Սյունիքին աջակցության նախաձեռնությամբ ԵՄ-ն նաև ցույց է տալիս Ադրբեջանի նկրտումների վերաբերյալ իր դիրքորոշումը. մարզպետ
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրոպական միության, Եվրոպական ներդրումային բանկի, ԵՄ անդամ երկրների՝ Ավստրիայի, Ֆրանսիայի, Գերմանիայի, Լեհաստանի, Շվեդիայի, ինչպես նաև գործընկեր հանդիսացող Շվեյցարիայի համատեղ «Դիմակայուն Սյունիք Թիմ Եվրոպա» նախաձեռնությունը մեծ դրական ազդեցություն կունենա մարզի սոցիալ-տնտեսական ոլորտների վրա, կօգնի մարզը դարձնել ավելի դիմակայուն, մարզպետ Ռոբերտ Ղուկասյանը հավատացած է, որ այս քայլով ԵՄ-ն նաև ցույց է տալիս իր վերաբերմունքը՝ Սյունիքի նկատմամբ Ադրբեջանի ունեցած հավակնությունների վերաբերյալ: Մարզպետը նման դիրքորոշում հայտնեց «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում:
«Այս ծրագիրը բավականին մեծ ազդեցություն է ունենալու մարզի սոցիալ-տնտեսական ոլորտների վրա: Հատկապես շատ է կարևորվում փոքր ու միջին ձեռնարկությունների զարգացումը, ինչպես նաև շատ կարևոր է համայնքային փոքր ենթակառուցվածքների վերականգնմանն ուղղված՝ Ավստրիական զարգացման գործակալության կողմից իրականացվող ծրագիրը»,-ասաց Ղուկասյանը:
Կնքվել են երկու պայմանագրեր: Առաջինը՝ «Սյունիքի վերականգնման, դիմակայունության և զարգացման ծրագիրը» 11 մլն եվրո ունեցող ծրագիրն է, որն ուղղվելու է փոքր ու միջին բիզնեսին և փոքր ենթակառուցվածքների բարելավմանը: Մարզպետը սա չափազանց կարևոր ծրագիր համարեց, կարճ ժամանակահատվածում ազդեցությունը շատ մեծ է լինելու: «Սյունիքում հատկապես փոքր գյուղական բնակավայրերում բազմաթիվ են այն խնդիրները, որոնց լուծմանն էլ ուղղված է այս աջակցությունը: Վստահ եմ, որ այն շատ մեծ ու դրական ազդեցություն է ունենալու մարզի վրա»,-ասաց Ղուկասյանը:
Այսպիսով փոքր ու միջին, միկրո բիզնեսներին, սկսնակ բիզնեսներին տրվելու է թե ֆինանսական, թե խորհրդատվական աջակցություն: Իսկ ինչ վերաբերում է ենթակառուցվածքների վերականգնմանը, ապա դրանք բոլոր բնակավայրերն են ընդգրկելու: Ըստ մարզպետի՝ հատկացվող գումարն ամբողջությամբ կբավականացնի հատկապես փոքր բնակավայրերի ենթակառուցվածքային խնդիրների լուծմանը: Վերականգնվելու են խմելու և ոռոգման ջրագծեր, կարող են բարելավվել ճանապարհներ: Մարզպետի վստահեցմամբ՝ ծրագիրն ուղղվելու է ամենահրատապ խնդիրների լուծմանը:
«Դիմակայուն Սյունիք Թիմ Եվրոպա նախաձեռնության» սկզբնական բյուջեն առաջիկա 5 տարիների համար կազմում է շուրջ 51 մլն. եվրո. այն կարող է հետագայում ավելանալ:
«Սյունիքի վերականգնման, դիմակայունության և զարգացման ծրագիրը» մեկնարկում է հունվարի վերջին: Իսկ 1.6 միլիոն եվրո բյուջեով «Գործընկերություն հանուն Սյունիքի. բարելավված համայնքային սոցիալական ծառայություններ» ծրագրի մեկնարկը տրվելու է փետրվարի սկզբին:
Մարզպետը համոզված է, որ Եվրոպական միության, Եվրոպական ներդրումային բանկի, ԵՄ անդամ երկրների՝ Ավստրիայի, Ֆրանսիայի, Գերմանիայի, Լեհաստանի, Շվեդիայի, ինչպես նաև գործընկեր հանդիսացող Շվեյցարիայի համատեղ այս նախաձեռնությունը մեծապես կօգնի Սյունիքն ավելի դիմակայուն դարձնել: «Հատկապես սահմանամերձ բնակավայրերը մինչև վերջին իրադարձություններն ունեին բազմաթիվ խնդիրներ, ներկա իրավիճակն այդ խնդիրներն ավելի ծանրացրել է: Եվ շատ կարևոր է հրատապ ծրագրեր իրականացնելը, որպեսզի դրական միջավայր ստեղծվի: Ծրագրի իրականացման համար առաջնահերթությունը տրվելու է նախևառաջ հենց սահմանամերձ բնակավայրերին: Դա մարդկանց բավականին մեծ դրական ազդակ է լինելու հատկապես այն պարագայում, երբ ԵՄ-ն է դա անում: Դա շատ բան է նշանակելու հենց բնակիչների համար: Եթե ծրագրերն արագ իրականացնում ենք, խոսում է նրա մասին, որ Հայաստանի սուվերեն տարածքում ցանկացած անկյունում պետք է լինի զարգացում, ինչը ժողովրդի համար բավականին մեծ ազդակ է»,-ասաց Սյունիքի մարզպետը:
Ղուկասյանը հավատացած է, որ ԵՄ այս նախաձեռնությունը կօգնի նաև անվտանգային առումով ամրապնդել Սյունիքը, քանի որ վերոնշյալները զարգացնելու միջոցով է հնարավոր հասնել հաջողության:
Անդրադառնալով հարցին, թե ինչո՞ւ է ԵՄ-ն աջակցության նախաձեռնության համար ընտրել հենց այն մարզը, որի նկատմամբ Ադրբեջանի նախագահ Ալիևը նաև տարածքային հավակնություններ է ներկայացնում, արդյոք սա ուղե՞րձ է ԵՄ-ից՝ մարզպետը դրական պատասխան տվեց: «ԵՄ ղեկավարության, ԵՄ անդամ երկրների ղեկավարների մակարդակով բազմաթիվ հայտարարություններ կան, նրանք հստակ, թիրախավորված կերպով հայտնել են իրենց դիրքորոշումը, որ դեմ են Ադրբեջանի գործողություններին: Եվ, իհարկե, հենց այս քայլով ցույց են տալիս իրենց դիրքորոշումը՝ կոնկրետ ադրբեջանական կողմի նկրտումների վերաբերյալ»,-ասաց մարզպետը:
Ղուկասյանը կարևորեց ջանք ու եռանդ չխնայելով աշխատելը բարձր մակարդակով և համապատասխան ժամկետներում ծրագիրն իրականացնելու համար:

With support initiative for Syunik, EU shows it opposes Azerbaijan’s aspirations – Governor
YEREVAN, JANUARY 30, ARMENPRESS. The newly-launched Resilient Syunik Team Europe Initiative will have big positive impact on the socio-economic sectors of the province and will help it become resilient, Governor of Syunik Robert Ghukasyan told ARMENPRESS.
Governor Ghukasyan believes that by launching this initiative the European Union is also showing that it opposes Azerbaijan’s menacing aspirations towards Syunik.
“This program will have a rather big impact on the province’s socio-economic sectors. The development of small and medium enterprises is especially highlighted, and the Austrian Development Agency’s program directed for the restoration of small municipal infrastructures is also highly important,” Ghukasyan said.
Two grant contracts were signed. The first one is the “R2D Syunik: Recovery, Resilience, and Development for Syunik’’project, co-funded by the European Union and the Austrian Development Cooperation and implemented by the Austrian Development Agency. The EUR 11 ml project aims to enhance competitiveness of MSMEs and to support rehabilitation of sustainable small-scale community infrastructure in Syunik. Governor Ghukasyan described it as an “extremely important” project which will have a very big impact in a short period of time. “The kind of problems which this project is aimed to solve is prevalent in Syunik, especially in small village settlements. I am sure that the project will have big and positive impact on the province,” Governor Ghukasyan said.
Thus, Micro, Small & Medium Enterprises (MSMEs) will be provided with both financial and advisory support. Furthermore, the restoration of infrastructures will encompass all settlements. According to the Governor, the funds will be entirely sufficient for solving the infrastructure problems especially in small communities. Drinking and irrigation water supply pipelines will be restored. Roads could also be restored. The program will be directed for solving the most urgent problems, the Governor said.
Resilient Syunik Team Europe Initiative has an initial approximate five-year budget of €51 million. It is a flexible mechanism, which can be further expanded and is open for EU Member States to join with new initiatives to promote the development of the Syunik region.
The“R2D Syunik: Recovery, Resilience, and Development for Syunik’’ project will be launched in the end of January. While the second project, the “Partnerships for Syunik. Enhanced Community-based Social Services’’, co-funded by the European Union and implemented by People in Need, Caritas Armenia and Winnet Armenia, will be launched in the beginning of February.
The Governor believes that the joint undertaking of the European Union, the European Investment Bank and EU Member states Austria, France, Germany, Poland and Sweden, with Switzerland also having joined as an external partner, will greatly contribute to making Syunik more resilient. “Before the latest events, especially the border communities had numerous problems, and the present situation exacerbated the problems. And it is highly important to implement urgent projects to create a positive environment. The border settlements will be prioritized in the implementation of the project. This will be a rather big signal for the people, especially when the European Union is implementing it. This will mean a lot to our residents. If we swiftly implement projects it would mean that there must be development in every corner of Armenia’s sovereign territory, and this is a very powerful signal for the people,” Governor Ghukasyan said.
Governor Ghukasyan said that this initiative of the EU will also help to strengthen Syunik in terms of security, because success is possible through developing the sectors he mentioned.
Furthermore, Governor Ghukasyan believes that by choosing his province for the initiative the EU is also sending a message to Azeri leader Ilham Aliyev against his territorial ambitions.
“There’ve been numerous statements made by the EU leadership, leaders of EU member states, who have expressed their stance in a clear and targeted manner, stating that they are against Azerbaijan’s actions. And certainly, with this step they are showing their stance specifically regarding the aspirations of the Azerbaijani side,” the Governor said.