, որ նրանց զգալի մասը վերադառնում է Հայաստան: Հայրենադարձությունն այլընտրանք չունի պետության զարգացման համար»,-ասաց Հովհաննես Ալեքսանյանը:
ՀՀ քաղաքացիության համար դիմողներից, հայրենդարձներից շատերը ՌԴ-ից են, Սիրիայից, Լիբանանից և այլն: Նրա խոսքով՝ հայրենադարձները նոր մշակույթ են բերում իրենց հետ՝ կրթական, աշխատանքային: Շատերը բացում են բիզնեսներ, իրենց գործընկերներին են բերում: Գալիս են մասնագետներ, որոնք ներկայացնում են ծառայությունների ոլորտը, հյուրանոցային բիզնեսը, տեղեկատվական տեխնոլոգիաները, շինարարներ, բժիշկներ, իրավաբաններ:
«Ցանկանում ենք նաև այս հարցը չքաղաքականացնել: Հաճախ նշվում է, որ դա պայմանավորված է պատերազմական գործողություններով: Ասեմ, որ հայրենադարձության լավագույն փորձ ունեցող երկրները միշտ փորձում են օգտագործել ճգնաժամային իրավիճակները, որոնք թույլ են տալիս ակտիվորեն խթանել հայրենադարձությունը»,-ասաց Հովհաննես Ալեքսանյանը:
Խոսելով հայրենադարձների խնդիրների մասին՝ Հովհաննես Ալեքսանյանը նշեց, որ շրջանակը լայն է՝ երեխաներին դպրոցներում, մանկապարտեզներում տեղավորել, բնակարանային, անձնական բեռները տեղափոխելու հարց և այլն: Սփյուռքի գործերի հանձնակատարի գրասենյակը այդ հարցերում գործակցում է պետական բոլոր օղակների հետ:

25,000 ethnic Armenians applied for Armenian citizenship in 2022
YEREVAN, FEBRUARY 13, ARMENPRESS. The pace of repatriation is growing significantly in the past few years, according to Hovhannes Aleksanyan, the Head of the Strategy Development Department at the Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs.
Aleksanyan said that 25,000 ethnic Armenians applied for Armenian citizenship in 2022, the highest annual number since 1991.
Nearly 40,000 ethnic Armenians obtained Armenian citizenship from 2018 to 2021.
“Of course, obtaining citizenship doesn’t constitute repatriation in itself, but that’s how the process begins. That’s the first and major step. Experience shows that most of them repatriate. There’s no alternative to repatriation for the development of the state,” Aleksanyan said.
Most of those who apply for citizenship and most of the repatriates are from Russia, Syria, Lebanon and other countries. Aleksanyan credits the repatriates for bringing a new educational and working culture with them. Many of them open businesses and bring their partners along. Repatriates include lawyers, experts in the areas of service, accommodation, IT, construction, and healthcare.
“We wouldn’t want to politicize this matter. It’s often being said that this is due to the war operations. Let me mention that countries with the best experience in repatriation try to use the crisis situations that allow to actively promote repatriation,” Aleksanyan said.
Speaking about the problems faced by repatriates, Aleksanyan said the circle of issues is broad – enrolling children in kindergartens and schools, housing, transporting personal items and so on. The Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs is working with all governmental circles over these issues, Aleksanyan added.