Բաքվի ջարդերը սկիզբ են դրել հայերի նկատմամբ Ադրբեջանի ցեղասպան քաղաքականության հերթական հրեշավոր փուլին. Արցախի ԱԳՆ
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը Բաքվում հայերի ջարդերի 33-րդ տարելիցի կապակցությամբ հայտարարություն է տարածել: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ հայտարարության մեջ, մասնավորապես, ասված է.
«Այս օրերին մենք ոգեկոչում ենք Ադրբեջանի մայրաքաղաք Բաքվի հայ բնակչության՝ 33 տարի առաջ իրագործված զանգվածային ջարդերի անմեղ զոհերի հիշատակը։ Բացառիկ դաժանությամբ կատարված սպանությունները, կողոպուտները, բռնություններն ու վայրագությունները շարունակվել են մեկ շաբաթ՝ 1990 թվականի հունվարի 13-ից մինչև 20-ը։ Մարդիկ, ովքեր խուսափել են մահից, ենթարկվել են կազմակերպված տեղահանման։ Տարբեր աղբյուրների համաձայն՝ այս անմարդկային հանցագործության հետևանքով սպանվել է 150-300 մարդ։
Բաքվի ջարդերը, 1988 թվականին Սումգայիթում հայերի կոտորածի հետ մեկտեղ, սկիզբ են դրել հայերի նկատմամբ Ադրբեջանի ցեղասպան քաղաքականության հերթական հրեշավոր փուլին։ Այդ քաղաքականության դրսևորումներն էին զանգվածային ջարդերն ու սպանությունները, նախկին Ադրբեջանական ԽՍՀ հայ բնակչության համատարած ու կազմակերպված տեղահանությունը, 1991 թվականին Արցախի սահմանամերձ գյուղերի տեղահանման «Կոլցո» («Օղակ») գործողությունը,1991-1994թվականներին, 2016 թվականի ապրիլին և 2020 թվականի սեպտեմբեր-նոյեմբեր ամիսներին Արցախի Հանրապետության դեմ ագրեսիվ պատերազմների վարումը, որոնք ուղեկցվում էին ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից իրագործված պատերազմական հանցագործություններով։ Այդ հանցավոր գործողությունների հետևանքով հազարավոր մարդիկ սպանվեցին, հարյուր հազարավորները դարձան էթնիկ զտումների զոհ։
Ադրբեջանի՝ հայերին սեփական պատմական հայրենիքում բնաջնջելու քաղաքականության բաղկացուցիչ մասը դարձավ հայատյացության լայնածավալ և հետևողական քարոզչությունը, որն ուղեկցվում էր հայերի ապամարդկայնացմամբ և ռազմական հանցագործությունների ու էթնիկ անհանդուրժողականության հողի վրա կատարվող հանցագործությունների խրախուսմամբ: Մասնագիտացված միջազգային կազմակերպությունները մշտապես արձանագրում էին Ադրբեջանում հայատյացության ծայրահեղ դրսևորումներ։ Ցավոք, դրանց վերացման ուղղությամբ արդյունավետ քայլեր չեն ձեռնարկվել։ Արդյունքում՝ Ադրբեջանում բարենպաստ պայմաններ են ձևավորվել մարդկության դեմ հանցագործությունների իրականացման և դրանց արդարացման համար։
Ինչպես Բաքվի ջարդերի, այնպես էլ նախորդ ու հաջորդած զանգվածային հանցագործությունների անպատժելիությունը հանգեցրել է մի իրավիճակի, երբ Ադրբեջանը Արցախի 120 հազար բնակչության շրջափակումը և հումանիտար աղետի համար պայմանների ստեղծումն օրինաչափ է համարում։
Տարածաշրջանում չի կարող հաստատվել երկարաժամկետ խաղաղություն Բաքվի ցեղասպան քաղաքականության արդյունքների հիման վրա։ Այն պետք է վճռականորեն դատապարտվի և մերժվի միջազգային հանրության կողմից, և դրա առաջին քայլը պետք է լինի Արցախի՝ մեկ ամսից ավելի շարունակվող շրջափակման անհապաղ դադարեցումը»:

YEREVAN, JANUARY 17, ARMENPRESS. The Ministry of Foreign Affairs of Artsakh (Nagorno Karabakh) issued a statement on the 33rd anniversary of the Baku pogrom.
“On these days, we pay tribute to the memory of the innocent victims of the mass pogroms of Armenians in Baku, the capital of Azerbaijan, carried out 33 years ago. Murders, robberies, violence and atrocities committed with exceptional cruelty continued for a whole week - from 13 to 20 January 1990. People who escaped death were subjected to organized deportation. According to various sources, between 150 and 300 people were killed as a result of this inhuman crime.
Baku pogroms, along with the 1988 massacre of Armenians in Sumgait, marked the beginning of another monstrous stage in Azerbaijan's genocidal policy towards Armenians. Pogroms and mass killings, widespread and systematic deportation of the Armenian population of the former Azerbaijan SSR, including operation “Ring” on the deportation of Armenians from the border villages of Artsakh in 1991, waging aggressive wars against the Republic of Artsakh in1991-1994, in April 2016 and in September-November 2020, accompanied by war crimes committed by Azerbaijani armed forces, became manifestations of this policy. As a result of these criminal acts, thousands of people were killed, hundreds of thousands became victims of ethnic cleansing.
Widespread and consistent propaganda of xenophobia against Armenians, accompanied by their dehumanization, encouragement of war crimes and crimes motivated by ethnic intolerance, became an integral part of Azerbaijan's policy to exterminate Armenians in their historical homeland. Specialized international organizations regularly noted the extreme manifestations of Armenophobia in Azerbaijan. Unfortunately, no effective steps have been taken to combat them. As a result, a fertile ground has developed in Azerbaijan for the commission and justification of crimes against humanity.
Impunity for both the Baku pogroms and the previous and subsequent mass crimes led to a situation where Azerbaijan considers it acceptable to blockade the 120,000 population of Artsakh and create conditions for a humanitarian catastrophe.
Lasting peace in the region cannot be achieved on the basis of the results of Baku's genocidal policy. Such policy must be resolutely condemned and rejected by the international community, and the immediate lifting of the blockade of Artsakh, which has been going on for over a month, should become the first step to this end.”