Հայաստանից Կիպրոս արտահանումն աճել է ավելի քան 211 անգամ. ամենամեծ ծավալներն ուղղվել են ՌԴ, ԱՄԷ և Չինաստան
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանից արտահանումը նախորդ տարվա 11 ամսում աճել է 75.2 տոկոսով, աճ է նկատվել արտահանվող գրեթե բոլոր ապրանքատեսակներում, որոշ երկրներ արտահանումն աճել է անգամներով, օրինակ՝ դեպի Կիպրոս արտահանումը 2022-ի հունվար-նոյեմբերին ավելացել է ավելի քան 211 անգամ:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին են վկայում ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի հրապարակած տվյալները:
Այսպիսով հունվար-նոյեմբերին ամենաշատն աճել է Կիպրոս արտահանումը՝ 211.4 անգամ՝ կազմելով 4 մլն 757.6 հազար դոլար, այնուհետև դեպի Հունաստան արտահանումը, այն աճել է 14.1 անգամ՝ կազմելով 1 մլն 324.2 հազար դոլար, 7.1 անգամ աճել է դեպի Արաբական Միացյալ Էմիրություններ արտահանումը՝ կազմելով 479 մլն 220.5 հազար դոլար: 2.7 անգամ աճել են դեպի Ռուսաստան, Բելառուս, Ղրղզստան արտահանման ծավալները: Էական աճ է գրանցվել նաև դեպի Լիտվա, Վրաստան, Իրան, Միացյալ Թագավորություն և Կորեա արտահանման ծավալներում:
Այնուամենայնիվ, հունվար-նոյեմբերին ամենամեծ ծավալի արտահանում եղել է դեպի Ռուսաստան՝ 2 մլրդ 68 մլն 91 հազար դոլարի, այնուհետև դեպի Արաբական Միացյալ Էմիրություններ՝ 479 մլն 220.5 հազար դոլարի, ապա Չինաստան՝ 329 մլն 806.9 հազար դոլարի, որտեղ սակայն նախորդ տարվա համեմատ արտահանումը նվազել է 8.6 տոկոսով:
Ընդհանուր առմամբ՝ ԵԱՏՄ երկրներ արտահանվել է 2 մլրդ 155 մլն 706.2 հազար դոլարի ապրանք, ԱՊՀ այլ երկրներ՝ 38 մլն 318.3 հազար դոլարի, իսկ ԵՄ երկրներ՝ 717 մլն 240.6 հազար դոլարի:
Անցյալ տարվա հունվար-նոյեմբերին արտահանման աճ է նկատվել գրեթե բոլոր ապրանքատեսակներում: Արտահանման ծավալներով առաջատար է շարունակել մնալ հանքահումքային արտադրանքը՝ 929 մլն 101.3 հազար դոլարի, այնուհետև թանկարժեք և կիսաթանկարժեք քարերը, թանկարժեք մետաղները և դրանցից իրերը՝ 885 մլն 319.4 հազար դոլարի, այնուհետև մեքենաները, սարքավորումները և մեխանիզմները՝ 615 մլն291.2 հազար դոլարի:

Russia, UAE, China are top export destinations of Armenia; trade with Cyprus grew over 211 times – statistics
YEREVAN, JANUARY 12, ARMENPRESS. Exports from Armenia grew 75,2% in 11 months compared to the previous year’s same period, with growth in nearly all exported products.
According to fresh data released by the Statistical Committee of Armenia, the top export destination from Armenia is Russia, with exports in January-November 2022 totaling 2 billion 68 million 91 thousand dollars, followed by United Arab Emirates – 479 million 220,5 thousand dollars (over 7-time growth), and China – 329 million 806,9 thousand dollars (8,6% drop).
The highest export growth was to Cyprus. Exports from Armenia to Cyprus in January-November 2022 grew 211,4 times, totaling 4 million 757,6 thousand dollars, according to the Statistical Committee.
Exports to Greece grew 14,1 times, totaling 1 million 324,2 thousand dollars. Exports to Russia, Belarus and Kyrgyzstan grew 2,7 times. Significant growth is recorded in exports to Lithuania, Georgia, Iran, UK and Korea.
Overall, products worth 2 billion 155 million 706,2 thousand dollars were exported to EEU countries, and products worth 38 million 318,3 thousand dollars to other CIS countries, and products worth 717 million 240,6 thousand dollars to EU countries.
Mineral products remain the top exported product of Armenia (929 million 101,3 thousand dollars), followed by precious and semi-precious stones, precious metals – 885 million 319,4 thousand dollars, as well as motor vehicles and equipment – 615 million 291,2 thousand dollar.