Անահիտ Ավանեսյանն ու ԿԽՄԿ պատվիրակության ղեկավարը քննարկել են Արցախից հիվանդներ տեղափոխելու, դեղորայք և մանկական սնունդ հասցնելու հնարավորությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը դեկտեմբերի 21-ին Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) պատվիրակության ղեկավար Թիերի Ռիբոյի հետ քննարկել է 2022 թվականի դեկտեմբերի 12-ից առայսօր Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքում տեղաշարժի արգելափակման հետևանքով Արցախում առողջապահական ճգնաժամի վտանգները կանխելու հնարավորությունները:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են Առողջապահության նախարարությունից, Անահիտ Ավանեսյանը նշել է, որ ԿԽՄԿ աջակցությամբ Արցախից մեկ պացիենտ է տեղափոխվել Երևան, սակայն այս պահին էլ պահպանվում է ծայրահեղ ծանր վիճակում գտնվող պացիենտների անհապաղ տեղափոխման անհրաժեշտությունը:
Հանդիպման ժամանակ քննարկվել է ԿԽՄԿ-ի հետ համագործակցությամբ Արցախից հիվանդներ տեղափոխելու, դեղորայք և մանկական սնունդ հասցնելու հնարավորությունը:
Թիերի Ռիբոն նշել է, որ Ստեփանակերտում ԿԽՄԿ -ն ունի գրասենյակ, որի միջոցով շարունակում է իրականացնել մարդասիրական առաքելություն և պատրաստ է միջնորդել բուժօգնության և դեղապահովման կազմակերպման շուրջ:
Նախարար Ավանեսյանն ընդգծել է նաև Արցախում բնակչությանը հոգեբանական մասնագիտացված աջակցություն ցուցաբերելու կարևորությունը:

Анаит Аванесян и глава делегации МККК обсудили возможность перевозки больных из Арцаха и доставки лекарств
ЕРЕВАН, 21 ДЕКАБРЯ, АРМЕНПРЕСС. 21 декабря министр здравоохранения Анаит Аванесян обсудила с главой делегации Международного комитета Красного Креста (МККК) Тьерри Рибо возможности предотвращения опасности кризиса здоровья в Арцахе из-за блокировки движения в Лачинский коридор Азербайджаном с 12 декабря 2022 года по сегодняшний день.
Как сообщили «Арменпресс» в Министерстве здравоохранения, Анаит Аванесян отметила, что при поддержке МККК из Арцаха в Ереван был переведен один пациент, но на данный момент сохраняется необходимость в срочной транспортировке пациентов в крайне тяжелом состоянии.
В ходе встречи обсуждались возможности перевозки пациентов из Арцаха, доставки лекарств и детского питания в сотрудничестве с МККК.
Тьерри Рибо отметил, что МККК имеет офис в Степанакерте, через который продолжает осуществлять гуманитарную миссию и готов оказать посредничество в организации медицинской помощи и лекарственного обеспечения.
Министр Аванесян также подчеркнула важность оказания специализированной психологической поддержки населению Арцаха.