Այն ամենը, ինչ կատարվում է Արցախում, ավելի քան 30 տարի առաջ Բաքվում և Սումգայիթում կատարվածի շարունակությունն է. Հայրապետյան
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լաչինի միջանցքում այսօր ստեղծված իրավիճակը ուղղակիորեն կապված է ավելի քան 30 տարի առաջ Բաքվում և Սումգայիթում տեղի ունեցածի հետ, Ադրբեջանի մեթոդները կարող են ժամանակ առ ժամանակ փոխվել, բայց գերնպատակը մնում է նույնը՝ ազատվել հայերից, ուստի հայերի գլխավոր խնդիրը պետք է լինի այդ ձեռագրի քաղաքականության շարունակականության ցուցադրումը:
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին ասաց ԱԺ նախկին պատգամավոր, ադրբեջանագետ Տաթևիկ Հայրապետյանը:
«Այս օրերին լրանում է Բաքվի ջարդերի 33-րդ և փետրվարին՝ Սումգայիթի ջարդերի 35-րդ տարելիցը: Այս դեպքերի հետ կապված Եվրոպական խորհրդարանն ունի հայտնի բանաձևեր ու հայտարարություններ 1990, 1991 և 1992 թթ: Դրանք բավականին կարևոր հայտարարություններ են: Այս դեպքերի հիշատակումը, դրանց պատշաճ մակարդակով ներկայացումը կարևոր կանխարգելիչ գործողություն է: Այն ամենը, ինչ այսօր կատարվում է Արցախում, ինչ-որ առումով դրա շարունակականությունն է: Մեթոդները կարող են ժամանակ առ ժամանակ փոխվել կամ իրավիճակին հարմարվել, բայց գերնպատակը մնում է նույնը՝ ազատվել հայերից: Եվ ադրբեջանական կողմը դա չի թաքցնում: Ուստի մեր գլխավոր խնդիրը պետք է լինի այդ ձեռագրի քաղաքականության շարունակականության ցուցադրումը»,-ասաց Հայրապետյանը:
Ադրբեջանական կողմը, սակայն, ինչպես միշտ շարունակում է ժխտել այն ամենը, ինչ տեղի է ունեցել հայերի հետ 33, 35 տարի առաջ: Նա նշեց՝ այն ֆոնին, երբ Ադրբեջանը խոսում է Հայաստանից գնացած ադրբեջանցիների մասին, թվեր է ներկայացնում, հայկական կողմը հսկայական փաստական բազա ունի այդ ամենի հետ կապված: «Մենք կեղծելու որևէ բան չունենք: Բայց պետք է այդ ամբողջը հստակ կարողանանք ներկայացնել ու պահել օրակարգում: Եթե մենք այդ հարցերը չենք հիշատակում, արձանագրումներ չենք անում, ապա կորցնում ենք հետագայում նորից դրան վերադառնալու հնարավորությունը»,-նշեց նա:
Անդրադառնալով Ադրբեջանի նախագահ Ալիևի՝ Հայաստանի տարածքների նկատմամբ տարածքային հավակնություններին՝ Հայրապետյանն ասաց, որ դա Ադրբեջանի պատմական կեղծարարության քաղաքականության շարունակությունն է: Ադրբեջանը հավակնություններ է ներկայացնում ամբողջ ՀՀ-ի նկատմամբ, Հայաստանից գնացած ադրբեջանցիների հետ կապված թեզ է դնում շրջանառության մեջ, ՀՀ ներկայիս տարածքը կոչում Արևմտյան Ադրբեջան: «Այսինքն՝ ՀՀ ամբողջ տարածքի նկատմամբ ներկայացնում են տարածքային պահանջներ: Դա ի՞նչ է, եթե ոչ հնարավոր ագրեսիայի գնալու պատրաստակամություն: Եվ ի՞նչ կարող է հայկական կողմն անել. հենց այդ ամենը խելացիորեն կոմունիկացնել միջազգային հանրության հետ՝ ցույց տալու, որ խնդիրը Լեռնային Ղարաբաղը չէ, ԼՂ-ն ընդամենը միջոց է, ճանապարհ է, որ հետագայում Ադրբեջանը շարունակի իր գործողությունները ՀՀ տարածքի նկատմամբ»,-ընդգծեց ադրբեջանագետը:
Լաչինի միջանցքի արգելափակման փաստի առիթով միջազգային հանրության կողմից Ադրբեջանի նկատմամբ պատժամիջոցների կիրառմանը գործը դեռ չի հասնում, բայց Հայրապետյանը շատ կարևորեց Եվրոպական խորհրդարանի ընդունած բանաձևը՝ այն որակելով շատ հասցեական ու հստակ: ԵԽ-ի կողմից ընդունված բանաձևը կարևոր նշանակություն ունի, ուստի Հայրապետյանը 1-2 գործողությամբ չբավարարվելու, աշխատանքը շարունակելու կարիք է տեսնում:
«Պետք է այդ ուղղությամբ աշխատել այնքան, որ այդ միջազգային ճնշումն Ադրբեջանի համար լինի այնպես, որ իրենք հասկանան, որ չեն կարող դիմադրել, դա կբերի պատժամիջոցների, օդային հումանիտար միջանցքի կիրառմանը, և իրենք ոչինչ չեն կարող անել: Նրանք պետք է հասկանան, որ դա ոչ միայն իրենց ցանկալի արդյունքը չի բերելու, այլ հակառակ արդյունքն է բերելու: Եվ իմ կարծիքով՝ իրենք այդ ճնշումից դրդված կգնան միջանցքի բացմանը»,-ասաց Հայրապետյանը:
Այսպիսով` նա Լաչինի միջանցքի իրավիճակն ուղղակիորեն կապում է 33 տարի առաջ Բաքվում տեղի ունեցածի, այդ քաղաքականության շարունակության հետ:

Все происходящее в Арцахе, - продолжение того, что происходило в Баку и Сумгаите более 30 лет назад: Татевик Айрапетян
Нынешняя ситуация в Лачинском коридоре напрямую связана с тем, что произошло в Баку и Сумгаите более 30 лет назад, методы Азербайджана время от времени могут изменяться, но главная цель остается прежней: избавиться от армян, следовательно основной задачей армян должно быть представление преемственности этой политики.
Об этом в разговое с «Арменпресс» говорила бывший депутат НС, азербайджановед Татевик Айрапетян.
«В эти дни исполняется 33-я годовщина бакинских погромов, в феврале исполнится 35-я годовщина сумгаитских погромов. В Европейском парламенте есть известные резолюции и заявления 1990, 1991 и 1992 годов, связанные с этими делами. Это довольно важные утверждения. Упоминание этих случаев, представление их на должном уровне является важным предупреждающим действием. Все, что происходит сегодня в Арцахе, в некотором смысле является их продолжением. Методы могут время от времени меняться или адаптироваться к ситуации, но конечная цель остается неизменной: избавиться от армян. И азербайджанская сторона этого не скрывает. Поэтому наша главная задача должна состоять в том, чтобы продемонстрировать преемственность этой политики», - отметила Татевик Айрапетян.
Однако азербайджанская сторона, как всегда, продолжает отрицать все, что произошло с армянами 33, 35 лет назад. Татевик Айрапетян подчеркнула, что на фоне цифр, приводящих Азербайджаном об азербайджанцах, покинувших Армению, у армянской стороны есть огромная фактическая база, связанная со всем этим. «Нам нечего подделывать. Но мы должны суметь все это четко представить и сохранять в повестке дня. Если мы не будем упоминать эти вопросы, не будем фиксировать это, мы потеряем возможность вернуться к этому в будущем», - сказала она.
Касаясь территориальных амбиций президента Азербайджана Алиева в отношении территорий Армении, Айрапетян заметила, что это является продолжением проводимой Азербайджаном политики исторической фальсификации. Азербайджан предъявляет амбиции на всю Армению, пускает в оборот тезис, касающийся покинувших Армению азербайджанцев, называет нынешнюю территорию Армении Западным Азербайджаном. «Другими словами, они предъявляют территориальные претензии ко всей территории Республики Армения. Что это, как не готовность пойти на возможную агрессию? А что может сделать армянская сторона? Грамотно донести все это до международного сообщества, чтобы показать, что проблема не в Нагорном Карабахе, Нагорный Карабах - это лишь средство, способ для Азербайджана продолжить свои действия в отношении территории Армении в будущем», - подчеркнула азербайджанист.
По поводу блокирования Лачинского коридора дело пока не дошло до введения санкций против Азербайджана со стороны международного сообщества, однако Татевик Айрапетян придала большое значение резолюции, принятой Европарламентом, назвав ее адресной и конкретной. Резолюция, принятая Европарламентом имеет большое значение, и Татевик Айрапетян видит необходимость не довольствоваться 1 или 2 действиями, а продолжать работу.
«Надо работать в этом направлении до тех пор, пока международное давление на Азербайджан станет таким, что они поймут, что уже не могут сопротивляться, так как это приведет к санкциям, применению воздушного гуманитарного коридора, и они ничего не смогут сделать. Им нужно понять, что это не только не принесет им желаемого результата, а наоборот - противоположный результат. И, на мой взгляд, по причине такого давления, они пойдут на открытие коридора», - сказала Айрапетян.
Таким образом, она ситуацию в Лачинском коридоре напрямую связывает с тем, что произошло 33 года назад в Баку, продолжением той политики.