Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի ներկայացուցիչներն այցելել են Բաքվում պահվող հայ գերիներին
ԵՐԵՎԱՆ, 09 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի ներկայացուցիչները դեկտեմբերին հերթական այցն են կատարել Բաքվում պահվող հայ գերիներին:
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին ասաց ԿԽՄԿ հայաստանյան գրասենյակի հաղորդակցման ծրագրերի ղեկավար Զառա Ամատունին՝ հավելելով, որ Բաքվում պահվողներին հնարավորություն է տրվել հեռախոսազանգեր կատարել։
«Ինչպես նախորդ այցերի դեպքում, այս անգամ էլ Բաքվում պահվող անձանց հնարավորություն է տրվել հեռախոսազանգեր կատարել, ինչպես նաև փոխանակել ձայնագրված տեսաուղերձներ, որը մեր հերթական գործողություններից մեկն է», - ասաց Ամատունին:
2022 թվականի սեպտեմբերին Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպան Քրիստիննե Գրիգորյանը հայտնել է, որ պաշտոնական Բաքուն հաստատել է, որ Ադրբեջանում պահվում է 38 հայ գերի: Ըստ տարբեր գնահատականների՝ իրականում Բաքվում պահվող հայ գերիների թիվն ավելի մեծ է:

Представители Международного комитета Красного Креста посетили пленных армян, задерживаемых в Баку
В декабре представители Международного комитета Красного Креста в очередной раз посетили пленных армян, содержащихся в Баку. Об этом «Арменпресс» сообщила руководитель коммуникационных программ Армянского офиса МККК Зара Аматуни, добавив, что пленные смогли совершить телефонные звонки.
«Как и при предыдущих визитах, и в этот раз пленным была предоставлена ​​возможность телефонных звонков и видеосообщений, что является одним из наших регулярных действий», - сказала Зара Аматуни.
В сентябре 2022 года Омбудсмен Армении Кристине Григорян сообщила, что официальный Баку подтвердил, что в Азербайджане содержатся 38 армянских заключенных. На самом деле, по разным оценкам, количество армянских пленных, содержащихся в Баку больше.