Ռուբինյանի տեղեկություններով ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի նիստի արդյունքներով հաղորդագրության նախագիծը քննարկման փուլում է
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Ռուբեն Ռուբինյանը դրական է գնահատում ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի նիստի արդյունքները՝ Լաչինի միջանցքի շուրջ ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ: Ռուբինյանի կարծիքով՝ նիստը հաջող անցավ և գրեթե բոլոր երկրների ներկայացուցիչները ֆիքսեցին, որ Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակումը պետք է դադարի և կոչ արեցին Ադրբեջանին հավատարիմ մնալ նոյեմբերի 9-ի հայտարարության այն դրույթի, ըստ որի Լաչինի միջանցքը պետք է ապահովի անխափան կապ Արցախի և Հայաստանի միջև:
«Գիտեք, որ նիստի սկզբում ներկայացվեց, որ կա մամլո հաղորդագրության նախագիծ, որը պետք է քննարկվեր: Իմ տեղեկություններով՝ այն քննարկման փուլում է հիմա, և կտեսնենք ինչ արդյունքներ կլինեն»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Ազգային ժողովում լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց Ռուբինյանը:
ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի նիստում Ադրբեջանի ներկայացուցիչը հայտարարել էր, որ Ադրբեջանը Լաչինի միջանցքը չի փակել, և երրորդ երկրներն են այս իրավիճակով շահագրգռված: Հարցին, թե ո՞ւմ նկատի ունի Ադրբեջանի ներկայացուցիչը, Ռուբինյանը պատասխանեց, որ Ադրբեջանի ներկայացուցիչը նկատի ունի Ռուսաստանին:
«Դա ադրբեջանական կեղծ քարոզչական թեզ է, որը նրանք օգտագործում են տարբեր հարթակներում: Ի դեպ, կոնկրետ այս դեպքում ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդում էր Ադրբեջանի ներկայացուցիչը խոսում, այդ իսկ պատճառով ուղիղ չասացին, որ Ռուսաստանին են մեղադրում: Այլ հարթակներում բացեիբաց մեղադրում են, բայց դա, բնականաբար, չի համապատասխանում իրականության, և Լաչինի միջանցքը ապօրինաբար արգելափակել է Ադրբեջանը»,- եզրափակեց Ռուբինյանը:

По словам Рубиняна, проект заявления по итогам заседания Совбеза ООН находится на обсуждении
ЕРЕВАН, 21 ДЕКАБРЯ, АРМЕНПРЕСС. Вице-спикер НС Рубен Рубинян положительно оценивает итоги заседания Совета безопасности ООН по ситуации вокруг Лачинского коридора. По словам Рубиняна, встреча прошла успешно, и представители практически всех стран отметили, что незаконное блокирование Лачинского коридора должно быть прекращено, и призвали Азербайджан придерживаться положения заявления от 9 ноября, согласно которому Лачинский коридор должен обеспечить бесперебойную связь между Арцахом и Арменией.
«Вы знаете, что в начале заседания было представлено, что есть проект пресс-релиза, который нужно было обсудить. По моей информации, сейчас это обсуждается, и мы увидим, каковы будут результаты», - сказал Рубинян на брифинге с журналистами в Национальном Собрании, сообщает «Арменпресс».
На заседании Совета безопасности ООН представитель Азербайджана заявил, что Азербайджан не закрыл Лачинский коридор, и в этой ситуации заинтересованы третьи страны. На вопрос, кого имеет в виду представитель Азербайджана, Рубинян ответил, что представитель Азербайджана имеет в виду Россию.
«Это ложный азербайджанский пропагандистский тезис, который они используют на различных площадках. Кстати, в данном конкретном случае в Совете Безопасности ООН выступал представитель Азербайджана, поэтому прямо не сказали, что обвиняют Россию. На других площадках открыто обвиняют, но это, конечно, не соответствует действительности, и Азербайджан незаконно заблокировал Лачинский коридор", - заключил Рубинян.