ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրամիությունը որոշել է անդամ երկրներին և համախոհ գործընկերներին հրավիրել՝ միավորելու ուժերը և առավելագույնի հասցնելու Սյունիքին աջակցության ազդեցությունը՝ «Դիմակայուն Սյունիք Թիմ Եվրոպա» նախաձեռնության շրջանակներում: «Արմենպրես»-ի հարցմանն ի պատասխան այս մասին հայտնում են Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակությունից՝ մանրամասներ ներկայացնելով «Դիմակայուն Սյունիք Թիմ Եվրոպա նախաձեռնության»մասին, որի պաշտոնական մեկնարկը տրվել է հունվարի 18-ին:
«Դիմակայուն Սյունիք թիմ Եվրոպա նախաձեռնությունը» Եվրոպական միության, Եվրոպական ներդրումային բանկի, ԵՄ անդամ երկրների՝ Ավստրիայի, Ֆրանսիայի, Գերմանիայի, Լեհաստանի, Շվեդիայի, ինչպես նաև գործընկեր հանդիսացող Շվեյցարիայի համատեղ նախաձեռնությունն է։
Այս նախաձեռնության հիմնական նպատակն է նպաստել Սյունիքի մարզի կայուն սոցիալ-տնտեսական և ինստիտուցիոնալ զարգացմանը՝ համակարգված գործողություններ ձեռնարկելով՝ համապատասխան Հայաստանի կառավարության մարզերի զարգացման առաջնահերթություններին, ինչպես նաև ԵՄ Տնտեսական և ներդրումային պլանի շրջանակներում Հայաստանի հարավային շրջաններում դիմակայունության վերաբերյալ ուղենշային ծրագրի առաջնահերթություններին:
Իսկ թե ինչո՞ւ է ծրագրի իրականացման համար ընտրվել Սյունիքի մարզը, ինչու՞ են ԵՄ-ն, անդամ երկրները կարևորում այն մարզը, որի նկատմամբ Ադրբեջանի նախագահը նաև տարածքային հավակնություններ ունի՝ ԵՄ պատվիրակությունից պատասխանել են, որ դեռ երկու տարի առաջ հետպատերազմյան համատեքստում Եվրամիությունը քննարկում էր Հայաստանի կառավարության հետ՝ աջակցելու առավել կարիք ունեցող շրջաններին, պատերազմի հետևանքներից մեծ չափով տուժածներին։ «Սյունիքի մեծաքանակ կարիքները մեր ուշադրությանն արժանացան, և կառավարության և մարզային իշխանությունների հետ քննարկումներն ի վերջո ներկայացվեցին ԵՄ-Հայաստան երկկողմ ծրագրում, որը ԵՄ Տնտեսական և ներդրումային պլանի շրջանակներում Հայաստանի հարավային մարզերի դիմակայունության վերաբերյալ ուղենիշային նախաձեռնություն է: Եվրամիությունը որոշել է անդամ երկրներին և համախոհ գործընկերներին հրավիրել՝ միավորելու ուժերը և առավելագույնի հասցնելու Սյունիքին մեր աջակցության ազդեցությունը «Դիմակայուն Սյունիք Թիմ Եվրոպա նախաձեռնության» շրջանակներում»,-նշել են ԵՄ պատվիրակությունից:
«Դիմակայուն Սյունիք Թիմ Եվրոպա նախաձեռնությունը» մասնավորապես նպատակ ունի նպաստելու միկրո, փոքր և միջին ձեռնարկությունների (ՄՓՄՁ) համար գործարար միջավայրի բարելավմանը և մասնավոր հատվածի մրցունակության բարձրացմանը, քաղաքացիակենտրոն և որակյալ հանրային ծառայությունների հասանելիության ընդլայնմանը, տարածքային «կանաչ» զարգացման մոտեցումների կիրառմանը և կենսաբազմազանության պահպանությանը, կայուն օգտագործմանն ու վերականգնմանը։
«Դիմակայուն Սյունիք Թիմ Եվրոպա նախաձեռնության» իրականացմամբ ԵՄ-ն ակնկալում է հետևյալ արդյունքները՝ միկրո, փոքր ու միջին ձեռնարկությունների զարգացում՝ մասնավորապես ստարտափերի, ՄՓՄՁ-ների և սոցիալական ձեռնարկությունների կարողությունների բարելավում, բիզնեսին աջակցող ոչ ֆինանսական ծառայությունների հասանելիության բարձրացում և այլն: Նախաձեռնության իրականացմամբ ակնկալվում են նաև հետևյալ արդյունքները՝ երիտասարդների և խոցելի խմբերի աշխատունակության և գործարար հմտությունների բարձրացում, կրթության ոլորտում՝ Սյունիքում ֆորմալ և արտադպրոցական կրթության հասանելիության բարելավում, երիտասարդների մասնագիտական հմտությունների բարելավում, սոցիալական ծառայությունների ոլորտում՝ խոցելի խմբերի համար համայնքային սոցիալական ծառայությունների հասանելիության բարելավում և այլն:
«Դիմակայուն Սյունիք Թիմ Եվրոպա նախաձեռնության» սկզբնական բյուջեն առաջիկա 5 տարիների համար կազմում է շուրջ 51 մլն. եվրո. այն կարող է հետագայում ավելանալ, քանի որ նախաձեռնությունը ճկուն մեխանիզմ է և բաց է ԵՄ անդամ պետությունների համար՝ միանալու և իրականացնելու Սյունիքի մարզի զարգացմանն ուղղված նոր նախաձեռնություններ։
«Դիմակայուն Սյունիք Թիմ Եվրոպա նախաձեռնության» մեկնարկի միջոցառման ընթացքում կնքվել է դրամաշնորհային երկու պայմանագիր:
«Սյունիքի վերականգնման, դիմակայունության և զարգացման ծրագիրը» համաֆինանսավորվում է Եվրոպական միության և Ավստրիական զարգացման համագործակցության կողմից, և իրականացվում Ավստրիական զարգացման գործակալության կողմից։ 11 միլիոն եվրո բյուջե ունեցող ծրագրի նպատակն է Սյունիքում նպաստել միկրո, փոքր և միջին բիզնեսների մրցունակության բարձրացմանը և օժանդակություն տրամադրել համայնքային փոքր ենթակառուցվածքների վերականգնման համար։
«Գործընկերություն հանուն Սյունիքի. բարելավված համայնքային սոցիալական ծառայություններ» ծրագիրը համաֆինանսավորվում է Եվրոպական միության կողմից և իրականացվում «Մարդը կարիքի մեջ», «Կարիտաս Հայաստան» և «Վիննեթ Հայաստան» հասարակական կազմակերպությունների կողմից։ 1.6 միլիոն եվրո բյուջե ունեցող ծրագրի նպատակն է նպաստել քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների և համայնքային իշխանությունների միջև արդյունավետ համագործակցության միջոցով Սյունիքի մարզում կայուն ֆինանսավորման մոդելներ կիրառող համայնքահեն սոցիալական ծառայությունների ներդրմանը։
«Նախաձեռնության նպատակն է նպաստել Սյունիքի դիմակայունությանը` աջակցելով Սյունիքի մարզի կայուն սոցիալ-տնտեսական և ինստիտուցիոնալ զարգացմանը»,-նշում են ԵՄ-ից:

EU invited member states, likeminded partners to join forces and maximize impact of support to Syunik
YEREVAN, JANUARY 23, ARMENPRESS. The European Union has decided to invite member states and likeminded partners to join forces and maximise the impact of the EU’s support to Syunik under the Resilient Syunik Team Europe Initiative, the Delegationof theEuropeanUnion toArmenia said in response to an inquiry from ARMENPRESS, presenting details on the Resilient Syunik Team Europe Initiative, which was launched on January 18.
The Resilient Syunik Team Europe initiative is the joint undertaking of the European Union, the European Investment Bank and EU Member states Austria, France, Germany, Poland and Sweden, with Switzerland also joining as an external partner.
The main objective of this initiative is to contribute to the sustainable socioeconomic and institutional development of the Syunik region, taking coordinated action in line the regional development priorities of the Government of Armenia, as well as the priorities outlined within the Flagship Initiative on Building Resilience in the Southern Regions of Armenia under EU’s Economic and Investment Plan.
Asked why the EU has chosen particularly Syunik province for the project and why EU member states attach importance to Syunik – which is the target of Azerbaijani president Ilham Aliyev’s territorial aspirations against Armenia – the EU responded by saying that two years ago in the post-war context the European Union started a discussion with the Government of Armenia on supporting the regions that were in most need, those affected to a large extend by the consequences of the war. “The vast needs in Syunik were brought to our attentions and the discussions with the Government and regional authorities were eventually spelled out in EU-Armenia bilateral programing, a Flagship Initiative on Building Resilience in the Southern Regions of Armenia under EU’s Economic and Investment Plan. The European Union has decided to invite member states and likeminded partners to join forces and maximise the impact of our support to Syunik under the Resilient Syunik Team Europe Initiative,” the Delegationof theEuropeanUnion toArmenia added.
In particular, the Resilient Syunik Team Europe Initiative aims to contribute to
• Improved business environment for micro, small and medium-sized enterprises (MSMEs) and enhanced private sector competitiveness,
• improved access to high quality, people-centric public services
• prioritisation of green regional development and increased protection, sustainable use and restoration of biodiversity
The EU anticipates the following outcomes due to implementation of the Team Europe Initiative in Syunik:
MSME development
- improved capacities of start-ups, MSMEs and social enterprises
- increased availability of non-financial services supporting businesses
- increased access to financial services and products to support innovative and sustainable investments by start-ups, MSMEs and social enterprises
Skills and employability
- enhanced employability and business skills of young people and vulnerable groups
- improved access to formal and extracurricular education for students in Syunik
- improved career skills for young people
Social services
- improved access to community-based social services for vulnerable groups
Sustainable green public infrastructure
- improved infrastructure for public service delivery
- increased investment in sustainable and green public infrastructure
Good local governance/ citizen participation
- increased ability of the local communities to plan and implement local economic development programmes
- improved capacity of local governments for efficient and transparent delivery of public services
Green agriculture
- improved green agriculture practices
- increased sustainable agricultural and livestock production capacity
Sustainable Management of Natural Resources
- improved deforestation-free, climate-smart and ecosystem-based natural resource management practices
The initiative has an initial approximate five-year budget of €51 million. It is a flexible mechanism, which can be further expanded and is open for EU Member States to join with new initiatives to promote the development of the Syunik region.
During the Resilient Syunik Team Europe Initiative launch event two grant contracts were signed.
The “R2D Syunik: Recovery, Resilience, and Development for Syunik ’’project is co-funded by the European Union and the Austrian Development Cooperation and implemented by the Austrian Development Agency. The EUR 11 ml project aims to enhance competitiveness of MSMEs and to support rehabilitation of sustainable small-scale community infrastructure in Syunik.
The “Partnerships for Syunik. Enhanced Community-based Social Services’’ is co-funded by the European Union and implemented by People in Need, Caritas Armenia and Winnet Armenia. The EUR 1.6 ml project aims to contribute to delivery of financially sustainable community-based social services in Syunik through effective cooperation of civil society and local authorities.
“The objective of the initiative is to contribute to resilience of Syunik by supporting the sustainable socioeconomic and institutional development of the Syunik region,” the EU delegation said.