ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրամիությունը որոշել է անդամ երկրներին և համախոհ գործընկերներին հրավիրել՝ միավորելու ուժերը և առավելագույնի հասցնելու Սյունիքին աջակցության ազդեցությունը՝ «Դիմակայուն Սյունիք Թիմ Եվրոպա» նախաձեռնության շրջանակներում: «Արմենպրես»-ի հարցմանն ի պատասխան այս մասին հայտնում են Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակությունից՝ մանրամասներ ներկայացնելով «Դիմակայուն Սյունիք Թիմ Եվրոպա նախաձեռնության»մասին, որի պաշտոնական մեկնարկը տրվել է հունվարի 18-ին:
«Դիմակայուն Սյունիք թիմ Եվրոպա նախաձեռնությունը» Եվրոպական միության, Եվրոպական ներդրումային բանկի, ԵՄ անդամ երկրների՝ Ավստրիայի, Ֆրանսիայի, Գերմանիայի, Լեհաստանի, Շվեդիայի, ինչպես նաև գործընկեր հանդիսացող Շվեյցարիայի համատեղ նախաձեռնությունն է։
Այս նախաձեռնության հիմնական նպատակն է նպաստել Սյունիքի մարզի կայուն սոցիալ-տնտեսական և ինստիտուցիոնալ զարգացմանը՝ համակարգված գործողություններ ձեռնարկելով՝ համապատասխան Հայաստանի կառավարության մարզերի զարգացման առաջնահերթություններին, ինչպես նաև ԵՄ Տնտեսական և ներդրումային պլանի շրջանակներում Հայաստանի հարավային շրջաններում դիմակայունության վերաբերյալ ուղենշային ծրագրի առաջնահերթություններին:
Իսկ թե ինչո՞ւ է ծրագրի իրականացման համար ընտրվել Սյունիքի մարզը, ինչու՞ են ԵՄ-ն, անդամ երկրները կարևորում այն մարզը, որի նկատմամբ Ադրբեջանի նախագահը նաև տարածքային հավակնություններ ունի՝ ԵՄ պատվիրակությունից պատասխանել են, որ դեռ երկու տարի առաջ հետպատերազմյան համատեքստում Եվրամիությունը քննարկում էր Հայաստանի կառավարության հետ՝ աջակցելու առավել կարիք ունեցող շրջաններին, պատերազմի հետևանքներից մեծ չափով տուժածներին։ «Սյունիքի մեծաքանակ կարիքները մեր ուշադրությանն արժանացան, և կառավարության և մարզային իշխանությունների հետ քննարկումներն ի վերջո ներկայացվեցին ԵՄ-Հայաստան երկկողմ ծրագրում, որը ԵՄ Տնտեսական և ներդրումային պլանի շրջանակներում Հայաստանի հարավային մարզերի դիմակայունության վերաբերյալ ուղենիշային նախաձեռնություն է: Եվրամիությունը որոշել է անդամ երկրներին և համախոհ գործընկերներին հրավիրել՝ միավորելու ուժերը և առավելագույնի հասցնելու Սյունիքին մեր աջակցության ազդեցությունը «Դիմակայուն Սյունիք Թիմ Եվրոպա նախաձեռնության» շրջանակներում»,-նշել են ԵՄ պատվիրակությունից:
«Դիմակայուն Սյունիք Թիմ Եվրոպա նախաձեռնությունը» մասնավորապես նպատակ ունի նպաստելու միկրո, փոքր և միջին ձեռնարկությունների (ՄՓՄՁ) համար գործարար միջավայրի բարելավմանը և մասնավոր հատվածի մրցունակության բարձրացմանը, քաղաքացիակենտրոն և որակյալ հանրային ծառայությունների հասանելիության ընդլայնմանը, տարածքային «կանաչ» զարգացման մոտեցումների կիրառմանը և կենսաբազմազանության պահպանությանը, կայուն օգտագործմանն ու վերականգնմանը։
«Դիմակայուն Սյունիք Թիմ Եվրոպա նախաձեռնության» իրականացմամբ ԵՄ-ն ակնկալում է հետևյալ արդյունքները՝ միկրո, փոքր ու միջին ձեռնարկությունների զարգացում՝ մասնավորապես ստարտափերի, ՄՓՄՁ-ների և սոցիալական ձեռնարկությունների կարողությունների բարելավում, բիզնեսին աջակցող ոչ ֆինանսական ծառայությունների հասանելիության բարձրացում և այլն: Նախաձեռնության իրականացմամբ ակնկալվում են նաև հետևյալ արդյունքները՝ երիտասարդների և խոցելի խմբերի աշխատունակության և գործարար հմտությունների բարձրացում, կրթության ոլորտում՝ Սյունիքում ֆորմալ և արտադպրոցական կրթության հասանելիության բարելավում, երիտասարդների մասնագիտական հմտությունների բարելավում, սոցիալական ծառայությունների ոլորտում՝ խոցելի խմբերի համար համայնքային սոցիալական ծառայությունների հասանելիության բարելավում և այլն:
«Դիմակայուն Սյունիք Թիմ Եվրոպա նախաձեռնության» սկզբնական բյուջեն առաջիկա 5 տարիների համար կազմում է շուրջ 51 մլն. եվրո. այն կարող է հետագայում ավելանալ, քանի որ նախաձեռնությունը ճկուն մեխանիզմ է և բաց է ԵՄ անդամ պետությունների համար՝ միանալու և իրականացնելու Սյունիքի մարզի զարգացմանն ուղղված նոր նախաձեռնություններ։
«Դիմակայուն Սյունիք Թիմ Եվրոպա նախաձեռնության» մեկնարկի միջոցառման ընթացքում կնքվել է դրամաշնորհային երկու պայմանագիր:
«Սյունիքի վերականգնման, դիմակայունության և զարգացման ծրագիրը» համաֆինանսավորվում է Եվրոպական միության և Ավստրիական զարգացման համագործակցության կողմից, և իրականացվում Ավստրիական զարգացման գործակալության կողմից։ 11 միլիոն եվրո բյուջե ունեցող ծրագրի նպատակն է Սյունիքում նպաստել միկրո, փոքր և միջին բիզնեսների մրցունակության բարձրացմանը և օժանդակություն տրամադրել համայնքային փոքր ենթակառուցվածքների վերականգնման համար։
«Գործընկերություն հանուն Սյունիքի. բարելավված համայնքային սոցիալական ծառայություններ» ծրագիրը համաֆինանսավորվում է Եվրոպական միության կողմից և իրականացվում «Մարդը կարիքի մեջ», «Կարիտաս Հայաստան» և «Վիննեթ Հայաստան» հասարակական կազմակերպությունների կողմից։ 1.6 միլիոն եվրո բյուջե ունեցող ծրագրի նպատակն է նպաստել քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների և համայնքային իշխանությունների միջև արդյունավետ համագործակցության միջոցով Սյունիքի մարզում կայուն ֆինանսավորման մոդելներ կիրառող համայնքահեն սոցիալական ծառայությունների ներդրմանը։
«Նախաձեռնության նպատակն է նպաստել Սյունիքի դիմակայունությանը` աջակցելով Սյունիքի մարզի կայուն սոցիալ-տնտեսական և ինստիտուցիոնալ զարգացմանը»,-նշում են ԵՄ-ից:

ЕС призвал государства-члены и партнеров объединить усилия для максимального содействия Сюнику
Европейский союз призвал государства-члены и партнеров объединить усилия для максимального содействия Сюнику в рамках инициативы «Стойкий Сюник - Команда Европа». Об этом в ответ на запрос «Арменпресс» сообщили в делегации Европейского Союза в Армении, представив подробности об инициативе, официальный запуск которой состоялся 18 января.
«Инициатива «Стойкий Сюник - Команда Европа» - это совместная инициатива Европейского Союза, Европейского инвестиционного банка, государств-членов ЕС: Австрии, Франции, Германии, Польши, Швеции, а также партнера Швейцарии.
Основной целью данной инициативы является содействие устойчивому социально-экономическому и институциональному развитию Сюникской области путем осуществления скоординированных действий в соответствии с приоритетами развития регионов Армении, а также приоритетами этапной программы по устойчивости в южных регионах Армении в рамках Экономического и инвестиционного плана ЕС.
И почему для реализации проекта был выбран Сюникский марз, почему ЕС и государства-члены придают такое значение этой области, по отношению к которой у президента Азербайджана есть территориальные амбиции, на это делегация ЕС ответила два года назад. После войны Европейский союз вел переговоры с правительством Армении о содействии наиболее нуждающимся регионам, в наибольшей степени пострадавших от последствий войны. «Наше внимание привлекли огромные потребности Сюника, и обсуждения с правительством и региональными властями в конечном итоге привели к двусторонней программе ЕС-Армения, которая является важной инициативой по устойчивости южных регионов Армении в рамках Экономического и инвестиционного плана ЕС. Европейский союз принял решение призвать государства-члены и партнеров-единомышленников объединить усилия и максимально повысить эффективность нашего содействия Сюнику в рамках инициативы «Стойкий Сюник - Команда Европа», отметили в делегации ЕС.
«Инициатива «Стойкий Сюник - Команда Европа» направлена ​​на то, чтобы способствовать улучшению бизнес-среды для микро-, малых и средних предприятий (ММСП) и повышению конкурентоспособности частного сектора, на расширение доступности ориентированных на граждан и качественных услуг, применение региональных подходов «зеленого» развития и сохранение биоразнообразия, его устойчивое использование и восстановление.
Реализацией инициативы ЕС ожидает следующих результатов: развитие микро-, малых и средних предприятий, в частности, улучшение возможностей стартапов, МСП и социальных предприятий, расширение доступности услуг, повышение возможностей трудоустройства и деловых навыков молодежи и уязвимых групп, улучшение качества образованию в Сюнике, повышение доступности социальных услуг для уязвимых групп.
Первоначальный бюджет инициативы на ближайшие 5 лет составляет около 51 миллиона евро. В будущем он может быть увеличен, так как инициатива является гибким механизмом и открыта для стран-членов ЕС для присоединения и реализации новых инициатив, направленных на развитие Сюникской области.
При запуске инициативы были подписаны два грантовых соглашения.
«Проект восстановления, устойчивости и развития Сюника» совместно финансируется Европейским союзом и Австрийским агентством развития и реализуется Австрийским агентством развития. Цель проекта с бюджетом в 11 миллионов евро - способствовать повышению конкурентоспособности микро-, малого и среднего бизнеса в Сюнике и оказывать поддержку в восстановлении инфраструктуры малых общин.
Программа «Партнерство во имя Сюника. Улучшенные общественные социальные услуги» софинансируется Европейским Союзом и реализуется НПО «Человек в нужде», «Каритас Армения» и «Виннет Армения». Цель проекта с бюджетом в 1,6 млн евро - способствовать внедрению социальных услуг на уровне общин с использованием моделей устойчивого финансирования в Сюникской области посредством эффективного сотрудничества между организациями гражданского общества и муниципальными властями.
«Цель инициативы - способствовать устойчивости Сюника путем содействия стабильному социально-экономическому и институциональному развитию Сюникской области», - отметили в ЕС.