Սյունիքին աջակցության նախաձեռնությամբ ԵՄ-ն նաև ցույց է տալիս Ադրբեջանի նկրտումների վերաբերյալ իր դիրքորոշումը. մարզպետ
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրոպական միության, Եվրոպական ներդրումային բանկի, ԵՄ անդամ երկրների՝ Ավստրիայի, Ֆրանսիայի, Գերմանիայի, Լեհաստանի, Շվեդիայի, ինչպես նաև գործընկեր հանդիսացող Շվեյցարիայի համատեղ «Դիմակայուն Սյունիք Թիմ Եվրոպա» նախաձեռնությունը մեծ դրական ազդեցություն կունենա մարզի սոցիալ-տնտեսական ոլորտների վրա, կօգնի մարզը դարձնել ավելի դիմակայուն, մարզպետ Ռոբերտ Ղուկասյանը հավատացած է, որ այս քայլով ԵՄ-ն նաև ցույց է տալիս իր վերաբերմունքը՝ Սյունիքի նկատմամբ Ադրբեջանի ունեցած հավակնությունների վերաբերյալ: Մարզպետը նման դիրքորոշում հայտնեց «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում:
«Այս ծրագիրը բավականին մեծ ազդեցություն է ունենալու մարզի սոցիալ-տնտեսական ոլորտների վրա: Հատկապես շատ է կարևորվում փոքր ու միջին ձեռնարկությունների զարգացումը, ինչպես նաև շատ կարևոր է համայնքային փոքր ենթակառուցվածքների վերականգնմանն ուղղված՝ Ավստրիական զարգացման գործակալության կողմից իրականացվող ծրագիրը»,-ասաց Ղուկասյանը:
Կնքվել են երկու պայմանագրեր: Առաջինը՝ «Սյունիքի վերականգնման, դիմակայունության և զարգացման ծրագիրը» 11 մլն եվրո ունեցող ծրագիրն է, որն ուղղվելու է փոքր ու միջին բիզնեսին և փոքր ենթակառուցվածքների բարելավմանը: Մարզպետը սա չափազանց կարևոր ծրագիր համարեց, կարճ ժամանակահատվածում ազդեցությունը շատ մեծ է լինելու: «Սյունիքում հատկապես փոքր գյուղական բնակավայրերում բազմաթիվ են այն խնդիրները, որոնց լուծմանն էլ ուղղված է այս աջակցությունը: Վստահ եմ, որ այն շատ մեծ ու դրական ազդեցություն է ունենալու մարզի վրա»,-ասաց Ղուկասյանը:
Այսպիսով փոքր ու միջին, միկրո բիզնեսներին, սկսնակ բիզնեսներին տրվելու է թե ֆինանսական, թե խորհրդատվական աջակցություն: Իսկ ինչ վերաբերում է ենթակառուցվածքների վերականգնմանը, ապա դրանք բոլոր բնակավայրերն են ընդգրկելու: Ըստ մարզպետի՝ հատկացվող գումարն ամբողջությամբ կբավականացնի հատկապես փոքր բնակավայրերի ենթակառուցվածքային խնդիրների լուծմանը: Վերականգնվելու են խմելու և ոռոգման ջրագծեր, կարող են բարելավվել ճանապարհներ: Մարզպետի վստահեցմամբ՝ ծրագիրն ուղղվելու է ամենահրատապ խնդիրների լուծմանը:
«Դիմակայուն Սյունիք Թիմ Եվրոպա նախաձեռնության» սկզբնական բյուջեն առաջիկա 5 տարիների համար կազմում է շուրջ 51 մլն. եվրո. այն կարող է հետագայում ավելանալ:
«Սյունիքի վերականգնման, դիմակայունության և զարգացման ծրագիրը» մեկնարկում է հունվարի վերջին: Իսկ 1.6 միլիոն եվրո բյուջեով «Գործընկերություն հանուն Սյունիքի. բարելավված համայնքային սոցիալական ծառայություններ» ծրագրի մեկնարկը տրվելու է փետրվարի սկզբին:
Մարզպետը համոզված է, որ Եվրոպական միության, Եվրոպական ներդրումային բանկի, ԵՄ անդամ երկրների՝ Ավստրիայի, Ֆրանսիայի, Գերմանիայի, Լեհաստանի, Շվեդիայի, ինչպես նաև գործընկեր հանդիսացող Շվեյցարիայի համատեղ այս նախաձեռնությունը մեծապես կօգնի Սյունիքն ավելի դիմակայուն դարձնել: «Հատկապես սահմանամերձ բնակավայրերը մինչև վերջին իրադարձություններն ունեին բազմաթիվ խնդիրներ, ներկա իրավիճակն այդ խնդիրներն ավելի ծանրացրել է: Եվ շատ կարևոր է հրատապ ծրագրեր իրականացնելը, որպեսզի դրական միջավայր ստեղծվի: Ծրագրի իրականացման համար առաջնահերթությունը տրվելու է նախևառաջ հենց սահմանամերձ բնակավայրերին: Դա մարդկանց բավականին մեծ դրական ազդակ է լինելու հատկապես այն պարագայում, երբ ԵՄ-ն է դա անում: Դա շատ բան է նշանակելու հենց բնակիչների համար: Եթե ծրագրերն արագ իրականացնում ենք, խոսում է նրա մասին, որ Հայաստանի սուվերեն տարածքում ցանկացած անկյունում պետք է լինի զարգացում, ինչը ժողովրդի համար բավականին մեծ ազդակ է»,-ասաց Սյունիքի մարզպետը:
Ղուկասյանը հավատացած է, որ ԵՄ այս նախաձեռնությունը կօգնի նաև անվտանգային առումով ամրապնդել Սյունիքը, քանի որ վերոնշյալները զարգացնելու միջոցով է հնարավոր հասնել հաջողության:
Անդրադառնալով հարցին, թե ինչո՞ւ է ԵՄ-ն աջակցության նախաձեռնության համար ընտրել հենց այն մարզը, որի նկատմամբ Ադրբեջանի նախագահ Ալիևը նաև տարածքային հավակնություններ է ներկայացնում, արդյոք սա ուղե՞րձ է ԵՄ-ից՝ մարզպետը դրական պատասխան տվեց: «ԵՄ ղեկավարության, ԵՄ անդամ երկրների ղեկավարների մակարդակով բազմաթիվ հայտարարություններ կան, նրանք հստակ, թիրախավորված կերպով հայտնել են իրենց դիրքորոշումը, որ դեմ են Ադրբեջանի գործողություններին: Եվ, իհարկե, հենց այս քայլով ցույց են տալիս իրենց դիրքորոշումը՝ կոնկրետ ադրբեջանական կողմի նկրտումների վերաբերյալ»,-ասաց մարզպետը:
Ղուկասյանը կարևորեց ջանք ու եռանդ չխնայելով աշխատելը բարձր մակարդակով և համապատասխան ժամկետներում ծրագիրն իրականացնելու համար:

Содействием Сюнику ЕС демонстрирует свою позицию в отношении амбиций Азербайджана: губернатор Сюника
Совместная инициатива Европейского союза, Европейского инвестиционного банка, стран-членов ЕС-Австрии, Франции, Германии, Польши, Швеции, а также Швейцарии в качестве партнера «Устойчивый Сюник. Команда Европа» окажет весьма позитивное влияние на социально-экономические сферы области, поможет сделать область более устойчивой. Губернатор Роберт Гукасян уверен, что этим шагом ЕС также демонстрирует и свое отношение к притязаниям Азербайджана на Сюник. Такое мнение выразил губернатор Сюникской области в разговоре с «Арменпресс».
«Эта программа окажет большое влияние на социально-экономическую сферу региона. Особое значение имеет развитие малых и средних предприятий. Очень важна и программа, реализуемая Австрийским агентством развития, направленная на восстановление инфраструктур малых общин», - заметил Гукасян.
Подписано два соглашения. Первое: «Программа восстановления, устойчивости и развития Сюника» стоимостью в 11 миллионов евро, которая будет направлена ​​на малый и средний бизнес и улучшение малой инфраструктуры. Губернатор считает это очень важным проектом, который за короткий период времени возымеет очень большое влияние. «В Сюнике, особенно в небольших сельских населенных пунктах, есть много проблем, эта поддержка будет направлена на их решение. Я уверен, что это окажет весьма позитивное влияние на весь регион», - сказал Гукасян.
Материальное и консультативное содействие будет оказано малому, среднему, микробизнесу и начинающему бизнесу. А что касается восстановления инфраструктур, то это охватит все населенные пункты. По словам губернатора, выделенных сумм хватит для решения инфраструктурных проблем, особенно в небольших населенных пунктах. Будут восстановлены водопроводы питьевой и поливной воды, возможно, будут улучшены и дороги. По заверению губернатора, программа будет направлена ​​на решение самых острых проблем.
Первоначальный бюджет инициативы «Устойчивый Сюник. Команда Европа» на ближайшие 5 лет составляет около 51 миллиона евро, в дальнейшем он может быть увеличен.
«Программа восстановления, устойчивости и развития Сюника» будет запущена в конце января. А программа «Партнерство ради Сюника. Улучшение социальных услуг населению» с бюджетом в 1,6 млн евро - в начале февраля.
Губернатор убежден, что эта совместная инициатива Европейского союза, Европейского инвестиционного банка, стран-членов ЕС Австрии, Франции, Германии, Польши, Швеции, а также Швейцарии в качестве партнера во многом поможет сделать Сюник более устойчивым. «В приграничных населенных пунктов и до последних событий было много проблем, нынешняя ситуация усугубила эти проблемы. И очень важно реализовать срочные программы, чтобы создать позитивную среду. Приоритет при реализации проекта в первую очередь будет отдан приграничным населенным пунктам. Это довольно позитивный импульс для людей, особенно если это делает ЕС. Реализация таких проектов означает развитие в любом уголке суверенной территории Армении, что станет большим стимулом для народа», - заявил губернатор Сюника.
Он считает, что эта инициатива ЕС поможет укрепить и безопасность Сюника. Посредством всего вышеуказанного возможно достичь успехов.
На вопрос, почему ЕС выбрал для инициативы содействия именно ту область, к которой президент Азербайджана Алиев предъявляет территориальные претензии, является ли это своего рода посланием от ЕС, губернатор области дал положительный ответ. «Есть многочисленные заявления на уровне руководства ЕС, глав государств-членов ЕС, они четко, адресно выразили свою позицию, а именно, то, что они против действий Азербайджана. И, конечно же, этим шагом они демонстрируют свою позицию в отношении амбиций азербайджанской стороны», - ответил губернатор.
Гукасян подчеркнул важность неустанной работы для реализации проекта на высоком уровне и в установленные сроки.