Ինչո՞ւ է ՄԻԵԴ-ը Նախարարների կոմիտեին դիմել Լաչինի միջանցքը բացելու հարցով․ պարզաբանել է իրավագետը
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Միջազգային իրավունքի մասնագետ, փաստաբան Արա Ղազարյանը պարզաբանել է, թե ինչու է Եվրոպական դատարանը հրատապ ծանուցում ուղարկել Եվրոպայի խորհրդի Նախարարների կոմիտեին Լաչինի միջանցքը ապաշրջափակելու մասին։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, մամուլի ասուլիսի ժամանակ Ղազարյանը նշեց՝ այն փաստը, որ Եվրոպական դատարանը որոշեց հաղորդակցվել Նախարարների կոմիտեի հետ, նշանակում է, որ Եվրոպական դատարանի համար վստահելի չեն Ադրբեջանի ներկայացրած փաստարկները։
«Դրան կհաջորդի Նախարարների կոմիտեի կողմից վարույթի նախաձեռնումը և միջանկյալ բանաձև կընդունվի, որն արդեն քաղաքական փաստաթուղթ է առ այն, որ Ադրբեջանը չի կատարում Եվրոպական դատարանի որոշումը: Նախարարների կոմիտեն Ադրբեջանին կհրավիրի բացատրություն ներկայացնելու։ Եթե Նախարարների կոմիտեին բացատրությունը չբավարարեց, կընդունվի բանաձև՝ որպես վերջանական փաստաթուղթ, որ տվյալ գործով Ադրբեջանը չի կատարում Եվրոպական դատարանի վճիռը»,- ասաց Ղազարյանը։
Դեկտեմբերի 14-ին Հայաստանը դիմել էր Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան՝պահանջելով կիրառել միջանկյալ միջոցներ Ադրբեջանի նկատմամբ և պարտավորեցնել վերջինիս ապաշրջափակել Լաչինի միջանցքը: Դեկտեմբերի 21-ին Եվրոպական դատարանը որոշել էր Դատարանի կանոնակարգի 39-րդ կանոնի հիման վրա պարտավորեցնել Ադրբեջանին ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ և բավարար միջոցները՝ ապահովելու «Լաչինի միջանցքով» Հայաստանում բժշկական օգնություն ստանալու կարիք ունեցող ծանր հիվանդ անձանց տեղաշարժը, ինչպես նաև ճանապարհին անապաստան մնացած կամ ապրուստի միջոցների կարիք ունեցող անձանց անվտանգ տեղաշարժը: Այնուհետև, հունվարի 16-ին ՄԻԵԴ-ը հրատապ ծանուցում է ուղարկել Եվրոպայի խորհրդի Նախարարների կոմիտեին Լաչինի միջանցքը ապաշրջափակելու մասին իր՝ 2022 թվականի դեկտեմբերի 21-ի որոշման կատարումը Ադրբեջանի կողմից վերահսկելու նպատակով:

Почему ЕСПЧ по вопросу открытия Лачинского коридора обратился в Комитет министров Совета Европы
Адвокат Ара Казарян, специалист в области международного права, объяснил, почему Европейский суд по вопросу открытия Лачинского коридора направил срочное уведомление в Комитет министров Совета Европы. Как сообщает «Арменпресс», в ходе пресс-конференции Ара Казарян объяснил, что то, что Европейский суд решил связаться с Комитетом министров, означает, что аргументы, представленные Азербайджаном, Европейскому суду не представляются надежными.
«За этим последует возбуждение дела со стороны Комитета министров и будет принято промежуточное постановление, которое будет политическим документом о том, что Азербайджан не выполняет решение Европейского суда. Комитет министров предложит Азербайджану представить объяснение. Если объяснение не удовлетворит Комитет министров, в качестве итогового документа будет принято постановление о том, что Азербайджан не выполняет решение Европейского суда по данному делу», - представил Казарян.
14 декабря Армения обратилась в Европейский суд по правам человека, потребовав применения промежуточных мер в отношении Азербайджана и обязав последнего разблокировать Лачинский коридор. 21 декабря Европейский суд на основании правила 39 Регламента Суда постановил обязать Азербайджан принять все необходимые и промежуточные меры для обеспечения перевоза в Армению тяжелобольных лиц, нуждающихся в медицинской помощи, также безопасное передвижение через Лачинский коридор лиц, оставшихся без крова в пути, или нуждающихся в средствах к существованию. 16 января, ЕСПЧ направил в Комитет министров Совета Европы срочное уведомление о наблюдении за выполнением Азербайджаном своего решения от 21 декабря 2022 года о разблокировании Лачинского коридора.