Արցախում շրջափակված են մնացել նաև ասորիներ. Միրզոևան միջազգային հանրությանը կոչ արեց պատժամիջոցներ կիրառել Ադրբեջանի նկատմամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքը արգելափակելու հետևանքով Արցախում շրջափակված են մնացել նաև տարբեր պատճառներով այնտեղ ժամանած ասորիներ. ՀՀ ազգային ժողովի «Հայաստան» խմբակցության՝ ազգությամբ ասորի պատգամավորը միջազգային կառույցներին և առանցքային դերակատարում ունեցող երկրներին կոչ է անում պատժամիջոցներ սահմանել Ադրբեջանի նկատմամբ:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Զեմֆիրա Միրզոևան այս մասին հայտարարեց ԱԺ հունվարի 17-ի նիստում հայտարարությունների ժամին:
Պատգամավորն ընդգծեց, որ արդեն 36 օր է՝ արցախցիները, այդ թվում՝ ազգային փոքրամասնությունների ներկայացուցիչները, դիմակայում են իրենց դեմ իրականացվող հակամարդկային գործողությունների:
«Ադրբեջանի կողմից իրականացվող այս սադրանքն ավելի ցինիկ դիմագիծ է ձեռք բերել, քանի որ մարդկության դեմ հանցագործություն կատարողները թաքնվում են «բնապահպանների» դիմակի տակ: Ադրբեջանի կողմից իրականացվող այս սադրանքը հումանիտար լրջագույն աղետ է առաջացել Արցախի Հանրապետությունում: Ի լուր աշխարհի հայտարարում եմ, որ այսօր Արցախում են մնացել նաև տարբեր պատճառներով այնտեղ ժամանած ասորիներ, որոնք չենք կարողանում վերադառնալ «կյանքի ճանապարհի» փակ լինելու պատճառով»,-ասաց պատգամավորը:
Միրզոևան նկատեց՝ ցավոք, Ադրբեջանը շարունակում է քամահրանքով վերաբերվել միջազգային հանրության, բազմաթիվ երկրների, ՄԱԿ-ի ԱԽ-ի՝ միջանցքը բացելու կոչերին: «Կարծում եմ՝ արդեն ժամանակն է, որ միջազգային հանրությունը, միջազգային կառույցները, առանցքային դերակատարում ունեցող երկրները պատժամիջոցներ սահմանեն 120 հազար մարդու շրջափակման մեջ պահող երկրի՝ Ադրբեջանի և նրա առաջնորդների նկատմամբ»,-ասաց նա:
Պատգամավորը կոչ արեց ազգային փոքրամասնությունների պաշտպանությամբ զբաղվող միջազգային կազմակերպություններին և կառույցներին գործուն քայլեր ձեռնարկել՝ կանխարգելելու Ադրբեջանի կողմից Արցախում իրականացվող էթնիկ զտման քաղաքականությունը, որի զոհն են դառնում ոչ միայն հայերը, այլ նաև ազգային փոքրամասնության ներկայացուցիչները:

Assyrians unable to return from blockaded Artsakh, MP calls on international community to sanction Azerbaijan
YEREVAN, JANUARY 17, ARMENPRESS. Assyrians are among those who are now stranded in Artsakh amid the Azeri blockade, Member of Parliament Zemfira Mirzoyeva from the Hayastan faction of the Armenian Parliament said.
Mirzoyeva, who represents the Assyrian community of Armenia in parliament,called on the international community to sanction Azerbaijan as the blockade entered the 36th day.
“This provocation by Azerbaijan is even more cynical because the perpetrators of a crime against humanity are hiding behind the mask of so-called environmentalists. This provocation carried out by Azerbaijan has caused a grave humanitarian disaster in the Republic of Artsakh. I am saying this for the whole world to hear, today there are Assyrians who are stranded in Artsakh who went there for various reasons, they are unable to return because the road of life is closed,” the lawmaker said.
Mirzoyeva said that unfortunately Azerbaijan continues to ignore the calls by the international community, many countries and the UNSC to open the corridor.
“I think it’s high time that the international community, international organizations, countries that play a key role to impose sanctions against Azerbaijan, the country which is keeping 120,000 people blockaded, and its leaders,” she said.
The MP called on international organizations dealing with the protection of national minorities to act to prevent Azerbaijan’s policy of ethnic cleansing in Artsakh, which is targeting not only Armenians but also representatives of national minorities.