Ադրբեջանն արդեն 23 օր փակ է պահում Արցախն աշխարհին կապող միակ ճանապարհը. հումանիտար աղետի շեմին է 120 հազար մարդ
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Արդեն 23-րդ օրն է՝ Արցախն աշխարհին կապող միակ ճանապարհը՝ Լաչինի միջանցքը շարունակում է մնալ փակ. միջանցքը դեկտեմբերի 12-ից փակել է Ադրբեջանը բերելով բնապահպանական կեղծ պատճառաբանություններ:
Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակման հետևանքով 23 օր է՝ հումանիտար ճգնաժամի առաջ են կանգնել Արցախի 120 հազար մարդ, այդ թվում ՝ 30 հազար երեխա, 20 հազար տարեց ու շուրջ 9 հազար հաշմանդամություն ունեցող անձ։
Ճանապարհի փակ լինելու պատճառով Հայաստանից Արցախ չի կարողացել վերադառնալ 1100 մարդ, որոնց թվում՝ 270 երեխա:
Խախտված են անձանց ազատ տեղաշարժի, նվազագույն կենսամակարդակի ապահովման, բժշկական խնամք ստանալու, կրթության և այլ իրավունքներ։
Արցախում գործող խանութները, դեղատները, շուկաները գրեթե դատարկ են: Արցախի կառավարությունը դեկտեմբերի 29-ից հանրային սննդի ծառայությունների մատուցումը սահմանափակելու որոշում է ընդունել: Արցախում խանութները մատակարարումներ ստանում են պահուստային միջոցներից միայն կառավարության որոշմամբ:
Բուժհաստատություններում շարունակում են դադարեցված մնալ պլանային վիրահատությունները։ Դեկտեմբերի 30-ի տվյալներով «Արևիկ» բուժմիավորումում 12 երեխա գտնվել է նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքներում: «Հանրապետական բժշկական կենտրոն»-ում 12 բուժառու գտնվել է վերակենդանացման բաժանմունքում, որից 5-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում են եղել։
Դեկտեմբերի 19-ին Արցախում մեկ քաղաքացի մահացել էր, քանի որ ճանապարհի փակ լինելու պատճառով նրան չէին կարողացել Հայաստան տեղափոխել պատշաճ բուժումը կազմակերպելու համար:
Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ մեկ անգամ հումանիտար բեռ է ուղարկվել Արցախ։ Հիմնականում դեղորայք, մանկական կեր և բուժօգնության համար նախատեսված պարագաներ։ Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ Արցախից Հայաստանի տարբեր բժշկական կենտրոններ է տեղափոխվել 10 պացիենտ, որոնց թվում՝ 4 ամսական երեխա:
Ադրբեջանի բերած բնապահպանական պատճառաբանությունների սին լինելու մասին է վկայում այն հանգամանքը, որ, թեև Արցախի իշխանությունները հայտարարեցին «Բեյզ Մեթըլս» ընկերության կողմից շահագործվող հանքավայրերի գործունեությունը դադարեցնելու և ընկերության գործունեությունն ուսումնասիրելու համար միջազգային էկոլոգիական փորձաքննություն հրավիրելու մասին, սակայն ճանապարհը շարունակում է փակ մնալ:
Դեռևս դեկտեմբերի 13-ին Արցախի պետական նախարարի խորհրդական Արտակ Բեգլարյանն ու արտաքին գործերի նախարարի պաշտոնակատար Դավիթ Բաբայանը հայտարարեցին, որ Լաչինի միջանցքը փակած անձինք ոչ թե բնապահպանական ակտիվիստներ են, ինչպես ներկայանում են, այլ Ադրբեջանի հատուկ ծառայություններում և բանակում աշխատող մարդիկ են: Միջանցքը փակելու առաջին իսկ օրերից տարածվել են տեսանյութեր և լուսանկարներ, որոնք վկայում են, որ ճանապարհը փակած անձանց թվում կան նաև թուրքական ծայրահեղական «Գորշ գայլեր» կազմակերպության համակիրներ:
Արցախի կյանքի ճանապարհը փակելուց մեկ օր անց Ադրբեջանը դադարեցրել էր նաև գազամատարարումը դեպի Լեռնային Ղարաբաղ: Այն վերականգնվել էր միայն երեք օր անց՝ ձմեռային եղանակային անբարենպաստ պայմաններում թողնելով առանց այն էլ տեղաշարժի և այլ իրավունքներից զրկված խաղաղ բնակչությանը:

Day 23 of Azerbaijani blockade of Nagorno Karabakh: 120 thousand people face humanitarian disaster
YEREVAN, JANUARY 3, ARMENPRESS. It is already the 23rd day that the only road connecting Artsakh to the world, the Lachin Corridor, remains closed. Azerbaijan has closed the corridor since December 12, citing false environmental reasons.
As a result of Azerbaijan's illegal blockade of the Lachin Corridor, 120 thousand people of Artsakh, including 30 thousand children, 20 thousand elderly people and about 9 thousand people with disabilities, are facing humanitarian crisis for 23 days.
Due to the closure of the road, 1100 people, including 270 children, were unable to return from Armenia to Artsakh.
People's rights to free movement, adequate standard of living, receiving medical care, education and other rights are violated.
The shops, pharmacies, markets in Artsakh are almost empty. The Government of Artsakh adopted a decision to limit the provision of public food services from December 29. In Artsakh, stores receive supplies from reserve resources only by the Government's decision.
Scheduled surgeries are still suspended in medical institutions. According to data of December 30, 12 children were in the neonatal and intensive care units in the "Arevik" medical unit. At the "Republican Medical Center", 12 patients were in the intensive care unit, 5 of them were in critical condition.
On December 19, one citizen died in Artsakh, because due to the closure of the road, it was impossible to transport him to Armenia to ensure proper treatment.
Through the mediation of the International Committee of the Red Cross, a humanitarian cargo was once sent to Artsakh: mainly medicine, baby food and medical supplies. Through the mediation of the International Committee of the Red Cross, 10 patients, including a 4-month-old baby, were transferred from Artsakh to different medical centers in Armenia.
The falseness of the environmental arguments brought by Azerbaijan is evidenced by the fact that although the Artsakh authorities announced to stop the operation of the mines of "Base Metals" company and to invite an international ecological expert group to study the company's activities, the road remains closed.
Back on December 13, Artak Beglaryan, adviser to the Minister of State of Artsakh, and Davit Babayan, Acting Minister of Foreign Affairs, announced that the people blocking the Lachin Corridor are not environmental activists, as they present themselves, but they are people working in Azerbaijan's special services and army. From the very first days of closing the corridor, videos and photos have been circulated, proving that supporters of the Turkish extremist "Grey Wolves" organization are among the people who have blocked the road.
A day after closing the road of life of Artsakh, Azerbaijan also stopped the gas supply to Nagorno Karabakh. It was restored only three days later, leaving civilians already deprived of the right to movement and other rights in adverse winter weather conditions.