Անահիտ Ավանեսյանն ու ԿԽՄԿ պատվիրակության ղեկավարը քննարկել են Արցախից հիվանդներ տեղափոխելու, դեղորայք և մանկական սնունդ հասցնելու հնարավորությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը դեկտեմբերի 21-ին Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) պատվիրակության ղեկավար Թիերի Ռիբոյի հետ քննարկել է 2022 թվականի դեկտեմբերի 12-ից առայսօր Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքում տեղաշարժի արգելափակման հետևանքով Արցախում առողջապահական ճգնաժամի վտանգները կանխելու հնարավորությունները:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են Առողջապահության նախարարությունից, Անահիտ Ավանեսյանը նշել է, որ ԿԽՄԿ աջակցությամբ Արցախից մեկ պացիենտ է տեղափոխվել Երևան, սակայն այս պահին էլ պահպանվում է ծայրահեղ ծանր վիճակում գտնվող պացիենտների անհապաղ տեղափոխման անհրաժեշտությունը:
Հանդիպման ժամանակ քննարկվել է ԿԽՄԿ-ի հետ համագործակցությամբ Արցախից հիվանդներ տեղափոխելու, դեղորայք և մանկական սնունդ հասցնելու հնարավորությունը:
Թիերի Ռիբոն նշել է, որ Ստեփանակերտում ԿԽՄԿ -ն ունի գրասենյակ, որի միջոցով շարունակում է իրականացնել մարդասիրական առաքելություն և պատրաստ է միջնորդել բուժօգնության և դեղապահովման կազմակերպման շուրջ:
Նախարար Ավանեսյանն ընդգծել է նաև Արցախում բնակչությանը հոգեբանական մասնագիտացված աջակցություն ցուցաբերելու կարևորությունը:

Healthcare Minister, Red Cross discuss possibility of transporting patients, sending baby food and medicine to Artsakh
YEREVAN, DECEMBER 21, ARMENPRESS. Minister of Healthcare Anahit Avanesyan discussed with the International Committee of the Red Cross (ICRC) Head of Delegation ThierryRibaux the possibilities of preventing the risks of a healthcare crisis in Artsakh (Nagorno Karabakh) resulting from the Azerbaijani blocking of movement through the Lachin Corridor.
Avanesyan noted that one patient was transported to Yerevan with support from the ICRC but there is still need to urgently transport more critically-ill patients.
The possibility of transporting patients from Artsakh and sending medicine and baby food with cooperation with the ICRC were discussed.
ThierryRibaux said that the ICRC has an office in Stepanakert through which it continues its humanitarian mission and is ready to mediate in organizing medical treatment and medicine supply.
Avanesyan also emphasized the importance of providing professional psychological support to the population in Artsakh.