Հակակոռուպցիոն դատարանը մերժել է Դավիթ Տոնոյանին գրավի դիմաց ազատ արձակելու միջնորդությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հակակոռուպցիոն դատարանը մերժել է ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար Դավիթ Տոնոյանին գրավի դիմաց ազատ արձակելու պաշտպանների միջնորդությունը: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնել է նրա փաստաբան Սերգեյ Հովհաննիսյանը:
Պաշտպանական կողմը Դավիթ Տոնոյանին 35 միլիոն դրամ գրավի դիմաց ազատ արձակելու միջնորդություն էր ներկայացրել։ Դատարանի որոշման հիմքում դրված էր վկաների վրա ճնշում գործադրելու հանգամանքը:
Ըստ մեղադրող կողմի՝ նախաքննությամբ պարզվել է, որ Զինված ուժերի ու Պաշտպանության նախարարության բարձրաստիճան պաշտոնյաներ բանակին զինամթերք մատակարարած ընկերության սեփականատիրոջ՝ Դավիթ Գալստյանի հետ նախնական համաձայնությամբ 2018 թվականին ընկերությունից ձեռք են բերել ավելի քան 4 հազար 200 ժամկետանց, տեխնիկական պահանջներին չհամապատասխանելու պատճառաբանությամբ նախկինում չընդունված և Պաշտպանության նախարարությունում պահեստավորված ռազմամթերք։ Քրեական գործի հարուցման պատճառ դարձած ռազմամթերքը, ըստ մեղադրանքի, ձեռք է բերվել նույն խմբաքանակից ռազմամթերքի նախկինում ձեռքբերման արժեքից գրեթե կրկնակի թանկ գնով, կատարվել է առանձնապես խոշոր չափերի՝ ավելի քան 4,6 միլիոն դոլարի հափշտակություն։ Դավիթ Տոնոյանն արդեն 1 տարի 3 ամիս է կալանքի տակ է այս քրեական գործի շրջանակներում:

Антикоррупционный суд отклонил ходатайство об освобождении Давида Тонояна под залог
ЕРЕВАН, 29 ДЕКАБРЯ, АРМЕНПРЕСС. Антикоррупционный суд отклонил ходатайство защитников об освобождении бывшего министра обороны Давида Тонояна под залог. Как сообщает «Арменпресс», об этом сообщил его адвокат Сергей Ованнисян.
Сторона защиты представила ходатайство об освобождении Давида Тонояна под залог в размере 35 млн драмов. Основанием для решения суда послужило обстоятельство оказания давления на свидетелей.
По версии обвинения, на предварительном следствии установлено, что высокопоставленные лица ВС и Минобороны по предварительной договоренности с владельцем компании, поставлявшей боеприпасы в армию, Давидом Галстяном, приобрели у компании в 2018 г. более 4 тыс. 200 просроченных, ранее не принятых из-за несоответствия техническим требованиям и находящихся на хранении в Минобороны боеприпасов. Согласно обвинительному акту, боеприпасы, по которым было возбуждено уголовное дело, были закуплены из той же партии по цене почти в два раза выше стоимости ранее закупленных боеприпасов. Давид Тоноян в рамках этого уголовного дела находится под стражей 1 год и 3 месяца.