10 նոր ներդրում հայկական ստարտափներում և նոր մարտահրավերներ. BigStory VC-ն ամփոփել է 2022-ը
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈւՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: BigStory VC-ն 2022 թվականին 10 նոր ներդրում է կատարել հայկական ստարտափներում՝ նպատակ ունենալով Հայաստանում ավելացնել որակյալ ընկերությունների քանակը:
Krisp ընկերության հիմնադիրներ Դավիթ Բաղդասարյանի, Արտավազդ Մինասյանի և Podcastle ընկերության հիմնադիր Արտավազդ Երիցյանի ստեղծած վենչուրային ֆոնդը ներդրումներ սկսել է անել 2022 թվականի մարտից:
«Երազում էինք Հայաստանում Krisp-ի, Podcastle-ի նման ընկերություններ ավելի շատ տեսնել: BigStory-ն ստեղծելու գործում մեծ դեր ունեցավ մեր ներդրողներից մեկը: Մենք մտածում էինք, որ վենչուրային ֆոնդ ստեղծելու համար դեռ շուտ է, ժամանակ չէինք գտնում, բայց մեր ընկերն, ով շուտով մեր ներդրողը դարձավ, վստահ էր որ BigStory-ն ստեղծելու իսկական ժամանակն է: Նաև պատրաստակամություն հայտնեց մեծ գումար ներդնել»,- «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում պատմեց BigStory-ի վենչուրային ֆոնդի և Krisp ընկերության համահիմնադիր, 10Web ընկերության հիմնադիր Արտավազդ Մինասյանը:
Մինասյանի խոսքով՝ տարբեր հաջողակ տեխնոլոգիական ոլորտի բիզնես ընկերությունների ներկայացուցիչների հետ են խոսել, և շատերը պատրաստակամություն են հայտնել նախաձեռնության մի մասը դառնալ, որի արդյունքում էլ ստեղծվել է 10 միլիոն դոլար կապիտալով BigStory VC վենչուրային ֆոնդը:
Ներդրումներ անում են հայ հիմնադիրների ստեղծած այն ընկերություններում, որոնք ստեղծում են արտադրանք գլոբալ շուկաների համար: Միջինում ներդնում են 100-300 հազար դոլար, բացառիկ դեպքերում նաև կես միլիոն դոլար նախասաղմնային, սաղմնային փուլում գտնվող ստարտափներում: 2022 թվականին հասցրել են 10 ներդրում անել: Ֆոնդի առաքելությունը հայկական ստարտափների հիմնադիրներին միջազգային ընկերություն ստեղծելու հարցում օգնելն է:
«Գումար ներդնելուց առաջնորդվում ենք 3 չափանիշով: Կարևորում ենք թիմը, նախկինում ծավալած գործունեությունը, և այն հանգամանքը, թե ինչ փորձ ունեն տվյալ ոլորտում: Ուշադիր ենք նաև գաղափարին: Կարևոր է, որ գաղափարը ճիշտ ձևակերպված լինի, լուծի աշխարհում գոյություն ունեցող իրական խնդիր, լինի մասշտաբային: Պետք է ընդգծեմ նաև գաղափար-հիմնադիր համապատասխանության կարևորությունը: Կան որոշակի գաղափարներ, որոնք կարող են իրագործել միայն որոշակի մարդիկ»,- ասաց Մինասյանը:
Վենչուրային ֆոնդն առաջին ներդրումը ծրագրավորման գիտելիքներ տվող հայկական WildLearner ստարտափում է արել: Ֆոնդը ներդրում է արել Docus, Zoomerang, BlueQubit, Sleep Doctor, Prelaunch.com, WildLearner, ProdMap, Mythrill, Stylebit, B4 ստարտափներում: Ֆոնդի համահիմնադիրը վստահ է՝ 10 ստարտափներն էլ պատրաստ են օրուգիշեր աշխատել ցանկալի արդյունք ստանալու համար:
«Մեր ֆոնդի հիմնադիրները հիմնադիրների համար տիպի ֆոնդ է: Երեքս էլ ձեռներեցության մեծ փորձ ունենք: Ստարտափներում, բացի ներդրումներ անելուց, կիսվում ենք նաև մեր փորձով, կապերով, փորձում ենք նաև օգնել արտադրանքը ճիշտ ներկայացնելու գործում, որպեսզի ֆինանսավորման հաջորդ փուլերն ավելի արագ ու ճիշտ կերպ ընթանան: Ի դեպ, մեր ընկերությունների մասնագետները հաճախ ներգրավվում են ստարտափներին օգնելու գործում, ինչը յուրահատուկ մոտեցում է»,- նշեց ֆոնդի համահիմնադիրը:
Մյուս վենչուրային ֆոնդերի հետ լավ հարաբերությունների մեջ են: Կան ստարտափներ, որտեղ ներդրում անելու համար այլ ֆոնդերի հետ քննարկումներ են ունենում:
Մինասյանը նշեց՝ 2022 թվականը լավ տարի էր իրենց համար: Ներդրում կատարելու համար դիտարկում էին 60 ստարտափ: Վենչուրային ֆոնդի համար կարևոր է մեծ քանակության ստարտափների հետ աշխատելը:
«Վենչուրային շուկան այս պահին պատմական բացասական ռեկորդներ է գրանցում, ու շատ դժվար է լինելու նոր ֆինանսավորում ներգրավելը: Այդ առումով մեր ստարտափները 2023-ին շատ դժվարություններ են ունենալու ու հուսանք՝ այս իրավիճակը հաղթահարելի կլինի: 2023 թվականին սա ստարտափների ամենամեծ մարտահրավերն է լինելու»,- նշեց Մինասյանը:
Նա հավելեց, որ 2023 թվականին նպատակ ունեն նոր տաղանդավոր հայ ձեռներեցների բացահայտել, ներդրում անել նրանց գաղափարներում:

BigStory VC venture capital fund co-founder outlines biggest challenge for startups in 2023
YEREVAN, JANUARY 10, ARMENPRESS. BigStory VC venture capital fund made 10 new investments in Armenian startups in 2022, seeking to increase the number of high-quality companies in Armenia.
BigStory VC, launched by Krisp co-founders Davit Baghdasaryan and Artavazd Minasyan and Podcastle founder Artavazd Yeritsyan, started making investments from March 2022.
“We were dreaming to see more companies like Krisp and Podcastle. One of our investors played a big role in launching BigStory. We were thinking that it was too early to start a venture capital fund, we couldn’t find the time, but our friend and soon-to-be investor was certain that it was the right time to launch BigStory, and even expressed willingness to invest a large amount of money,” Artavazd Minasyan, the BigStory VC and Krisp co-founder and 10Web founder told ARMENPRESS tech journalist Karine Terteryan.
Minasyan said they spoke with various successful tech businesses and many wanted to become part of the initiative, and as a result the BigStory VC venture fund with a $10,000,000 capital was launched.
BigStory invests in startups launched by Armenian founders that build high-impact, global companies. Each investment is on an average between $100,000 and $300,000, and in exclusive cases also $500,000 in pre-seed and seed stage startups.
“We have three criteria while investing. We attach importance to the team, their previous work, and their experience in the given area. We also closely study the idea. It’s important for the idea to be arrayed correctly, to be able to offer a solution to a real problem the world, and be large-scale. I must also highlight the importance of the idea-founder compatibility. There are certain ideas that only certain people can realize,” Minasyan said.
BigStory VC invested in Docus, Zoomerang, BlueQubit, Sleep Doctor, Prelaunch.com, WildLearner, ProdMap, Mythrill, Stylebit, B4, with WildLearner being their first investment. Minasyan says he is sure that all ten startups are ready to work day and night to achieve their goal.
“All three of us have extensive entrepreneurship experience. Aside from making investments in the startups, we also share our experience, our connections, we also try to help them in representing their product so that the subsequent stages of funding proceed faster and in the right way. By the way, specialists of our own companies often get involved in helping the startups, and this is a unique approach,” the co-founder added.
BigStory VC maintains good relations with other venture capital funds, and they even have discussions for making investments in some startups.
According to Minasyan, 2022 was a good year for BigStory VC. They considered 60 startups for making investments. Minasyan says it’s important for a venture capital fund to work with many startups.
“The venture market is now recording a historic decline and it’s going to be very difficult to attract new funding. In this regard our startups will have many difficulties in 2023 and we hope that this situation will be surmountable. This is going to be the biggest challenge for the startups in 2023,” Minasyan said.
As for BigStory’s 2023 plans, Minasyan says they want to discover more talented Armenian entrepreneurs and make new investments.