ԵԽ-ի ընդունած բանաձևում կոչ է արվում Արցախում ԵԱՀԿ խաղաղապահներ տեղակայելու շուրջ բանակցություններ սկսել
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրախորհրդարանը Լեռնային Ղարաբաղի շրջափակման հումանիտար հետևանքների վերաբերյալ հետևյալ համատեղ բանաձևն է ընդունել: «Արմենպրես»-ը ներկայացնում է բանաձևը.
Ա. Հաշվի առնելով, որ Լեռնային Ղարաբաղը Հայաստանին և արտաքին աշխարհին կապող միակ ճանապարհը՝ Լաչինի միջանցքը, 2022 թ. դեկտեմբերի 12-ից արգելափակված է Ադրբեջանի ինքնահռչակ բնապահպանների կողմից, հաշվի առնելով, որ դա խաթարել է Լեռնային Ղարաբաղում ապրող 120 000 հայերի համար հիմնական ապրանքների և ծառայությունների, այդ թվում՝ սննդի, վառելիքի և դեղորայքի հասանելիությունը՝ փաստացի շրջափակման մեջ դնելով նրանց,
Բ. հաշվի առնելով, որ շրջափակումը հանգեցրել է ծանր հումանիտար ճգնաժամի՝ էապես ազդելով առավել խոցելի բնակչության վրա, հաշվի առնելով, որ ծանր հիվանդների տեղափոխումը գրեթե անհնար է, և այս իրավիճակի հետևանքով 1 մարդ է մահացել, հաշվի առնելով, որ հարյուրավոր ընտանիքներ մնում են իրարից բաժանված,
Գ. հաշվի առնելով, որ այս հումանիտար ճգնաժամն էլ ավելի է խորացել Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղ բնական գազի մատակարարման խափանման պատճառով, որի հետևանքով տները, հիվանդանոցներն ու դպրոցները մնացել են առանց ջեռուցման,
Դ. հաշվի առնելով, որ պահպանելով Լաչինի միջանցքի շրջափակումը՝ Ադրբեջանը խախտում է իր միջազգային պարտավորությունները, որոնց ստանձնել է հրադադարի մասին 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ, համաձայն որի՝ Ադրբեջանը պետք է երաշխավորի միջանցքով երկու ուղղություններով մարդկանց, տրանսպորտային միջոցների և բեռների տեղաշարժի անվտանգությունը,
Ե. հաշվի առնելով, որ Լաչինի միջանցքի օգտագործման խոչընդոտները դանդաղեցնում են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության գործընթացը և խաթարում միջազգային վստահությունը,
Եվրոպական հանձնաժողովը.
1. Ցավում է Լաչինի միջանցքի շրջափակման և Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության ողբերգական մարդասիրական հետևանքների համար:
1. Հորդորում է Ադրբեջանին հարգել և կյանքի կոչել 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունը և անհապաղ վերաբացել Լաչինի միջանցքը՝ ազատ տեղաշարժի հնարավորություն տալով և ապահովելով հիմնական ապրանքների և ծառայությունների հասանելիությունը՝ այդպիսով երաշխավորելով անվտանգությունը տարածաշրջանում և ապահովելով բնակիչների ապրուստի միջոցները։
2. Ընդգծում է համապարփակ խաղաղության համաձայնագրի անհրաժեշտությունը, որը պետք է երաշխավորի Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչության իրավունքներն ու անվտանգությունը, կոչ է անում Ադրբեջանին պաշտպանել Լեռնային Ղարաբաղում ապրող հայերի իրավունքները և զերծ մնալ իր հրահրիչ հռետորաբանությունից, որը հայերի դեմ խտրական վերաբերմունքի կոչ է անում և հորդորում է հայերին լքել Լեռնային Ղարաբաղը:
3. Կոչ է անում Ադրբեջանին ապագայում զերծ մնալ Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի միջև տրանսպորտային, էներգետիկ կապերը և հաղորդակցությունը խաթարելուց:
4. Խստորեն դատապարտում է Ադրբեջանի կողմից մարդու իրավունքների պաշտպաններին և ՔՀԿ-ներին քավության նոխազ դարձնելը և կոչ է անում ԵՄ և անդամ պետությունների ներկայացուցչություններին աջակցել նրանց աշխատանքին:
5. Դատապարտում է ՌԴ խաղաղապահների անգործությունը, գտնում է, որ ՄԱԿ-ի մանդատի ներքո գործող ԵԱՀԿ միջազգային խաղաղապահներով նրանց փոխարինման շուրջ պետք է հրատապ բանակցություններ վարվեն:
6. Կոչ է անում միջազգային կազմակերպություններին տրամադրել անարգել մուտք դեպի Լեռնային Ղարաբաղ՝ իրավիճակը գնահատելու և անհրաժեշտ մարդասիրական օգնությունը տրամադրելու համար:
7. Կոչ է անում ՄԱԿ-ի կամ ԵԱՀԿ փաստահավաք առաքելություն կազմակերպել դեպի Լաչինի միջանցք՝ տեղում հումանիտար իրավիճակը գնահատելու համար:
8. Կոչ է անում առանց նախապայմանների անհապաղ վերսկսել բանակցությունները՝ հիմնված Հելսինկիի եզրափակիչ ակտի սկզբունքների վրա:
9. Կոչ է անում ԵՄ-ին ակտիվորեն ներգրավվել և ապահովել, որ Լեռնային Ղարաբաղի բնակիչներն այլևս պատանդ չպահվեն Բաքվի ակտիվության, Ռուսաստանի ապակառուցողական դերի և Մինսկի խմբի անգործության կողմից:
10. Հանձնարարում է իր Նախագահին սույն բանաձևը փոխանցել Հայաստանին, Ադրբեջանին և միջազգային կառույցներին։

European Parliament adopts resolution calling on Azerbaijan to immediately reopen Lachin Corridor, consider deployment of OSCE int'l peacekeepers
YEREVAN, JANUARY 19, ARMENPRESS. The European Parliament adopted a resolution on the humanitarian consequences of the blockade in Nagorno-Karabakh, calling on Azerbaijan to respect and implement the trilateral statement of 9 November 2020 and immediately reopen the Lachin corridor and to refrain from undermining the functioning of transport, energy and communication connections between Armenia and Nagorno-Karabakh in future. The resolution underlines the need for a comprehensive peace agreement, which must guarantee the rights and security of Nagorno-Karabakh’s Armenian population.
Below is the full text of the European Parliament resolution on the humanitarian consequences of the blockade in Nagorno-Karabakh which was adopted on January 19 after debates on the issue.
“The European Parliament,
–having regard to its previous resolutions on Armenia and Azerbaijan,
–having regard to Rules 144(5) and 132(4) of its Rules of Procedure,
A. whereas the only road connecting Nagorno-Karabakh with Armenia and the outside world, the Lachin corridor, has been blocked by self-proclaimed environmentalists from Azerbaijan since 12 December 2022; whereas this has disrupted access to essential goods and services, including food, fuel and medication, for the 120 000 Armenians living in Nagorno-Karabakh, effectively placing them under a blockade;
B. whereas the blockade has led to a severe humanitarian crisis, significantly affecting the most vulnerable populations; whereas the transfer of critically ill patients is nearly impossible, with one death resulting from this situation; whereas hundreds of families remain separated;
C. whereas this humanitarian crisis was further aggravated by Azerbaijan’s disruption of the natural gas supply to Nagorno-Karabakh, which left houses, hospitals and schools without heating;
D. whereas by sustaining the blockade of the Lachin corridor, Azerbaijan is breaching its international obligations under the trilateral ceasefire statement of 9 November 2020, under which Azerbaijan must guarantee the security of persons, vehicles and cargo moving along the corridor in both directions;
E. whereas the impediments to the use of the Lachin corridor set back the peace process between Armenia and Azerbaijan and undermine international confidence;
1. Deplores the tragic humanitarian consequences of the blockade of the Lachin corridor and the Nagorno-Karabakh conflict;
2. Urges Azerbaijan to respect and implement the trilateral statement of 9November2020 and immediately reopen the Lachin corridor to enable free movement and ensure access to essential goods and services, thus guaranteeing security in the region and safeguarding residents’ livelihoods;
3. Underlines the need for a comprehensive peace agreement, which must guarantee the rights and security of Nagorno-Karabakh’s Armenian population; calls on Azerbaijan to protect the rights of Armenians living in Nagorno-Karabakh and refrain from its inflammatory rhetoric that calls for discrimination against Armenians and urges Armenians to leave Nagorno-Karabakh;
4. Urges Azerbaijan to refrain from undermining the functioning of transport, energy and communication connections between Armenia and Nagorno-Karabakh in future;
5. Strongly condemns Azerbaijan’s scapegoating of human rights defenders and CSOs and calls on EU and Member State representations to support their work;
6. Condemns the inaction of Russian ‘peacekeepers’; considers that their replacement with OSCE international peacekeepers, under a UN mandate, should be negotiated urgently;
7. Calls for international organisations to be granted unimpeded access to Nagorno-Karabakh to assess the situation and provide the necessary humanitarian assistance;
8. Calls for a UN or OSCE fact-finding mission to the Lachin corridor to assess the humanitarian situation on the ground;
9. Calls for the urgent resumption, without preconditions, of negotiations based on the principles of the Helsinki Final Act;
10. Calls for the EU to be actively involved and ensure that the inhabitants of Nagorno-Karabakh are no longer held hostage by Baku’s activism, Russia’s destructive role and the Minsk Group’s inactivity;
11. Instructs its President to forward this resolution to Armenia, Azerbaijan and international institutions.”