Բաքվի ջարդերը սկիզբ են դրել հայերի նկատմամբ Ադրբեջանի ցեղասպան քաղաքականության հերթական հրեշավոր փուլին. Արցախի ԱԳՆ
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը Բաքվում հայերի ջարդերի 33-րդ տարելիցի կապակցությամբ հայտարարություն է տարածել: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ հայտարարության մեջ, մասնավորապես, ասված է.
«Այս օրերին մենք ոգեկոչում ենք Ադրբեջանի մայրաքաղաք Բաքվի հայ բնակչության՝ 33 տարի առաջ իրագործված զանգվածային ջարդերի անմեղ զոհերի հիշատակը։ Բացառիկ դաժանությամբ կատարված սպանությունները, կողոպուտները, բռնություններն ու վայրագությունները շարունակվել են մեկ շաբաթ՝ 1990 թվականի հունվարի 13-ից մինչև 20-ը։ Մարդիկ, ովքեր խուսափել են մահից, ենթարկվել են կազմակերպված տեղահանման։ Տարբեր աղբյուրների համաձայն՝ այս անմարդկային հանցագործության հետևանքով սպանվել է 150-300 մարդ։
Բաքվի ջարդերը, 1988 թվականին Սումգայիթում հայերի կոտորածի հետ մեկտեղ, սկիզբ են դրել հայերի նկատմամբ Ադրբեջանի ցեղասպան քաղաքականության հերթական հրեշավոր փուլին։ Այդ քաղաքականության դրսևորումներն էին զանգվածային ջարդերն ու սպանությունները, նախկին Ադրբեջանական ԽՍՀ հայ բնակչության համատարած ու կազմակերպված տեղահանությունը, 1991 թվականին Արցախի սահմանամերձ գյուղերի տեղահանման «Կոլցո» («Օղակ») գործողությունը,1991-1994թվականներին, 2016 թվականի ապրիլին և 2020 թվականի սեպտեմբեր-նոյեմբեր ամիսներին Արցախի Հանրապետության դեմ ագրեսիվ պատերազմների վարումը, որոնք ուղեկցվում էին ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից իրագործված պատերազմական հանցագործություններով։ Այդ հանցավոր գործողությունների հետևանքով հազարավոր մարդիկ սպանվեցին, հարյուր հազարավորները դարձան էթնիկ զտումների զոհ։
Ադրբեջանի՝ հայերին սեփական պատմական հայրենիքում բնաջնջելու քաղաքականության բաղկացուցիչ մասը դարձավ հայատյացության լայնածավալ և հետևողական քարոզչությունը, որն ուղեկցվում էր հայերի ապամարդկայնացմամբ և ռազմական հանցագործությունների ու էթնիկ անհանդուրժողականության հողի վրա կատարվող հանցագործությունների խրախուսմամբ: Մասնագիտացված միջազգային կազմակերպությունները մշտապես արձանագրում էին Ադրբեջանում հայատյացության ծայրահեղ դրսևորումներ։ Ցավոք, դրանց վերացման ուղղությամբ արդյունավետ քայլեր չեն ձեռնարկվել։ Արդյունքում՝ Ադրբեջանում բարենպաստ պայմաններ են ձևավորվել մարդկության դեմ հանցագործությունների իրականացման և դրանց արդարացման համար։
Ինչպես Բաքվի ջարդերի, այնպես էլ նախորդ ու հաջորդած զանգվածային հանցագործությունների անպատժելիությունը հանգեցրել է մի իրավիճակի, երբ Ադրբեջանը Արցախի 120 հազար բնակչության շրջափակումը և հումանիտար աղետի համար պայմանների ստեղծումն օրինաչափ է համարում։
Տարածաշրջանում չի կարող հաստատվել երկարաժամկետ խաղաղություն Բաքվի ցեղասպան քաղաքականության արդյունքների հիման վրա։ Այն պետք է վճռականորեն դատապարտվի և մերժվի միջազգային հանրության կողմից, և դրա առաջին քայլը պետք է լինի Արցախի՝ մեկ ամսից ավելի շարունակվող շրջափակման անհապաղ դադարեցումը»:

Бакинские погромы положили начало очередному этапу политики геноцида Азербайджана в отношении армян: МИД Арцаха
Министерство иностранных дел Республики Арцах распространило заявление по случаю 33-й годовщины погромов армян в Баку. Как сообщает «Арменпресс», в заявлении, в частности, говорится:
«В эти дни мы чтим память невинных жертв массовых погромов армянского населения в столице Азербайджана Баку, произошедших 33 года назад. Убийства, грабежи, насилие и зверства, совершаемые с исключительной жестокостью, продолжались в течение недели, с 13 по 20 января 1990 года. Людей, избежавших смерти, подвергли организованному изгнанию. По разным данным, в результате этого бесчеловечного преступления погибло от 150 до 300 человек.
Погромы армян в Баку и в Сумгаите в 1988 году положили начало очередному чудовищному этапу геноцидальной политики Азербайджана по отношению к армянам. Проявлениями этой политики стали массовые расправы и убийства, повсеместное и организованное изгнание армян из бывшей Азербайджанской ССР, операция «Кольцо» по перемещению армян из приграничных сел Арцаха в 1991 г., война 1991 г. -1994 гг., Апрельская война 2016 г. и война в сентябре-ноябре 2020 года. В результате этих преступных деяний тысячи людей были убиты, сотни тысяч стали жертвами этнических чисток.
Неотъемлемой частью проводимой Азербайджаном политики уничтожения армян на своей исторической родине стала широкая и последовательная пропаганда арменофобии, сопровождающаяся дегуманизацией армян и поощрением военных преступлений, совершаемых на почве этнической нетерпимости. Специализированные международные организации в Азербайджане постоянно отмечали крайние проявления армянофобии. К сожалению, никаких действенных мер по их устранению предпринято не было. В результате в Азербайджане сформировались благоприятные условия для осуществления преступлений против человечности и их оправдания.
Безнаказанность как массовых убийств в Баку, так и предшествующих и последующих массовых преступлений привела к тому, что Азербайджан блокаду 120 000 жителей Арцаха и создание условий гуманитарной катастрофы считает законными.
Долгосрочный мир в регионе не может быть установлен на основе геноцидальной политики Баку. Она должна быть решительно осуждена и отвергнута международным сообществом, и первым шагом к этому должно стать немедленное прекращение блокады Арцаха, продолжающейся уже более месяца».