Ավստրալացի սենատորն Ադրբեջանին կոչ է արել բացել Լաչինի միջանցքը
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանը պետք է բացի Լաչինի միջանցքը և այն բաց պահի: Նման հայտարարություն է արել Ավստրալիայի ընդդիմության արտաքին հարաբերությունների հարցերով ղեկավար, պատվավոր սենատոր Սայմոն Բիրմինգհեմը: Այս մասին հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Ավստրալիայի Հայ դատի գրասենյակի տարածած հաղորդագրությունը:
Ի պատասխան Ավստրալիայի Հայ դատի գրասենյակի հարցման՝ սենատորը նշել է, որ Լիբերալ և Ազգային կոալիցիան շարունակում է ուժեղ աջակցություն հայտնել տարածաշրջանում հակամարտությունը սրող բոլոր գործողությունների դադարեցմանը:
«Սա համահունչ է անցյալ տարվա սեպտեմբերին իմ նախորդ հրապարակային կոչին՝ դադարեցնել ռազմական գործողությունները և Հայաստանի խաղաղ բնակչության, նրանց տների և քաղաքացիական ենթակառուցվածքների թիրախավորումը», - գրել է Սայմոն Բիրմինգհեմը։
Սենատոր Բիրմինգհեմը խոստացել է հետամուտ լինել Ադրբեջանի կողմից Արցախի Հանրապետության շրջափակման խնդրին և Ավստրալիայի կառավարության արձագանքին այդ հարցում։

Сенатор Австралии призвал Азербайджан открыть Лачинский коридор
Азербайджан должен открыть Лачинский коридор и держать его открытым. Такое заявление сделал лидер оппозиции в Сенате Австралии, почетный сенатор Саймон Бирмингем. “Арменпресс” передает об этом, со ссылкой на сообщение Офиса “Ай Дата” Австралии.
В ответ на запрос Офиса “Ай Дата” Австралии сенатор отметил, что Либеральная и национальная коалиция продолжает решительно выступать за прекращение всех действий, обостряющих конфликт в регионе.
«Это созвучно моему предыдущему публичному призыву, сделанному в сентябре прошлого года, прекратить военные операции и нападения на мирных жителей Армении, на их дома и гражданские инфраструктуры”, - написал Саймон Бирмингем.
Сенатор Бирмингем обещал заняться вопросом блокады Республики Арцах Азербайджаном и ответа правительства Австралии.