Ռուբինյանի տեղեկություններով ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի նիստի արդյունքներով հաղորդագրության նախագիծը քննարկման փուլում է
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Ռուբեն Ռուբինյանը դրական է գնահատում ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի նիստի արդյունքները՝ Լաչինի միջանցքի շուրջ ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ: Ռուբինյանի կարծիքով՝ նիստը հաջող անցավ և գրեթե բոլոր երկրների ներկայացուցիչները ֆիքսեցին, որ Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակումը պետք է դադարի և կոչ արեցին Ադրբեջանին հավատարիմ մնալ նոյեմբերի 9-ի հայտարարության այն դրույթի, ըստ որի Լաչինի միջանցքը պետք է ապահովի անխափան կապ Արցախի և Հայաստանի միջև:
«Գիտեք, որ նիստի սկզբում ներկայացվեց, որ կա մամլո հաղորդագրության նախագիծ, որը պետք է քննարկվեր: Իմ տեղեկություններով՝ այն քննարկման փուլում է հիմա, և կտեսնենք ինչ արդյունքներ կլինեն»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Ազգային ժողովում լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց Ռուբինյանը:
ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի նիստում Ադրբեջանի ներկայացուցիչը հայտարարել էր, որ Ադրբեջանը Լաչինի միջանցքը չի փակել, և երրորդ երկրներն են այս իրավիճակով շահագրգռված: Հարցին, թե ո՞ւմ նկատի ունի Ադրբեջանի ներկայացուցիչը, Ռուբինյանը պատասխանեց, որ Ադրբեջանի ներկայացուցիչը նկատի ունի Ռուսաստանին:
«Դա ադրբեջանական կեղծ քարոզչական թեզ է, որը նրանք օգտագործում են տարբեր հարթակներում: Ի դեպ, կոնկրետ այս դեպքում ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդում էր Ադրբեջանի ներկայացուցիչը խոսում, այդ իսկ պատճառով ուղիղ չասացին, որ Ռուսաստանին են մեղադրում: Այլ հարթակներում բացեիբաց մեղադրում են, բայց դա, բնականաբար, չի համապատասխանում իրականության, և Լաչինի միջանցքը ապօրինաբար արգելափակել է Ադրբեջանը»,- եզրափակեց Ռուբինյանը:

YEREVAN, DECEMBER 21, ARMENPRESS. Vice Speaker of Parliament of Armenia Ruben Rubinyan says he has information that the official communiqué with the results of the December 20 UN Security Council meeting is currently being prepared.
“It was said in the beginning of the session that there is a draft press release which had to be discussed. I have information that it is now under discussion, and we will see what the results will be,” Rubinyan told reporters.
He said that the UNSC meeting was a success and that almost all countries stated that the unlawful blockade of Lachin Corridor must be lifted and called on Azerbaijan to adhere to the 9 November 2020 trilateral statement’s terms which stipulate the uninterrupted connection between Artsakh and Armenia through the Lachin Corridor.
The Azeri representative had falsely claimed that Azerbaijan has not closed the Lachin Corridor and that other countries are interested in that situation. Asked who the Azeri envoy was referring to, Rubinyan said that the Azeri envoy was referring to Russia. “That’s a fake propaganda narrative by Azerbaijan which they use in various platforms. By the way, in this specific case the Azerbaijani representative was speaking in the UN Security Council and that’s why they didn’t directly say that they accuse Russia. They are explicitly accusing in other platforms, but naturally it is false, and the Lachin Corridor is illegally blocked by Azerbaijan,” Rubinyan said.