Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպանությունը ցավակցել է 15 զինծառայողի մահվան կապակցությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպանությունը ցավակցել է ՀՀ զորամասերից մեկում հրդեհի հետևանքով 15 զինծառայողի մահվան կապակցությամբ:«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածվել դեսպանության «Ֆեյսբուք»-ի էջում։
«Մեր անկեղծ ցավակցությունն ենք հայտնում Գեղարքունիքի մարզի զորամասի տարածքում բռնկված հրդեհի հետևանքով զոհված զինծառայողների հարազատներին, մերձավորներին և ծառայակիցներին: Շուտափույթ ապաքինում ենք մաղթում տուժածներին»,- նշված է հաղորդագրության մեջ։
2023թվականիhունվարի 19-ին հաղորդում է ստացվել այն մասին, որ նույն օրը՝ ժամը 01։30-ի սահմաններում, ՀՀ ՊՆ Գեղարքունիքի մարզի Ազատ գյուղում տեղակայված N զորամասի ինժեներասակրավորային վաշտի անձնակազմի համար նախատեսված կացարանում հրդեհ է բռնկվել, որի հետևանքով նույն վաշտի 15 զինծառայող մահացել է,երեքզինծառայող ստացել է տարբեր աստիճանի մարմնական վնասվածքներ։Նախնական տվյալներով հրդեհը բռնկվել է վառարանը ավտոբենզինով վառելու պատճառով։
Դեպքի առթիվ ՀՀ ՔԿ ԶՔԳՎ հինգերորդ կայազորային քննչական բաժնում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 532-րդ հոդվածի 4-րդ մասով նախաձեռնվել է քրեական վարույթ։

Посольство России в Армении выразило соболезнования в связи с гибелью 15 военнослужащих
Посольство России в Армении выразило соболезнования в связи с гибелью 15 военнослужащих в результате пожара в казарме в селе Азат Гегаркуникской области.
“Выражаем наши искренние соболезнования родным, близким и сослуживцам погибших в результате пожара на территории воинской части в Гегаркуникской области военнослужащих. Желаем скорейшего выздоровления пострадавшим”, - как сообщает Арменпресс, говорится в сообщении посольства.
19 января 2023 года поступило сообщение, что около 01:30 в казарме инженерно-саперной роты N-ской воинской части, расположенной в селе Азат Гегаркуникской области, возник пожар, в результате которого погибли 15 военнослужащих, трое военнослужащих получили телесные повреждения различной степени тяжести. По предварительным данным, возгорание произошло по причине несоблюдения техники безопасности.