Արցախում արձանագրում են՝ Ադրբեջանի իշխանություններն ուղիղ առնչություն ունեն Լաչինի միջանցքը փակելու հետ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 24 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության դատախազությունը մի շարք արձանագրումներով հերքել է ադրբեջանական կողմից հնչող հայտարարություններն առ այն, թե Արցախը Հայաստանին և աշխարհին կապող միակ ճանապարհը՝ Լաչինի միջանցքը փակ չէ և անվտանգ է երթևեկության համար, թեև դեկտեմբերի 12-ից մինչ օրս հենց Ադրբեջանի կողմից ճանապարհը փակ է: Ադրբեջանը հերքում է նաև այսպես կոչված «բնապահպանների» ակցիային իր մասնակցությունը, սակայն՝ ըստ Արցախի դատախազության, փաստերը խոսում են հակառակի մասին:
«Արմենպրես»-ը ներկայացնում է Արցախի Հանրապետության դատախազության տարածած հաղորդագրությունը.
«Ինչպես հայտնի է, 2022թ. դեկտեմբերի 12-ից Ադրբեջանի քաղաքացիների կողմից փակվել է Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը և առ այսօր այն պահվում է անանցանելի վիճակում: Ադրբեջանը պաշտոնապես հերքում է ճանապարհը փակելու գործընթացին պետության մասնակցությունը, հայտարարում է ճանապարհի բաց և անվտանգ լինելու մասին: Այդուհանդերձ որոշակի տվյալների համադրումը, ինչպես նաև իրականացված քրեադատավարական և օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքներով ձեռք բերված փաստերը թույլ են տալիս կատարելու որոշակի եզրահանգումներ և արձանագրումներ, որոնք ամբողջապես փոխում են գործողությունների ողջ տրամաբանությունն ու բացահայտում ադրբեջանական կողմի հայտարարությունների իրական նպատակները: Այսպես.
• 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 1-ին կետի համաձայն՝ «Ադրբեջանի Հանրապետությունը և Հայաստանի Հանրապետությունը, այսուհետ՝ Կողմեր, կանգնում են իրենց զբաղեցրած դիրքերում»: Նշվածից ակնհայտ է, որ խոսքը վերաբերում է պետություններին (ոչ թե զինված ուժերին), ինչից հետևում է, որ Կողմերը ստանձնել էին որոշակի շփման գիծ չխախտելու պարտականություն, որը ադրբեջանական կողմը չի կատարել:
• Բնապահպան ներկայացող անձինք Արցախը Հայաստանին կապող ճանապարհի շրջափակված հատված հասել են Ադրբեջանի Հանրապետության պետական մարմինների ուղեկցությամբ, քանզի 2020թ. 44-օրյա պատերազմից հետո Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած տարածքներում ազատ տեղաշարժն արգելված է:
• Արցախը Հայաստանին կապող ճանապարհի շրջափակված հատվածում գտնվող Ադրբեջանի քաղաքացիների թվում կան հատուկ ծառայությունների կամ զինված ուժերի նախկին ու գործող ներկայացուցիչներ, ներգրավված են պետական ֆինանսավորմամբ գործող հասարակական կազմակերպությունների անդամներ:
• Հայաստանի Հանրապետության կողմից մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան ներկայացված միջպետական հայցին ի պատասխան Ադրբեջանը պաշտոնապես հայտնել է, որ ճանապարհը փակ է պահվում ռուս խաղաղապահների կողմից, մինչդեռ հրապարակված տեսանյութերը փաստում են հակառակը:
• ՄԻԵԴ-ին ներկայացված գրավոր պարզաբանումներում Ադրբեջանը բացառել է «բնապահպանների կողմից Լաչինի միջանցքում տեղակայվելու» գործընթացին պետության մասնակցությունը կամ կազմակերպումը, իսկ այդ դեպքում տարակուսելի են ճանապարհը երթևեկության համար անվտանգ ու երաշխավորված լինելու մասին ադրբեջանական կողմի հայտարարություններն ու պնդումները:
• Արցախը Հայաստանին կապող ճանապարհի շրջափակմանը բացահայտորեն մասնակցել են այնպիսի անձինք, ովքեր նախկինում հրապարակայնորեն հանդես են եկել հակահայ խոսքով ու վարքով, սոցիալական ցանցերում հպարտորեն ներկայացել են ատելություն քարոզող գրառումներով, հայի սպանության համար դատապարտված անձի հետ լուսանկարով: Նման պայմաններում ճանապարհը «բաց և անվտանգ» լինելու մասին հայտարարությունները խաբկանք են և միջազգային հանրությանը մոլորեցնելու փորձեր:
• 2020թ. 44-օրյա պատերազմից հանրությանը հայտնի՝ խաղաղ բնակչության նկատմամբ կատարված ամենադաժան վայրագությունների պայմաններում Ադրբեջանը Արցախի նույն բնակչությանն առաջարկում է ճանապարհի շրջափակված հատվածով «անխոչընդոտ ու անվտանգ» կապ Հայաստանի հետ»:

В Арцахе констатируют: власти Азербайджана имеют прямое отношение к закрытию Лачинского коридора
Прокуратура Республики Арцах опровергла заявления азербайджанской стороны о том, что единственная дорога, соединяющая Арцах с Арменией и миром, Лачинский коридор, не закрыта и безопасна для движения, хотя Азербайджаном дорога закрыта с 12декабря. Азербайджан также отрицает свое участие в акции так называемых «экологов», однако, по данным прокуратуры Арцаха, факты говорят об обратном.
Арменпресс представляет сообщение прокуратуры Республики Арцах.
«Как известно, с 12 декабря 2022 г. единственная дорога, соединяющая Арцах с Арменией, была закрыта гражданами Азербайджана, и по сей день она остается непроходимой. Азербайджан официально отрицает участие государства в процессе закрытия дороги, заявляет, что дорога открыта и безопасна. Тем не менее совокупность определенных данных, а также фактов, полученных в результате проведенных уголовно-процессуальных и оперативно-розыскных мероприятий, позволяют сделать определенные выводы и констатации, которые полностью меняют всю логику действий и раскрывают истинные цели преступления. заявления азербайджанской стороны. Таким образом:
- Согласно пункту 1 трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 г., «Азербайджанская Республика и Республика Армения, далее – Стороны, остаются на зантых позициях». Из вышеизложенного очевидно, что речь идет о государствах (а не о вооруженных силах), из чего следует, что стороны взяли на себя обязательство не нарушать определенную линию соприкосновения, которое азербайджанская сторона не выполнила.
- Люди, выдававшие себя за защитников окружающей среды, добрались до заблокированного участка дороги, соединяющей Арцах с Арменией, в сопровождении государственных органов Азербайджанской Республики, поскольку после 44-дневной войны 2020 г. на территориях, перешедших под контроль Азербайджана, свободное передвижение запрещено.
- Среди граждан Азербайджана, находящихся на заблокированном участке дороги, соединяющей Арцах с Арменией, есть бывшие и действующие представители спецслужб или вооруженных сил, задействованы члены финансируемых государством неправительственных организаций.
- В ответ на межгосударственный иск, поданный Республикой Армения в Европейский суд по правам человека, Азербайджан официально заявил, что дорога перекрывается российскими миротворцами, а между тем опубликованные видео доказывают обратное.
- В письменных пояснениях, представленных в ЕСПЧ, Азербайджан исключил участие или организацию государства в процессе «размещения экологов в Лачинском коридоре», и в этом случае вызывают недоумение утверждения и заявления азербайджанской стороны о том, что дорога безопасна и передвижение по ней гарантировано.
- В блокаде дороги, соединяющей Арцах с Арменией, открыто участвовали те люди, которые ранее публично выражали антиармянские высказывания и поведение, гордо представились в социальных сетях постами, пропагандирующими ненависть, и фото с неким лицом, осужденным за убийство армянина. В таком случае заявления о том, что дорога «открыта и безопасна», являются обманом и попыткой ввести мировое сообщество в заблуждение.
- И при таких обстоятельствах — самых страшных зверств, совершенных против мирного населения, известных и не забытых общественностью со времен 44-дневной войны 2020 г., Азербайджан предлагает тому же населению Арцаха «беспрепятственную и безопасную» связь с Арменией через заблокированный участок дороги.