Այս տարի Formula VC-ն հայ հիմնադիրներ ունեցող 8 ստարտափում ներդրում է արել․ վենչուրային ֆոնդն ամփոփել է տարին
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ 8 նոր ներդրումներ, 2022-ին բնորոշ մարտահրավերներ, ձևավորված արդիական նպատակներ ու դրանց հասնելու հստակ քայլերի պլանավորում. Formula VC-ի վենչուրային ֆոնդն ամփոփել է տարին:
Վենչուրային ինդուստրիան սկսել է ձևավորվել Երկրորդ համաշխարհային պատերազմից հետո։ Իսկ Հայաստանում առաջին վենչուրային ֆոնդը ստեղծվել է 2013-ին։ Formula VC-ի համահիմնադիրներ Գրիգոր Հովհաննիսյանը և Կարեն Վարդանյանը վենչուրային ֆոնդը 2021-ին են ստեղծել՝ չնայած որ գաղափարը դեռ 2019-ից ունեին։ «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում հիմնադիրները ներկայացրել են իրենց գործունեությունն ու ամփոփել տարին:
«Ծրագրում էինք 2020-ին բացել, բայց COVID-19-ի և պատերազմի պատճառով հետաձգվեց։ Պատերազմից հետո որոշեցինք, որ ինչ էլ լինի, պետք է բացենք։ 2021-ի հունվարի 19-ից ֆոնդը պաշտոնապես գոյություն ունի, իսկ բուն գործունեությունը ավելի ուշ սկսեցինք»,- ասաց Գրիգոր Հովհաննիսյանը:
Վենչուրային ֆոնդի գլխավոր նպատակը Հայաստանը ինովացիոն կենտրոն դարձնելն է: Նպատակ ունեն աջակցել տաղանդավոր և նորարար թիմերին: Formula VC-ն իր ցանցով և ռեսուրսներով աջակցում է աճի վաղ փուլերում գտնվող ստարտափներին՝ օգնելով նրանց ամրապնդել դիրքերը:
«Առաջին ներդրումը 2021 թվականի մարտին CoinStats-ում կատարեցինք։ Իսկ այս տարվա առաջին ներդրումը ծրագրավորման գիտելիքներ տվող WildLearner-ում ենք արել: Երբ պլանավորում էինք ֆոնդը սկսել, նախատեսում էինք 5 տարվա ընթացքում տարեկան 3-4 ներդրում անել։ Այս տարի 8 ներդրում ենք արել, մեր պորտֆոլիոն հասցնելով 12-ի: Մեր պորտֆոլիոյի ստարտափներն են CoinStats-ը, Expper Technology-ն՝ Robin Robot-ով, Hexact-ը, Zoomerang-ը, WildLearner-ը, EasyDMARC-ը, BlueQubit-ը, Docus-ը, Prelaunch-ը, Stylbit-ը և B4-ը»,- նշեց Կարեն Վարդանյանը:
Ներդրումներ անելիս հստակ չափանիշներ չունեն: Դիտարկում են սաղմնային և նախասաղմնային փուլում գտնվող ստարտափներին: Առաջին հերթին հաշվի են առնում պրոդուկտը, թիմը ու հետո միայն ոլորտի, շուկայի մեծությունը, աճի հնարավորությունները։ Ֆոնդի ընդհանուր ծավալը 7 մլն դոլար է: Նրանց համոզմամբ՝ գումարը բավարար է նոր ստարտափներին առաջ տանելու, աջակցելու համար:
Բացի ներդրումից կարևորում են նաև ստարտափներին օգնել գիտելիքով, կապերով, այլ ռեսուրսներով, որոնք երբեմն կարող են գումարից ավելի արժեքավոր լինել։ Հիմնադիրներից Հովհաննիսյանը նշում է՝ սա կարևոր մոտեցում է, որով նաև տարբերվում են մնացած վենչուրային ֆոնդերից:
«12 երկրից ներդրողներ ունենք: Մեր ներդրողները ներկայացնում են ամբողջ էկոհամակարգը: Ունենք անհատ հրեշտակ ներդրողներ, աութսորսինգ ընկերությունների հիմնադիրներ, պրոդուկտ արտադրող ընկերությունների ներկայացուցիչներ: Համայնքը ձևավորվել է հայկական ստարտափ էկոհամակարգը ներկայացնող տարբեր անհատներից: Մենք ստարտափների համար «մեծ եղբոր» դեր ենք կատարում»,- նշեց Վարդանյանը:
Խնդիրներից ու դժվարություններից խոսելով ՝ հիմնադիրները նշում են՝ Ֆոնդի մասնակիցները 49-ից ավել չեն կարող լինել, սա սահմանափակող հանգամանք է, որը թույլ չի տալիս ավելի խոշոր ֆոնդեր ու ավելի շատ մարդկանց մասնակցություն ներգրավել։ Խնդիրը ներկայացրել են էկոնոմիկայի նախարարություն մոտեցումը վերանայելու համար։ Լիահույս են, որ այս առումով խնդրին արագ լուծում կտրվի:
Տարվա ընթացքում, ինչպես ոլորտից շատ շատերը, այնպես էլ իրենք, բախվել են արտարժույթի տատանման խնդրին: Իրենց պորտֆոլիոյում ներառված ստարտափների հետ վերանայել են պլանները, գործունեության ընթացակարգը, որպեսզի կորուստները մինիմալի հասցնեն:
«Կարևոր է խոսել նաև այն մասին, թե ինչու Հայաստանում ակտիվ չեն հրեշտակ ներդրողները: Գործունեության կարգը հստակ չէ։ Օրինակ՝ Բրիտանիայում հրեշտակ ներդրողների կորուստերը նվազեցվում են հարկերից։ Հայաստանում այս առումով բարենպաստ կամ հստակեցված պայմաններ չկան։ Եթե ուզում ենք մեր երկրում էլ ծաղկող ոլորտ ունենալ, ուրեմն պետք է նաև իրավական դաշտում կարգավորումներ մտցնենք»,- մեկնաբանեց Վարդանյանը:
Հիմնադիրները նշում են՝ չեն սպասում տարվա ավարտին, որպեսզի նոր պլաններ ու նպատակներ ձևավորեն, յուրաքանչյուր քայլից հետո ծրագրում են հաջորդ անելիքը։
2023-ին ֆոնդի մեծ մասը ներդրված կլինի։ Քանի որ էկոհամակարգի զարգացմանը զուգընթաց աճում են նաև պահանջները, հաջորդ տարվա ավարտին աշխատելու են ավելի մեծ ֆոնդ ստեղծելու ուղղությամբ։

YEREVAN, DECEMBER 30, ARMENPRESS. With investors from 12 countries and a venture capital fund size of $7 million, Formula VC has been supporting Armenian startups to advance in the market since 2021.
Formula VC co-founders Grigor Hovhannisyan and Karen Vardanyan sat down with ARMENPRESS’s tech journalist Karine Terteryan to speak about their firm’s activities.
In 2022 the venture capital fund made 8 new investments.
The first ever venture capital fund was launched in Armenia in 2013, while Formula VC was created in 2021.
“We were planning to launch it in 2020 but it got delayed due to the pandemic and the war. After the war we decided that we must launch it no matter what. The fund officially exists since January 19, 2021, but we started the work itself a bit later on,” said Grigor Hovhannisyan.
Formula VC is aimed at taking the talented and innovative teams through their early stage journey.
The firm’s vision is to transform Armenia into an innovation hub.
“We made our first investment in CoinStats in March of 2021. This year’s first investment was made in WildLearner code learning platform. When we were planning to launch the fund we envisaged to make three to four investments annually within five years. This year we’ve made eight investments, bringing our portfolio to 12. Startups in our portfolio are CoinStats, Expper Technology with Robin the Robot, Hexact, Zoomerang, WildLearner, EasyDMARC, BlueQubit, Docus, Prelaunch, Stylbit and B4,” said Karen Vardanyan.
Formula VC has a mission to support startups with its network and resources in early stages of growth to become global players in their domain.
Formula VC’s main focus is on the projects engaged in SAAS, IoT and AI from Armenia and nearby regions.
The projects eyed by the firm are:
Stage: funded by angel groups/ other pre-seed vehicles or bootstrapped,
Performance: generate sustainable ARR of $100k+ or possess an active user base of 100k+.
According to the co-founders, the 7-million dollar total size of the fund is sufficient for advancing startups.
Notably, aside from investments the firm seeks to help the startups with knowledge, networking and other resources, which could at times be more valuable than money. Hovhannisyan said this “important approach” makes them stand out from other venture capital funds.
“We have investors from 12 countries. Our investors represent the entire eco-system. We have private angel investors, founders of outsourcing firms, representatives of product-based companies. The community was developed from different individuals representing the Armenian startup eco-system. Our role is that of a big brother for startups,” Vardanyan said.
But the co-founders of the Formula VC also pointed out problems requiring solutions in the sector. Current regulations don’t allow more than 49 participants in the fund, which they describe to be a “restricting circumstance” which hinders them from involving larger funds and more participants. Hovhannisyan and Vardanyan have officially asked the Armenian Ministry of Economy to revise the regulation and are hoping for a swift solution.
Like many others in the sector Formula VC also faced the currency rate fluctuation problem this year. Losses were minimized after revising plans and procedures of activities with startups.
“It’s also important to discuss why angel investors are not active in Armenia. The regulations covering their activity are unclear. For example, in Britain losses of angel investors are reduced from taxes. There are no favorable or clear conditions in Armenia in this regard. If we want this sector to develop in our country we should introduce regulations in the legal framework,” Vardanyan said.
The co-founders said that in 2023 most of the fund will be invested and since demands are growing parallel with the development of the eco-system they will work to have a larger fund by yearend 2023.