«Թաթոյան» հիմնադրամն ու Արցախի ՄԻՊ-ը տարբեր կառույցների ներկայացուցիչների հետ քննարկել են համատեղ գործողությունների հնարավորությունները
ԳՅՈՒՄՐԻ,25 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայկական Կարիտաս բարեսիրական հասարակական կազմակերպության և Իրավունքի և արդարության կենտրոն «Թաթոյան» հիմնադրամի համագործակցության շրջանակներում հունվարի 23-ին, շուրջ 20 կառույցի ներկայացուցիչների մասնակցությամբ, տեղի ունեցավ «Հումանիտար ճգնաժամի ռիսկերը Արցախում և Հայաստանում» կլոր սեղան-քննարկում՝ միջազգային հարթակներում շահերի պաշտպանության հնարավորությունների վերաբերյալ: Նախաձեռնությանը ներկա էր նաև Արցախի Մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը:
Կլոր սեղանի նպատակն է միջազգային ցանցերի մաս կազմող տեղական հասարակական կազմակերպություններին և համահայկական կառույցներին ներկայացնել 2022 թվականի սեպտեմբերի 13-14-ի ադրբեջանական ագրեսիայի և Լաչինի միջանցքի շրջափակման հետևանքով առաջացած իրավիճակը՝ մարդու իրավունքների և հումանիտար տեսանկյուններից, ինչպես նաև քննարկել շահերի պաշտպանության և համատեղ գործողությունների հնարավորությունները։
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, կլոր սեղանի շրջանակներում Իրավունքի և արդարության կենտրոն «Թաթոյան» հիմնադրամի տնօրեն Արման Թաթոյանը ներկայացրեց ՀՀ Սյունիքի, Վայոց ձորի, Գեղարքունիքի մարզերի սահմանամերձ համայնքներում 2022 թվականի սեպտեմբերի 13-14-ի ադրբեջանական լայնածավալ զինված հարձակումներից հետո իրականացված փաստահավաք առաքելությունների արդյունքները, համաձայն որի՝ խաթարված է մարդկանց բնականոն կյանքն ամբողջությամբ։
Արցախի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը ներկայացրեց Արցախի բնակչության կյանքի Ճանապարհի՝ Բերձորի (Լաչինի) միջանցքի շրջափակման հետևանքները։ Ըստ Գեղամ Ստեփանյանի՝ «Էկոակտիվիստների» կողմից, բայց իրականում` ադրբեջանական կառավարության կազմակերպմամբ ճանապարհը փակելուց հետո 120 հազար քաղաքացիական բնակչության կյանքն Արցախում ուղղակի դարձել է անհնար: Ադրբեջանական իշխանությունները դադարեցրել են գազամատակարարումը, նրանք թույլ չեն տալիս վերանորոգել էլեկտրական մալուխները, արդեն ունեցել են փորձ՝ կտրելու ինտերնետային մալուխները: Այս ամենի հետևանքով Արցախում չեն գործում դպրոցներն ու մանկապարտեզները, հասանելի չեն ատամնաբուժական ծառայություններ, այլ բժշկական ծառայությունների հասանելիությունը խիստ սահմանափակ է, խիստ սահմանափակված է դեղերի հասանելիությունը:
Քննարկվեցին ազգային մակարդակում և միջազգային հարթակներում շահերի պաշտպանության միասնական ռազմավարության և համատեղ գործողությունների հնարավորությունները, ուրվագծվեցին հետագա քայլերը:

Фонд «Татоян» и Омбудсмен Арцаха обсудили с представителями различных структур возможные совместные действия
В рамках сотрудничества между благотворительной общественной организацией «Армянский Каритас» и Фондом «Центр права и справедливости» «Татоян» » 23 января с участием представителей около 20 структур состоялся круглый стол-обсуждение на тему «Риски гуманитарного кризиса в Арцахе и Армении» о возможностях защиты интересов на международных площадках. На обсуждении присутствовал и Защитник прав человека Арцаха Гегам Степанян.
Цель круглого стола - представление местным неправительственным организациям и общеармянским структурам, входящим в международные сети, ситуацию, вызванную азербайджанской агрессией в отношении Армении 13-14 сентября 2022 года и блокадой Лачинского коридора, с точки зрения прав человека и гуманитарных вопросов, а также обсуждение возможной защиты интересов и совместных действий.
Как сообщает «Арменпресс», в рамках круглого стола директор Фонда «Татоян» Арман Татоян представил результаты миссий по установлению фактов, проведенных в приграничных общинах Сюникской, Вайоц Дзорской и Гегаркуникской областей Армении после широкомасштабных вооруженных нападений Азербайджана 13-14 сентября 2022 года, из-за которых полностью нарушена нормальная жизнь людей.
Защитник прав человека Республики Арцах Гегам Степанян представил последствия блокады Бердзорского (Лачинского) коридора. По словам Гегама Степаняна, после перекрытия дороги так называемыми экоактивистами, но на самом деле, представителями правительства Азербайджана, жизнь 120 000 мирных жителей Арцахе стала просто невозможной. Власти Азербайджана перекрыли подачу газа, не разрешают проведение ремонтных работ на линии электропередачи, у них уже есть и опыт нарушения интернет связи. Вследствие всего этого в Арцахе не действуют школы и детские сады, строго ограничен доступ медицинских услуг и лекарств.
Были обсуждены возможности единой стратегии защиты интересов на национальном уровне и на международных площадках и совместных действий, намечены дальнейшие шаги.