Հայաստանի ֆինանսների նախարարն ու Ջոն Գալագերը նախանշել են համագործակցության ընդլայնման հնարավորությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը փետրվարի 10-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության արտակարգ և լիազոր դեսպան Ջոն Գալագերին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է նախարարության տարածած հաղորդագրությունից, Վահե Հովհաննիսյանը, ողջունելով հյուրին, շնորհակալություն է հայտնել բրիտանական կողմին Հայաստանին աջակցելու պատրաստակամության համար: Նախարարը դեսպանին է ներկայացրել տնտեսական ընթացիկ իրավիճակը, առկա խնդիրներն ու մարտահրավերները:
Դեսպան Գալագերը շնորհավորել է Վահե Հովհաննիսյանին ֆինանսների նախարարի պաշտոնում նշանակվելու կապակցությամբ` նշելով, որ կարևորում է համագործակցության շարունակականության ապահովումը: Դեսպանը բարձր է գնահատել Հայաստանի ջանքերը օտարերկրյա ներդրողների համար բարենպաստ, կանխատեսելի ու կայուն միջավայր ստեղծելու ուղղությամբ:
Անդրադառնալով ոլորտային համագործակցությանը` կողմերը խոսել են Հայաստանում ինստիտուցիոնալ միջավայրի ձևավորման հարցում Բրիտանիայի կառավարության շարունակական աջակցության, մասնավորապես բյուջետային գործընթացի բարելավման նպատակով փորձի փոխանակման կարևորության մասին:
Հանդիպման ընթացքում երկուստեք նախանշվել են համագործակցության ընդլայնման հնարավորությունները, ինչպես նաև պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել շարունակելու օրակարգային հարցերի վերաբերյալ երկխոսությունը։

Министр финансов Армении и посол Великобритании в Армении наметили возможности расширения сотрудничества
Министр финансов РА Ваге Ованнисян 10 февраля принял чрезвычайного и полномочного посла Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии в Республике Армения Джона Галлахера.
Как стало известно “Арменпресс” из сообщения министерства, Ваге Ованнисян, приветствуя гостя, поблагодарил британскую сторону за готовность содействовать Армении. Министр представил послу текущую экономическую ситуацию, существующие проблемы и вызовы.
Посол Галлахер поздравил Ваге Ованнисяна с назначением на должность министра финансов, отметив важность обеспечения непрерывности сотрудничества. Посол высоко оценил усилия Армении по созданию благоприятной, предсказуемой и стабильной среды для иностранных инвесторов.
Касаясь отраслевого сотрудничества, стороны отметили важность постоянного содействия правительства Великобритании в формировании институциональной среды Армении, в частности важность обмена опытом с целью совершенствования бюджетного процесса.
В ходе встречи были намечены возможности для расширения сотрудничества, а также достигнута договоренность о продолжении диалога.