2022 թվականին Հայաստանի քաղաքացիության համար դիմել է 25 հազար հայ
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայրենադարձության տեմպերը վերջին տարիներին նկատելի աճում են: 2022 թվականին Հայաստանի քաղաքացիության համար դիմել է 25 հազար հայ: «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի ռազմավարությունների մշակման բաժնի պետ Հովհաննես Ալեքսանյանը նշեց, որ սա 1991 թվականից ի վեր ամենամեծ ցուցանիշն է: 2018-2021 թվականներին Հայաստանի քաղաքացիություն է ձեռք բերել շուրջ 40 հազար հայ:
«Իհարկե, քաղաքացիություն ստանալը դեռ հայրենադարձություն չէ, սակայն գործընթացը սկսվում է հենց դրանից: Դա առաջին և խոշոր քայլն է: Փորձը ցույց է տալիս, որ նրանց զգալի մասը վերադառնում է Հայաստան: Հայրենադարձությունն այլընտրանք չունի պետության զարգացման համար»,-ասաց Հովհաննես Ալեքսանյանը:
ՀՀ քաղաքացիության համար դիմողներից, հայրենդարձներից շատերը ՌԴ-ից են, Սիրիայից, Լիբանանից և այլն: Նրա խոսքով՝ հայրենադարձները նոր մշակույթ են բերում իրենց հետ՝ կրթական, աշխատանքային: Շատերը բացում են բիզնեսներ, իրենց գործընկերներին են բերում: Գալիս են մասնագետներ, որոնք ներկայացնում են ծառայությունների ոլորտը, հյուրանոցային բիզնեսը, տեղեկատվական տեխնոլոգիաները, շինարարներ, բժիշկներ, իրավաբաններ:
«Ցանկանում ենք նաև այս հարցը չքաղաքականացնել: Հաճախ նշվում է, որ դա պայմանավորված է պատերազմական գործողություններով: Ասեմ, որ հայրենադարձության լավագույն փորձ ունեցող երկրները միշտ փորձում են օգտագործել ճգնաժամային իրավիճակները, որոնք թույլ են տալիս ակտիվորեն խթանել հայրենադարձությունը»,-ասաց Հովհաննես Ալեքսանյանը:
Խոսելով հայրենադարձների խնդիրների մասին՝ Հովհաննես Ալեքսանյանը նշեց, որ շրջանակը լայն է՝ երեխաներին դպրոցներում, մանկապարտեզներում տեղավորել, բնակարանային, անձնական բեռները տեղափոխելու հարց և այլն: Սփյուռքի գործերի հանձնակատարի գրասենյակը այդ հարցերում գործակցում է պետական բոլոր օղակների հետ:

В 2022 году 25 тысяч армян подали заявление на получение гражданства Армении
ЕРЕВАН, 13 ФЕВРАЛЯ, АРМЕНПРЕСС. Темпы репатриации заметно возросли в последние годы. В 2022 году на получение армянского гражданства обратились 25 тысяч армян. На состоявшейся в пресс-зале «Арменпресс» пресс-конференции начальник отдела разработки стратегии главного уполномоченного РА по делам диаспоры Оганес Алексанян отметил, что это самый большой показатель с 1991 года. В 2018-2021 годах армянское гражданство получили около 40 тысяч армян.
«Конечно, получение гражданства — это еще не репатриация, но с нее начинается процесс. Это первый и большой шаг. Опыт показывает, что большинство из них возвращаются в Армению. Репатриация не имеет альтернативы для развития государства", - сказал Оганес Алексанян.
Большинство из тех, кто подал заявление на получение гражданства РА и вернулся на родину, являются выходцами из России, Сирии, Ливана и т.д. По его словам, репатрианты приносят с собой новую культуру: учебную, трудовую. Многие открывают бизнес, приводят своих партнеров. Приезжают специалисты, представляющие сферу услуг, гостиничный бизнес, информационные технологии, строители, врачи, юристы.
«Мы также не хотим политизировать этот вопрос. Это часто называют из-за военных действий. Должен сказать, что страны с лучшим опытом репатриации всегда стараются использовать кризисные ситуации, которые позволяют им активно продвигать репатриацию», - сказал Ованес Алексанян.
Говоря о проблемах репатриантов, Ованнес Алексанян отметил, что сфера охвата широкая: устройство детей в школы, детские сады, жилье, перемещение личного багажа и т.д. Аппарат Уполномоченного по делам диаспоры сотрудничает со всеми государственными органами в этих вопросах.