Արցախում արձանագրում են՝ Ադրբեջանի իշխանություններն ուղիղ առնչություն ունեն Լաչինի միջանցքը փակելու հետ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 24 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության դատախազությունը մի շարք արձանագրումներով հերքել է ադրբեջանական կողմից հնչող հայտարարություններն առ այն, թե Արցախը Հայաստանին և աշխարհին կապող միակ ճանապարհը՝ Լաչինի միջանցքը փակ չէ և անվտանգ է երթևեկության համար, թեև դեկտեմբերի 12-ից մինչ օրս հենց Ադրբեջանի կողմից ճանապարհը փակ է: Ադրբեջանը հերքում է նաև այսպես կոչված «բնապահպանների» ակցիային իր մասնակցությունը, սակայն՝ ըստ Արցախի դատախազության, փաստերը խոսում են հակառակի մասին:
«Արմենպրես»-ը ներկայացնում է Արցախի Հանրապետության դատախազության տարածած հաղորդագրությունը.
«Ինչպես հայտնի է, 2022թ. դեկտեմբերի 12-ից Ադրբեջանի քաղաքացիների կողմից փակվել է Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը և առ այսօր այն պահվում է անանցանելի վիճակում: Ադրբեջանը պաշտոնապես հերքում է ճանապարհը փակելու գործընթացին պետության մասնակցությունը, հայտարարում է ճանապարհի բաց և անվտանգ լինելու մասին: Այդուհանդերձ որոշակի տվյալների համադրումը, ինչպես նաև իրականացված քրեադատավարական և օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքներով ձեռք բերված փաստերը թույլ են տալիս կատարելու որոշակի եզրահանգումներ և արձանագրումներ, որոնք ամբողջապես փոխում են գործողությունների ողջ տրամաբանությունն ու բացահայտում ադրբեջանական կողմի հայտարարությունների իրական նպատակները: Այսպես.
• 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 1-ին կետի համաձայն՝ «Ադրբեջանի Հանրապետությունը և Հայաստանի Հանրապետությունը, այսուհետ՝ Կողմեր, կանգնում են իրենց զբաղեցրած դիրքերում»: Նշվածից ակնհայտ է, որ խոսքը վերաբերում է պետություններին (ոչ թե զինված ուժերին), ինչից հետևում է, որ Կողմերը ստանձնել էին որոշակի շփման գիծ չխախտելու պարտականություն, որը ադրբեջանական կողմը չի կատարել:
• Բնապահպան ներկայացող անձինք Արցախը Հայաստանին կապող ճանապարհի շրջափակված հատված հասել են Ադրբեջանի Հանրապետության պետական մարմինների ուղեկցությամբ, քանզի 2020թ. 44-օրյա պատերազմից հետո Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած տարածքներում ազատ տեղաշարժն արգելված է:
• Արցախը Հայաստանին կապող ճանապարհի շրջափակված հատվածում գտնվող Ադրբեջանի քաղաքացիների թվում կան հատուկ ծառայությունների կամ զինված ուժերի նախկին ու գործող ներկայացուցիչներ, ներգրավված են պետական ֆինանսավորմամբ գործող հասարակական կազմակերպությունների անդամներ:
• Հայաստանի Հանրապետության կողմից մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան ներկայացված միջպետական հայցին ի պատասխան Ադրբեջանը պաշտոնապես հայտնել է, որ ճանապարհը փակ է պահվում ռուս խաղաղապահների կողմից, մինչդեռ հրապարակված տեսանյութերը փաստում են հակառակը:
• ՄԻԵԴ-ին ներկայացված գրավոր պարզաբանումներում Ադրբեջանը բացառել է «բնապահպանների կողմից Լաչինի միջանցքում տեղակայվելու» գործընթացին պետության մասնակցությունը կամ կազմակերպումը, իսկ այդ դեպքում տարակուսելի են ճանապարհը երթևեկության համար անվտանգ ու երաշխավորված լինելու մասին ադրբեջանական կողմի հայտարարություններն ու պնդումները:
• Արցախը Հայաստանին կապող ճանապարհի շրջափակմանը բացահայտորեն մասնակցել են այնպիսի անձինք, ովքեր նախկինում հրապարակայնորեն հանդես են եկել հակահայ խոսքով ու վարքով, սոցիալական ցանցերում հպարտորեն ներկայացել են ատելություն քարոզող գրառումներով, հայի սպանության համար դատապարտված անձի հետ լուսանկարով: Նման պայմաններում ճանապարհը «բաց և անվտանգ» լինելու մասին հայտարարությունները խաբկանք են և միջազգային հանրությանը մոլորեցնելու փորձեր:
• 2020թ. 44-օրյա պատերազմից հանրությանը հայտնի՝ խաղաղ բնակչության նկատմամբ կատարված ամենադաժան վայրագությունների պայմաններում Ադրբեջանը Արցախի նույն բնակչությանն առաջարկում է ճանապարհի շրջափակված հատվածով «անխոչընդոտ ու անվտանգ» կապ Հայաստանի հետ»:

Facts show Azeri government’s direct involvement in blockade of Lachin Corridor – Prosecution of Nagorno Karabakh
STEPANAKERT, DECEMBER 24, ARMENPRESS. The General Prosecution of Artsakh (Nagorno Karabakh) has debunked the statements made by Azerbaijani authorities who falsely claim that the Lachin Corridor is not closed and is safe for traffic.
The Lachin Corridor is blocked by Azerbaijan since December 12.
Azerbaijani authorities continue to claim that they have no participation in the so-called environmental campaign, but the prosecution of Nagorno Karabakh issued a statement showing the facts which prove otherwise.
“The combination of certain facts, as well as facts gathered as a result of criminal-judicial and tactical-intelligence operations allow us to make certain conclusions and records which entirely change the whole logic of the actions and expose the true goals of the Azerbaijani side’s statements.
In accordance to the clause 1 of the 9 November 2020 trilateral statement, “The Republic of Azerbaijan and the Republic of Armenia, hereinafter referred to as the “Parties,” shall stop in their current positions”. It is obvious from the clause that it pertains to the states, and not the armed forces, subsequently the parties had assumed the obligation of not violating a certain line of contact, which Azerbaijan has not implemented. The persons describing themselves as environmentalists reached the part of the road linking Artsakh with Armenia which they blocked accompanied by Azerbaijani state bodies, because after the 44-Day War of 2020 the free movement in the territories that have gone under Azerbaijani control is banned. Former and current intelligence or military operatives are among the Azerbaijani nationals who are located in the blocked section of the road connecting Artsakh with Armenia, furthermore, members of state-funded NGOs are involved. In response to Armenia’s interstate application to the European Court of Human Rights (ECHR), Azerbaijan officially announced that the road is closed by Russian peacekeepers, whereas published videos prove otherwise. In written explanations to the ECHR, Azerbaijan ruled out its government’s participation or organization in the process “of the environmentalists being located in the Lachin Corridor”, while in that case the Azerbaijani side’s statements and claims on the road being safe and guaranteed for traffic are perplexing. Persons who have publicly made and displayed anti-Armenian speeches and conduct, proudly posted statements advocating hate on social media or photos showing them posing with the convicted murderer of an Armenian person have explicitly participated in the blockade of the road connecting Artsakh with Armenia. In such conditions, statements on the road being “open and safe” are a deception and attempts to mislead the international community. In conditions of having committed brutal atrocities against the peaceful population, known to the public from the 2020 44-Day War, Azerbaijan is offering this same population of Artsakh an “unhindered and safe” connection with Armenia through the blocked part of the road,” the Nagorno Karabakh general prosecution said in a statement.