Ադրբեջանի դեմ միջազգային ճնշումը մեծացել է և մեծանում է, ԼՂ հիմնախնդիրը կրկին միջազգայնանում է. ԱԺ փոխնախագահ
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Ռուբեն Ռուբինյանը անհրաժեշտ է համարում ամեն ինչ անել՝ հնարավորինս մեծացնելու Ադրբեջանի դեմ միջազգային ճնշումը: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, լրագրողների հետ ճեպազրույցում Ռուբեն Ռուբինյանը նշեց, որ Հայաստանի Հանրապետության դեմ Ադրբեջանի սեպտեմբերյան ագրեսիայի, Լաչինի միջանցքի փակման համատեքստում միջազգային հանրության կոչերը շատ ավելի հասցեական են, հստակ և կոշտ:
«Պետք է փորձենք միջազգային ճնշումը հնարավորինս մեծացնել Ադրբեջանի վրա: Կարծում եմ, որ երեկվա նիստից ակնհայտ դարձավ, որ այդ ճնշումը իրապես մեծացել է և մեծանում է, որովհետև Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդիրը կրկին միջազգայնանում է, և դա Ադրբեջանի ապօրինի քայլերի արդյունքն է: Դուք տեսաք, որ բոլոր երկրների ներկայացուցիչները օգտագործում էին Լեռնային Ղարաբաղ անվանումը՝ ի հեճուկս Ադրբեջանի պնդումների: Բոլորը ֆիքսում էին նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության կարևորությունը: Բոլորը ֆիքսում էին Լաչինի միջանցքը և դրա կարգավիճակը: Պետք է շարունակենք մեծացնել ճնշումը»,- ասաց Ռուբինյանը:

International pressure on Azerbaijan is growing, NK conflict is being internationalized – Vice Speaker on UNSC meeting
YEREVAN, DECEMBER 21, ARMENPRESS. Vice Speaker of Parliament of Armenia Ruben Rubinyan says it is necessary to do everything in order to maximally increase international pressure on Azerbaijan.
Rubinyan told reporters that the calls made by the international community in the context of the September aggression committed by Azerbaijan against Armenia and the Azeri blockade of Lachin Corridor are more targeted, unequivocal and strong.
“We must try to maximally increase international pressure on Azerbaijan. I think yesterday’s session made it obvious that the pressure has indeed increased and is further growing because the Nagorno Karabakh conflict is again being internationalized, and this is a result of Azerbaijan’s unlawful actions. You saw that representatives of all countries were using the name Nagorno Karabakh despite claims from Azerbaijan. Everyone was recording the importance of the November 9 statement. Everyone was recording the Lachin Corridor and its status. We must continue increasing pressure,” Rubinyan said.