Նոր մանրամասներ զորամասի կացարանում հրդեհի բռնկման ու դրան հաջորդած իրադարձությունների մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ քննչական կոմիտեն հայտնում է, որ պարզվել են Պաշտպանության նախարարության զորամասի ինժեներասակրավորային վաշտի անձնակազմի կացարանում տեղի ունեցած հրդեհի և զինծառայողների մահվան մի շարք հանգամանքներ։
Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին կոմիտեից։
«Ինչպես արդեն տեղեկացվել է, 2023թ. hունվարի 19-ին, ժամը 01․30-ի սահմաններում ՀՀ ՊՆ Գեղարքունիքի մարզի Ազատ գյուղում տեղակայված N զորամասի ինժեներասակրավորային վաշտի անձնակազմի համար նախատեսված կացարանում տեղի ունեցած հրդեհի, դրա հետևանքով նույն վաշտի զինծառայողների մահվան, մի քանի զինծառայողների տարբեր աստիճանի մարմնական վնասվածքներ ստանալու դեպքի առթիվ ՀՀ ՔԿ ԶՔԳ վարչությունում նախաձեռնվել է քրեական վարույթ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 532-րդ հոդվածի 4-րդ մասի հատկանիշներով։
Նախաձեռնված քրեական վարույթի շրջանակներում կատարվել են ողբերգության հանգամաքները, մասնավորապես հրդեհի առաջացման, զինծառայողների մահվան պատճառները, կացարանում հակահրդեհային կանոնները պահպանված լինելու վիճակը, պատասխանատու պաշտոնատար անձանց շրջանակը պարզելու, նրանց գործողություններին և հնարավոր անգործությանն իրավական գնահատական տալուն ուղղված գործողություններ։
ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահի հանձնարարությամբ ՀՀ ՔԿ ԶՔԳ վարչությունում ձևավորվել է քննչական խումբ։
Հունվարի 19-ի գիշերը՝ դեպքից կարճ ժամանակ անց, քննիչների և փորձագետի կողմից սկսվել և մինչև օրվա առաջին կեսը շարունակվել են դեպքի վայրի զննության աշխատանքները։ Դրանց ընթացքում հայտնաբերվել և վերցվել են քրեական վարույթի համար նշանակություն ունեցող բազմաթիվ առարկաներ։
Հարցաքննվել են մի շարք ականատես վկաներ։
Քրեական վարույթի շրջանակներում այս պահի դրությամբ կատարված քննչական, վարութային գործողություններով, այդ թվում նաև հարցաքննված ականատես-վկաների ցուցմունքներով պարզվել են դեպքի վերաբերյալ էական մի շարք հանգամանքներ։
Մասնավորապես, ըստ ստացված նախնական տվյալների, ՀՀ ՊՆ N զորամասի ինժեներասակրավորային վաշտը 2021 թվականի մայիսի 13-ից տեղակայվել է Գեղարքունիքի մարզի Ազատ գյուղի տներից մեկում։
Տունը բաղկացած է եղել նախասրահից և երկու սենյակներից, որոնցից մեկը ծառայել է որպես զինանոց, իսկ մյուսը՝ զորանոց, որտեղ տեղադրված են եղել երկհարկանի զինվորական մահճակալներ։ Տան ջեռուցումն իրականացվել է փայտի վառարանի միջոցով, որը տեղադրված է եղել նախասրահում։
2023 թվականի հունվարի 18-ին, զորամասի ինժեներական ծառայության սպա կապիտանը նշանակվել է ինժեներասակրավորային վաշտի պատասխանատու և իր ծառայությունը կատարել է նշված կացարանում։
18․01․2023թ-ին՝ ժամը 18։00-ի սահմաններում, ինժեներասակրավորային վաշտի անձնակազմը, ավարտելով իրեն հանձնարարված աշխատանքները, վերադարձել է հիշյալ կացարան և ժամը 21։30-ից սկսած պառկել է քնելու։
19․01․2023թ-ին՝ ժամը 00։40-ի սահմաններում, անձնակազմի հիմնական մասը գտնվել է զորանոցում՝ քնած, իսկ 2 ժամկետային զինծառայող վարորդները գնացել են աղբյուրից ջուր բերելու։ Օրվա հերթապահը գտնվել է կացարանից քիչ հեռու գտնվող խոհանոցում և խոսել է բջջային հեռախոսով։ Այդ ընթացքում վաշտի պատասխանատու կապիտանը հերթապահ ժամկետային զինծառայողից հարցրել և տեղեկացել է վառարանը վառելու նպատակով ավտոկայանատեղիում՝ ինժեներական աշխատանքներ իրականացնող տեխնիկայի գործարկման սարքավորումը (մեկնարկիչը) լիցքավորելու համար նախատեսված ավտոբենզինի առկայության մասին։ Այնուհետև 5 լիտր տարողությամբ պլաստամսե տարայում գտնվող ավտոբենզինով փորձել է վառել վառարանը։
Այս հանգամանքը փաստվում է նաև վկաների տված ցուցմունքով առ այն, որ այդ հատվածում եղել է բենզինով լցված 5 լիտրանոց 10 տարա, մինչդեռ դեպքի վայրի զննությամբ այնտեղ հայտնաբերվել է 9-ը։
Վառարանն ավտոբենզին լցնելուց հետո բոց է բռնկվել, որի հետևանքով պատասխանատու կապիտանը, այրվածքներ ստանալով, մեխանիկորեն իր ձեռքի ավտոբենզինով լի տարան նետել է մի կողմ, որն ընկել է կացարանի մեջ, ապա տվյալ օրվա վերակարգում գտնվող մեկ այլ ժամկետային զինծառայողի հետ, ով նույնպես ստացել է այրվածքներ, մի կերպ կարողացել են դուրս գալ կացարանից։
Կացարանի ողջ տարածքով կրակի արագ տարածման հետևանքով զինծառայողները չեն կարողացել կացարանի մուտքով դուրս գալ, սակայն դրսում գտնվող պարտադիր ժամկետային զինծառայողները կարողացել են 2 ժամկետային զինծառայողի օգնել դուրս գալ զորանոցից։
Դրսում գտնվող ժամկետային զինծառայող վարորդներից մեկը «Ուրալ» մակնիշի ավոտմեքենայով երկու անգամ հարվածել է կացարանի պատին՝ անցք բացելու և համածառայակիցներին այնտեղից դուրս բերելու նպատակով, որի արդյունքում պատի որոշակի հատված քանդվել է։ Սակայն կրակի արագ տարածման պատճառով կացարանում գտնվող մյուս զինծառայողներին չեն կարողացել դուրս բերել, որի արդյունքում թվով 15 ժամկետային զինծառայողներ մահացել են։ Նրանց դիերը դուրս են բերվել հրդեհը մարվելուց հետո։
Նախաձեռնված քրեական վարույթով որոշումներ են կայացվել տուժող ճանաչելու և նմուշ ստանալու մասին, նշանակվել են դիակի դատաբժշկական փորձաքննություններ, դատագենետիկական փորձաքննություններ։
Նախաքննությունը շարունակվում է, ձեռնարկվելու են բոլոր միջոցները նաև հանրությանը հետաքրքրող հարցերի պատասխանները վարույթի շրջանակում լիարժեք ստանալու համար։ Այդ նպատակով մամուլում տեղ գտնող՝ դեպքին առնչվող, իրենց մեջ կոնկրետություն պարունակող հրապարակումները ևս դարձվելու են ստուգման առարկա։
ՀՀ քննչական կոմիտեն պարբերաբար տեղեկատվություն կտրամադրի քրեական վարույթի ընթացքի և արդյունքների մասին»,-նշված է Քննչական կոմիտեի հաղորդագրության մեջ։
Ծանուցում. Հանցանքի համար մեղադրվողը համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղավորությունն ապացուցված չէ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով` դատարանի` օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով:

Новые подробности о пожаре в жилом помещении воинской части в селе Азат и последующих событиях
Следственный комитет РА сообщает, что установлен ряд обстоятельств пожара и гибели военнослужащих, имевших место в помещении личного состава воинской части Минобороны.
Об этом «Арменпресс» сообщили в СК.
«Как уже сообщалось, по факту пожара, произошедшего около 01:30 19-го января 2023 г. в жилом помещении, предназначенном для личного состава инженерно-саперной роты N-ской воинской части МО РА, расположенной в селе Азат Гегаркуникской области МО РА, в результате гибели военнослужащих той же роты, получения телесных повреждений различной степени тяжести несколькими военнослужащими, в управлении СК РА возбуждено уголовное производство по признакам части 4 статьи 532 Уголовного кодекса РА.
В рамках возбужденного уголовного дела выясняются обстоятельства трагедии, в частности: причины пожара, гибели военнослужащих, состояние соблюдения правил пожарной безопасности в укрытии, действия, направленные на выяснение круга ответственных должностных лиц, дающие правовую оценку действиям и возможному бездействию.
По поручению председателя Следственного комитета РА в Следственном управлении сформирована следственная группа.
В ночь на 19 января, вскоре после инцидента, следователи и эксперт начали и до первой половины дня продолжили работы по осмотру места происшествия. В ходе осмотра было найдено и изъято множество предметов, имеющих значение для уголовного производства.
Были допрошены несколько очевидцев.
На данный момент в рамках уголовного производства следственными, производственными действиями, в том числе показаниями допрошенных свидетелей-свидетелей, установлен ряд существенных обстоятельств.
В частности, согласно полученным предварительным данным, инженерно-саперная рота N-ской воинской части МО РА с 13 мая 2021 года была размещена в одном из домов села Азат Гегаркуникской области.
Дом состоял из прихожей и двух комнат, одна из которых служила арсеналом, а другая - казармой, где были установлены двухэтажные военные койки. Отопление дома осуществлялось посредством дровяной печи, которая была установлена в прихожей.
18 января 2023 года офицер инженерной службы воинской части капитан был назначен ответственным за инженерно-саперную роту и выполнял свою службу в указанном жилище.
18.01.2023 около 18: 00 штат инженерно-саперной роты, завершив порученные работы, вернулся в упомянутое жилище и в 21: 30 военнослужащие легли спать.
19.01.2023 около 00:40 основная часть личного состава находилась в казармах, спала, двое водителей-срочников отправились за водой из родника. Дежурный находился на кухне неподалеку от дома и разговаривал по мобильному телефону. В это время ответственный капитан роты спросил и узнал у дежурного-срочника о наличии на стоянке автобензина, предназначенного для заправки пускового оборудования (стартера) техники, выполняющей инженерные работы. Затем он попытался зажечь печь автобензином из пластиковой тары емкостью в 5 литров.
Это обстоятельство подтверждается и показаниями свидетелей, что на этом участке находились 10 5-литровых канистр с бензином, хотя при осмотре места происшествия там было обнаружено 9.
После заправки печи автобензином вспыхнуло пламя, в результате чего ответственный капитан, получив ожоги, механически отбросил в сторону емкость с автобензином, которая упала в помещение, затем он вместе с другим военнослужащим срочной службы, который также получил ожоги, каким-то образом смог выйти из помещения.
Вследствие быстрого распространения огня по всей территории жилища военнослужащие не смогли выйти, находящиеся на улице военнослужащие срочной службы смогли помочь двум военнослужащим срочной службы выйти из казармы.
Один из находящихся снаружи водителей-срочников на автомашине «Урал» дважды наезжал на стену жилища, чтобы протаранить ее и вывести сослуживцев, в результате чего часть стены была разрушена. Однако из-за быстрого распространения огня других военнослужащих, находившихся в казарме, вывести не удалось, в результате чего погибли 15 военнослужащих срочной службы. Их тела были извлечены после тушения пожара.
В рамках уголовного производства были приняты решения о признании военнослужащих потерпевшими, назначены судебно-медицинская экспертиза тел и судебно-генетическая экспертиза.
Предварительное следствие продолжается, будут предприняты все меры для полноценного получения ответов на все интересующие общественность вопросы. С этой целью публикации прессы, содержащие в себе конкретные данные, также станут предметом проверки.
Следственный комитет РА периодически будет предоставлять информацию о ходе и результатах уголовного производства», - говорится в сообщении Следственного комитета.
Уведомление: обвиняемый в преступлении считается невиновным, пока его вина не доказана вступившим в законную силу приговором суда в порядке, установленном Уголовно-процессуальным кодексом Республики Армения.