Այն ամենը, ինչ կատարվում է Արցախում, ավելի քան 30 տարի առաջ Բաքվում և Սումգայիթում կատարվածի շարունակությունն է. Հայրապետյան
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լաչինի միջանցքում այսօր ստեղծված իրավիճակը ուղղակիորեն կապված է ավելի քան 30 տարի առաջ Բաքվում և Սումգայիթում տեղի ունեցածի հետ, Ադրբեջանի մեթոդները կարող են ժամանակ առ ժամանակ փոխվել, բայց գերնպատակը մնում է նույնը՝ ազատվել հայերից, ուստի հայերի գլխավոր խնդիրը պետք է լինի այդ ձեռագրի քաղաքականության շարունակականության ցուցադրումը:
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին ասաց ԱԺ նախկին պատգամավոր, ադրբեջանագետ Տաթևիկ Հայրապետյանը:
«Այս օրերին լրանում է Բաքվի ջարդերի 33-րդ և փետրվարին՝ Սումգայիթի ջարդերի 35-րդ տարելիցը: Այս դեպքերի հետ կապված Եվրոպական խորհրդարանն ունի հայտնի բանաձևեր ու հայտարարություններ 1990, 1991 և 1992 թթ: Դրանք բավականին կարևոր հայտարարություններ են: Այս դեպքերի հիշատակումը, դրանց պատշաճ մակարդակով ներկայացումը կարևոր կանխարգելիչ գործողություն է: Այն ամենը, ինչ այսօր կատարվում է Արցախում, ինչ-որ առումով դրա շարունակականությունն է: Մեթոդները կարող են ժամանակ առ ժամանակ փոխվել կամ իրավիճակին հարմարվել, բայց գերնպատակը մնում է նույնը՝ ազատվել հայերից: Եվ ադրբեջանական կողմը դա չի թաքցնում: Ուստի մեր գլխավոր խնդիրը պետք է լինի այդ ձեռագրի քաղաքականության շարունակականության ցուցադրումը»,-ասաց Հայրապետյանը:
Ադրբեջանական կողմը, սակայն, ինչպես միշտ շարունակում է ժխտել այն ամենը, ինչ տեղի է ունեցել հայերի հետ 33, 35 տարի առաջ: Նա նշեց՝ այն ֆոնին, երբ Ադրբեջանը խոսում է Հայաստանից գնացած ադրբեջանցիների մասին, թվեր է ներկայացնում, հայկական կողմը հսկայական փաստական բազա ունի այդ ամենի հետ կապված: «Մենք կեղծելու որևէ բան չունենք: Բայց պետք է այդ ամբողջը հստակ կարողանանք ներկայացնել ու պահել օրակարգում: Եթե մենք այդ հարցերը չենք հիշատակում, արձանագրումներ չենք անում, ապա կորցնում ենք հետագայում նորից դրան վերադառնալու հնարավորությունը»,-նշեց նա:
Անդրադառնալով Ադրբեջանի նախագահ Ալիևի՝ Հայաստանի տարածքների նկատմամբ տարածքային հավակնություններին՝ Հայրապետյանն ասաց, որ դա Ադրբեջանի պատմական կեղծարարության քաղաքականության շարունակությունն է: Ադրբեջանը հավակնություններ է ներկայացնում ամբողջ ՀՀ-ի նկատմամբ, Հայաստանից գնացած ադրբեջանցիների հետ կապված թեզ է դնում շրջանառության մեջ, ՀՀ ներկայիս տարածքը կոչում Արևմտյան Ադրբեջան: «Այսինքն՝ ՀՀ ամբողջ տարածքի նկատմամբ ներկայացնում են տարածքային պահանջներ: Դա ի՞նչ է, եթե ոչ հնարավոր ագրեսիայի գնալու պատրաստակամություն: Եվ ի՞նչ կարող է հայկական կողմն անել. հենց այդ ամենը խելացիորեն կոմունիկացնել միջազգային հանրության հետ՝ ցույց տալու, որ խնդիրը Լեռնային Ղարաբաղը չէ, ԼՂ-ն ընդամենը միջոց է, ճանապարհ է, որ հետագայում Ադրբեջանը շարունակի իր գործողությունները ՀՀ տարածքի նկատմամբ»,-ընդգծեց ադրբեջանագետը:
Լաչինի միջանցքի արգելափակման փաստի առիթով միջազգային հանրության կողմից Ադրբեջանի նկատմամբ պատժամիջոցների կիրառմանը գործը դեռ չի հասնում, բայց Հայրապետյանը շատ կարևորեց Եվրոպական խորհրդարանի ընդունած բանաձևը՝ այն որակելով շատ հասցեական ու հստակ: ԵԽ-ի կողմից ընդունված բանաձևը կարևոր նշանակություն ունի, ուստի Հայրապետյանը 1-2 գործողությամբ չբավարարվելու, աշխատանքը շարունակելու կարիք է տեսնում:
«Պետք է այդ ուղղությամբ աշխատել այնքան, որ այդ միջազգային ճնշումն Ադրբեջանի համար լինի այնպես, որ իրենք հասկանան, որ չեն կարող դիմադրել, դա կբերի պատժամիջոցների, օդային հումանիտար միջանցքի կիրառմանը, և իրենք ոչինչ չեն կարող անել: Նրանք պետք է հասկանան, որ դա ոչ միայն իրենց ցանկալի արդյունքը չի բերելու, այլ հակառակ արդյունքն է բերելու: Եվ իմ կարծիքով՝ իրենք այդ ճնշումից դրդված կգնան միջանցքի բացմանը»,-ասաց Հայրապետյանը:
Այսպիսով` նա Լաչինի միջանցքի իրավիճակն ուղղակիորեն կապում է 33 տարի առաջ Բաքվում տեղի ունեցածի, այդ քաղաքականության շարունակության հետ:

Everything happening in Artsakh today is continuation of what happened in Baku, Sumgait over 30 years ago – expert
YEREVAN, JANUARY 20, ARMENPRESS. The current situation in Lachin Corridor is directly connected with what had happened over 30 years ago in Baku and Sumgait, Azerbaijan’s methods can change from time to time but their ultimate goal is the same – to get rid of Armenians, thus as a main objective Armenians must display and raise awareness for the whole world the continuity of Azerbaijan’s policy, expert in Azerbaijani studies and former lawmaker Tatevik Hayrapetyan told ARMENPRESS.
“These days we mark the 33rd anniversary of the Baku pogrom, and in February we will mark the 35th anniversary of the Sumgait pogrom. The European Parliament has well-known resolutions and statements regarding these events, in 1990, 1991 and 1992. These are rather important statements. Commemorating and properly presenting these events are an important preventative action. Everything that’s happening today in Artsakh is to some extent its continuation. Methods can change from time to time or adjust to the situation, but the ultimate goal is the same, to get rid of Armenians. And the Azerbaijani side is not concealing this. Thus, our main objective must be to display the continuity of that signature’s policy,” Hayrapetyan said.
The Azerbaijani side, as always, continues to deny what happened to Armenians 33 and 35 years ago. Hayrapetyan said that on the backdrop of Azerbaijan speaking about the Azeris who’ve left Armenia and presents figures, the Armenian side also has a huge factual database regarding this all. “We don’t need to falsify anything. We must be able to clearly present it all and keep it in the agenda. If we don’t mention these issues, make records, then we lose the opportunity to revisit the issue later on,” she said.
Speaking about Azeri President Ilham Aliyev’s territorial aspirations against Armenia, Hayrapetyan said this is the continuation of Azerbaijan’s policy of falsifying history. Azerbaijan is making aspirations against the entire Republic of Armenia, is circulating a narrative regarding the Azeris who’ve left Armenia, and is falsely calling the current territory of Armenia as “Western Azerbaijan”. “This means they are making territorial demands against the entire territory of Armenia. What is this if not their readiness to resort to a possible aggression? And what can the Armenian side do – to accurately communicate this all to the international community, to show that the problem isn’t only Nagorno Karabakh, Nagorno Karabakh is simply a method for Azerbaijan to continue its actions in the future against the territory of Armenia,” Hayrapetyan said.
Hayrapetyan attached importance to the European Parliament’s resolution which was adopted recently regarding the Lachin Corridor blockade. She said the resolution is very targeted and clear. The ex-MP said the resolution is highly important and that work needs to be continued.
“Work in this direction must continue as long as the international pressure against Azerbaijan reaches a point where Azerbaijan will understand that they can no longer withstand it, it will lead to sanctions, launch of a humanitarian air bridge, and they’ll be unable to do anything. They must realize that not only will it not lead to their desired result, but that it will actually lead to the opposite results. And in my opinion they will open the corridor from that pressure,” Hayrapetyan said.
The former lawmaker said the blockade of Lachin Corridor is directly connected with the continuation of Azerbaijan’s policy which also took place 33 years ago in Baku.