Ադրբեջանն արդեն 23 օր փակ է պահում Արցախն աշխարհին կապող միակ ճանապարհը. հումանիտար աղետի շեմին է 120 հազար մարդ
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Արդեն 23-րդ օրն է՝ Արցախն աշխարհին կապող միակ ճանապարհը՝ Լաչինի միջանցքը շարունակում է մնալ փակ. միջանցքը դեկտեմբերի 12-ից փակել է Ադրբեջանը բերելով բնապահպանական կեղծ պատճառաբանություններ:
Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակման հետևանքով 23 օր է՝ հումանիտար ճգնաժամի առաջ են կանգնել Արցախի 120 հազար մարդ, այդ թվում ՝ 30 հազար երեխա, 20 հազար տարեց ու շուրջ 9 հազար հաշմանդամություն ունեցող անձ։
Ճանապարհի փակ լինելու պատճառով Հայաստանից Արցախ չի կարողացել վերադառնալ 1100 մարդ, որոնց թվում՝ 270 երեխա:
Խախտված են անձանց ազատ տեղաշարժի, նվազագույն կենսամակարդակի ապահովման, բժշկական խնամք ստանալու, կրթության և այլ իրավունքներ։
Արցախում գործող խանութները, դեղատները, շուկաները գրեթե դատարկ են: Արցախի կառավարությունը դեկտեմբերի 29-ից հանրային սննդի ծառայությունների մատուցումը սահմանափակելու որոշում է ընդունել: Արցախում խանութները մատակարարումներ ստանում են պահուստային միջոցներից միայն կառավարության որոշմամբ:
Բուժհաստատություններում շարունակում են դադարեցված մնալ պլանային վիրահատությունները։ Դեկտեմբերի 30-ի տվյալներով «Արևիկ» բուժմիավորումում 12 երեխա գտնվել է նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքներում: «Հանրապետական բժշկական կենտրոն»-ում 12 բուժառու գտնվել է վերակենդանացման բաժանմունքում, որից 5-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում են եղել։
Դեկտեմբերի 19-ին Արցախում մեկ քաղաքացի մահացել էր, քանի որ ճանապարհի փակ լինելու պատճառով նրան չէին կարողացել Հայաստան տեղափոխել պատշաճ բուժումը կազմակերպելու համար:
Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ մեկ անգամ հումանիտար բեռ է ուղարկվել Արցախ։ Հիմնականում դեղորայք, մանկական կեր և բուժօգնության համար նախատեսված պարագաներ։ Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ Արցախից Հայաստանի տարբեր բժշկական կենտրոններ է տեղափոխվել 10 պացիենտ, որոնց թվում՝ 4 ամսական երեխա:
Ադրբեջանի բերած բնապահպանական պատճառաբանությունների սին լինելու մասին է վկայում այն հանգամանքը, որ, թեև Արցախի իշխանությունները հայտարարեցին «Բեյզ Մեթըլս» ընկերության կողմից շահագործվող հանքավայրերի գործունեությունը դադարեցնելու և ընկերության գործունեությունն ուսումնասիրելու համար միջազգային էկոլոգիական փորձաքննություն հրավիրելու մասին, սակայն ճանապարհը շարունակում է փակ մնալ:
Դեռևս դեկտեմբերի 13-ին Արցախի պետական նախարարի խորհրդական Արտակ Բեգլարյանն ու արտաքին գործերի նախարարի պաշտոնակատար Դավիթ Բաբայանը հայտարարեցին, որ Լաչինի միջանցքը փակած անձինք ոչ թե բնապահպանական ակտիվիստներ են, ինչպես ներկայանում են, այլ Ադրբեջանի հատուկ ծառայություններում և բանակում աշխատող մարդիկ են: Միջանցքը փակելու առաջին իսկ օրերից տարածվել են տեսանյութեր և լուսանկարներ, որոնք վկայում են, որ ճանապարհը փակած անձանց թվում կան նաև թուրքական ծայրահեղական «Գորշ գայլեր» կազմակերպության համակիրներ:
Արցախի կյանքի ճանապարհը փակելուց մեկ օր անց Ադրբեջանը դադարեցրել էր նաև գազամատարարումը դեպի Լեռնային Ղարաբաղ: Այն վերականգնվել էր միայն երեք օր անց՝ ձմեռային եղանակային անբարենպաստ պայմաններում թողնելով առանց այն էլ տեղաշարժի և այլ իրավունքներից զրկված խաղաղ բնակչությանը:

Азербайджан уже 23 дня блокирует единственную дорогу, соединяющую Арцах с миром
Вот уже 23-й день единственная дорога, соединяющая Арцах с миром, Лачинский коридор остается закрытой: Азербайджан заблокировал коридор с 12 декабря, ссылаясь на надуманные экологические причины.
120 тысяч жителей Арцаха, в том числе 30 тысяч детей, 20 тысяч пожилых людей и около 9 тысяч человек с ограниченными возможностями, за 23 дня столкнулись с гуманитарным кризисом в результате незаконной блокады Азербайджаном Лачинского коридора.
Из-за закрытия дороги 1100 человек, в том числе 270 детей, не смогли вернуться из Армении в Арцах.
Нарушены права людей на свободное передвижение, обеспечение на минимальные жилищные условия, получение медицинской помощи, образование и др.
Действующие в Арцахе магазины, аптеки, рынки почти пусты. Правительство Арцаха приняло решение ограничить предоставление услуг общественного питания с 29 декабря. В Арцахе магазины получают товары из резервных средств только по решению правительства.
321802985_1312626899305733_7445817062948387836_n-1.jpg (216 KB)
Плановые операции в медицинских учреждениях пока приостановлены. По данным на 30 декабря, в отделении новорожденных и реанимации МЦ «Аревик» находились 12 детей. В реанимации Республиканского медицинского центранаходились 12 пациентов, из них 5 в крайне тяжелом состоянии.
19 декабря в Арцахе скончался один гражданин, так как из-за перекрытия дороги его не смогли перевезти в Армению для организации надлежащего лечения.
При посредничестве Международного комитета Красного Креста один раз в Арцах был отправлен гуманитарный груз - в основном лекарства, детское питание и медицинские товары. При посредничестве Международного комитета Красного Креста 10 пациентов, в том числе 4-месячный ребенок, были переведены из Арцаха в различные медицинские центры Армении.
О несуразности приводимых Азербайджаном экологических аргументов свидетельствует тот факт, что, хотя власти Арцаха объявили о прекращении эксплуатации шахт компании Base Metals и приглашении международных экологических экспертов для изучения деятельности компании, дорога остается закрытой.
Еще 13 декабря советник государственного министра Арцаха Артак Бегларян и исполняющий обязанности министра иностранных дел Давид Бабаян заявили, что люди, блокировавшие Лачинский коридор, являются не активистами-экологами, как они себя представляют, а сотрудниками спецслужбах и военнослужащими Азербайджана. С первых же дней закрытия коридора распространяются видео и фото, доказывающие, что среди людей, блокировавших дорогу, есть и сторонники турецкой экстремистской организации «Серые волки».
1099372.jpg (53 KB)
Через день после закрытия дороги жизни в Арцахе Азербайджан также перекрыл подачу газа в Нагорный Карабах. Подача была восстановлен только через три дня, в результате чего мирные жители находились в неблагоприятных зимних погодных условиях.